خانه / اسلایدر بالا / راه حل‌هایی برای برون رفت از اقتصاد کرونایی/ مجلس انقلابی در قاب عینک دانشجو

راه حل‌هایی برای برون رفت از اقتصاد کرونایی/ مجلس انقلابی در قاب عینک دانشجو

نشریات دانشجویی با وجود تعطیلی دانشگاه‌ها در سراسر کشور و مجازی شدن آموزش عالی، دست از تولید محتوا و رساندن صدای دانشجو به عنوان رسالت نشریات دانشجویی نکشیده‌اند و به صورت مجازی نشریات خود را منتشر کرده اند.

دانشگاه‌ها از اواسط اسفند ماه سال گذشته بود که درگیر سراشیبی تعطیلات و قرنطینگی شدند و به تبع آن مجبور به فراهم کردن شرایطی جهت آموزش مجازی به دانشجویان خود، نشریات دانشجویی نیز با وجود تعطیلی دانشگاه‌ها کمی از رونق افتاد ولی با این وجود تعداد زیادی از تشکل‌های دانشجویی و فعالین حوزه نشریات به طور مرتب به تولید نشریات دانشجویی و توزیع آن در فضای مجازی پرداختند.

مهم ترین مسائلی که در چند هفته اخیر و مورد توجه نشریات دانشجویی بوده، بیماری کرونا، آموزش مجازی دانشجویان و دانش آموزان، دست‌گیری دو تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، روز قدس، پایان یافتن مجلس دهم و آغاز به کار کردن مجلس یازدهم و بررسی وضعیت اقتصاد ایران و جهان بعد از کرونا از جمله مسائل مهم مورد توجه نشریات دانشجویی بوده است. جهت دریافت فایل نشریات دانشجویی روی نام نشریات کلیک کنید.

شماره ۱۷۸ نشریه دانشجویی «صدف»، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شریف، در این شماره از این نشریه دانشجویی درباره‌ی دو تن از دانشجویان این دانشگاه، علی یونسی و امیرحسین مرادی، که به اتهام همکاری با سازمان تروریستی مجاهدین خلق بازداشت شده اند مطالبی را خواهید خواند و تاریخچه‌ و کارنامه‌ی منافقین را مرور خواهید کرد.

روایتی از یک مواجهه‌ی دانشجویی با سازمان مجاهدین خلق، مروری بر بازنمایی‌های سینمایی و تلویزیونی از منافقین و واکاوی مساله‌ی جمعیت، بحران امروز و فردای کشور از جمله گزارش‌ها و مطالب مهم این نشریه است.

به عنوان مثال در گزارش «قاب نفاق، آینه‌ی ترور» درباره‌ی آثار ساخته شده در سینما با موضوع منافقین می‌خوانید؛ «سینما و تلویزیون دهه‌ی نودِ ایران را با چه چیز به خاطر خواهیم سپرد؟ احتمالاً با نسل تازه‌نفسِ کارگردان‌ها، تحولاتِ تکنیکی، سوپراستارهای تازه و ورودِ متفاوت حاکمیت با پدیده‌هایی مثل اوج و سیمای مهر. در میان همه‌ی این‌ها اما سینما و تلویزیون ایران در دهه‌ی نود، تحولات مضمونیِ مختلفی را هم از سر گذراند. تحولاتی که آرام‌آرام از یک فیلم و دو فیلم فراتر رفته و تبدیل به یک جریان یا شبه‌جریان می‌شد. پرداختن به سازمان مجاهدین خلق یا آن‌طور که مردم صدایش می‌کنند منافقین، یکی از این تحولات مضمونی است. حالا تعداد فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی با محوریت این سازمان و تاریخچه‌ی عجیبش، بسیار بیشتر از یک دهه پیش است و خاطرات نسل اول و دومِ انقلاب، برای نسل جدید قاب گرفته شده تا تاریخ، منحصر در پستوی خاطره‌ها نماند و برای امروزمان، درس‌آموز باشد. اینجا می‌خواهیم این فیلم‌ها و سریال‌ها را مرور کنیم.»

هفتمین شماره فصلنامه «دانشجویان مستقل» با عنوان «به فکر باشیم»، این شماره نگاهی به مسئله اقتصاد کرونایی به قلم کارشناسان و فعالین اقتصادی داشته که با همکاری پویش دانشجویی “به فکر باشیم” تهیه و منتشر شده است.

در سرمقاله این شماره “دانشجویان مستقل” آمده است: “ورود ویروس منحوس کرونا به کشور شک بزرگی را به اقتصاد ایران وارد نمود. تعطیلی بسیاری از کسب و کارهای کوچک و بزرگ و به دنبال آن مختل شدن فرآیند خدمترسانی عمومی و تامین ما یحتاج روزمره مردم موجب شد تا کشور، با چالش بزرگی اقتصادی مواجه شود، چالشی که در چنین شرایط بحرانی گریزی از آن نیست و در این میان اصل یترین وظیفه حاکمیت، کنترل وضعیت بحرانی به سمت ایده آل اقتضایی خواهد بود. در چنین وضعیتی خلا وجودساز و کاری مناسب جهت ساماندهی راهکارهای موجود برای مدیریت هرچه بهتر «اقتصاد کرونایی » جنبش دانشجویی را بر آن داشت تا حرکتی را تحت عنوان پویش «به فکر باشیم » برنامه ریزی و اجرا نماید، به امید آنکه راهگشای برخی معضلات اقتصادی کشور در این شرایط خاص و بحرانی باشد. پویش به فکر باشیم با تمرکز بر جمع آوری ایده ها و راهکارهای مردمی و کارشناسی آغاز به کار نمود. برای جمع آوری ایده های مردمی، مسابقه ایده پردازی به فکر باشیم طراحی و بیش از دویست ایده مردمی جهت ارزیابی به دبیرخانه پویش ارسال شد؛ اید ههایی که پس از ارزیابی نهایی برای عملیاتی شدن در اختیار نهادهای مربوطه قرارخواهد گرفت. جمع آوری ایده های کارشناسی نیز بعد دیگری از این پویش بود که پس از بررسی راههای موجود، سلسله برنامه های گفت و گوی زنده اینستاگرامی با حضور اساتید و پژوهشگران جوان و نخبه اقتصاد کشور، برنامه ریزی و اجرا شد. در جریان این گفت و گوها، دوازده تن از کارشناسان اقتصادی به بیان دیدگاه ها و راهکارهای خود جهت کنترل وضعیت بحرانی اقتصاد کشور پرداختند. اما دغدغه «به فکر باشیم» چیزی فراتر از موارد فوق است.

دانیال داوودی و مجتبی مرادی از فعالین سابق دانشجویی در این شماره نگاهی به موضوع اقتصاد کرونایی داشته اند و چهره هایی از جمله حجت الله عبدالملکی، روح الله ایزدخواد، مهدی موحدی بک نظر و مسعود براتی در پویش “به فکر باشیم” حضور داشته اند که متن کامل آنها در این شماره آمده است.

شماره هشتم نشریه دانشجویی «هفت تیر»، بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی، در این شماره از نشریه دانشجویی با گذشت روز جهانی قدس شریف به صورت کامل و تخصصی به بررسی ابعاد مختلفی از این مسئله پرداخته شده است. بررسی معامله‌ی قرن، ادبیات پایداری عرب، اهمیت قدس از منظر ادیان مختلف، بررسی ابعاد ربوده شدن حاج احمد متوسلیان و برگزاری همه پرسی جهت حل شدن مسئله‌ی فلسطین از جمله مهم‌ترین مطالب این نشریه دانشجویی است.

شماره ۱۷۴ نشریه دانشجویی«فتح» بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)، در این شماره از نشریه دانشجویی با توجه به سپری شدن انتخابات ۹۸ مجلس شورای اسلامی و پایان کار مجلس دهم، در خصوص اصول و رسالت یک مجلس انقلابی و مردمی گزارش‌هایی نوشته شده و درباره‌ی اولویت‌های مجلس آینده جهت حل مشکلات کشور مانند مسائل اقتصادی نکاتی را بررسی کرده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *