سرخط خبرها
خانه / اسلایدر بالا / ۱۰سرنخ اصلی را برای شناسایی اخبار جعلی

۱۰سرنخ اصلی را برای شناسایی اخبار جعلی

💢دامنه را بررسی کنید

  • بررسی URL سایت بسیار مهم است. برخی وب سایتهای جعلی از دامنه هایی که بسیار مشابه هستند یا با کپی کردن از منابع خبری معتبر ، استفاده می کنند ، برای مثال اضافه کردن “.com.co” در پایان.
  • تمایز منابع خبری از وبلاگ های شخصی بسیار مهم است ، اگر عنوان دامنه دارای کلماتی مانند “wordpress” یا “Blogger” باشد ، احتمالاً یک وبلاگ شخصی است.
  • برخی از اخبار جعلی شامل یک پیوند ، ظاهراً به یک وب سایت رسمی می شوند اما پیوند لینک به یک دامنه جعلی می رود که از نسخه اصلی تقلید می کند.
  • بخش “درباره ما” را بررسی کنید .
  • هنگامی که این خبر از طریق واتس اپ وارد می رسد ، بررسی این موضوع که آیا پیام دارای برچسب “Forwarded” است ، نیز مفید است ، در این صورت پیام از طرف شخصی که آن را برای شما ارسال کرده است اصل نیست.

💢 به جستجوی نویسنده بپردازید

  • قبل از اعتماد به اطلاعات ، مهم است که نویسنده مطلب را بررسی کنید. آیا واقعی است یا خیر ؟
    اگر نویسنده را پیدا کردید درباره مطالب قبلی او در LinkedIn و google جست وجو کنید

💢 تاریخ انتشار را بررسی کنید
گاهی تاریخ مطلب به روزاست اما اصل رویداد قدیمی است. برای شناسایی این مورد ، باید چندین لینک را کلیک کنید و با دقت بخوانید تا زمان وقوع این رویداد را مشخص کنید.بعضی اوقات داستان کاملاً جعلی نیست بلکه تحریف یک واقعه واقعی است.

💢 پاسخ ها و سوگیری های عاطفی
متون با عناوین برجسته و / یا متن متن با حروف بزرگ اغلب سعی در ایجاد واکنش های عاطفی با خوانندگان دارند که در سبک های سنتی تر روزنامه نگاری اجتناب می شود. کلمات نقطه ای مانند WOW !، SLAUGHTER !، DESTROY!
باید مراقب خبرهایی باشیم که با استفاده از احساسات (عصبانیت /هیجان/ خوشحالی و… )برجسته شده اند. زیرا بسیار معمول است که اخبار جعلی این کار را انجام می دهند.

💢جستجو در سایت های خبری مشهور
برای بدست آوردن انواع دیدگاه ها ، بهتر است منابع مختلفی را بخوانید.
موضوع مورد نظرمان را در منابع دیگری که به آنها علاقه مند هستیم پیدا و مطالعه کنید تا اطلاعات واقعی یا جعلی برایتان مشخص شود .
گزارش سایت های خبری شناخته شده و معتبر در مورد این گزارش را بررسی کنید

💢فراتر از عنوان را بخوانید
بعد از یک تیتر تحریک آمیز بیشتر بخوانید. بعضی اوقات تیتر عناوین محتوای یک گزارش را منعکس نمی کنند و برای تحریک و ایجاد واکنش در مخاطب برجسته می شوند.
عنوان ممکن است کل داستان را حتی در خبرهای معتبر خبر ندهد. اخبار جعلی ، مخصوصاً طنزآمیز ، می توانند چندین نشانه آشکار در متن داشته باشند.

💢 منبع را بررسی کنید
توصیه می شود بدون داشتن منبع روشن و جدی به اطلاعات اعتماد نکنید.
یک علامت هشدار دهنده برای یک خبر جعلی عدم پیوند یا منبع اطلاعاتی آن است. بعضی اوقات اخبار جعلی پیوندهایی به سایت هایی می دهند که به نظر می رسد اطلاعات آنها را پشتیبانی می کنند ، اما در واقع سایت هایی هستند که اطلاعات غلط را منتشر می کنند. تأیید کنید که منابع معتبر اطلاعات را پشتیبانی و تأیید می کنند.

💢تأیید عکس
برخی تصاویر که در یک خبر ظاهر می شوند می توانند از یک رویداد دیگر باشند یا می توانند برای یک داستان خاص تغییر کنند. از طریق Google یا سایر ابزارهایی مانند TinEye ، یک جستجوی عکس معکوس انجام دهید تا دریابید که آیا این تصویر قبلاً وجود داشته است و از کجا و چه زمان آن ایجاد شده است.

💢تأیید کنید که محتوا طنز نیست
برخی از اخبار با هدف طنز ارائه شده است. این نوع اطلاعات معمولاً به طور واضح دارای برچسب هستند ، اما برخی افراد آنها را واقعی می دانند. مراقب باشید اخبار واقعی را با مواردی که فقط برای طنز و خنده ایجاد شده اشتباه نکنید.

💢از کارشناس سوال کنید
اگر سؤالات مربوط به مثلا سلامتی در مورد خودتان یا یک تحقیق بالینی که در آن شرکت می کنید سؤال دارید ، مستقیماً از یک متخصص بهداشتی یا یک کارشناس سوال کنید.
در نظر بگیرید همیشه قبل از تصمیم گیری درباره اطلاعاتی که از یک خبر یا رسانه های اجتماعی حاصل می شود ، از او بخواهید. می توانید در مورد آنچه شما را نگران می کند با او صحبت کنید. او می تواند برای تأیید اطلاعات ، اطلاعات و منابع موثقی را در اختیار شما قرار دهد یا شما را با یک متخصص که می تواند به شما کمک کند در تماس قرار دهد. به خاطر داشته باشید که اخبار غلط سلامتی می تواند عواقب چشمگیری بر سلامت شما بگذارد. / طلوع رسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *