خانه / اخبار تصویری / نشست هم اندیشی بازخوانی نظریه ولایت‌فقیه و کارکردهای آن – واحد محمود آباد

نشست هم اندیشی بازخوانی نظریه ولایت‌فقیه و کارکردهای آن – واحد محمود آباد

ولایت فقیه نظریه محکم علما شیعی در باب اداره جامعه است که تمامی جوانب حکومت بر مردم را در نظر داشته و به نیابت از امام غایب اجرای احکام الهی در تمام حوزه ها را تضمین می کند.

حجت‌الاسلام سیدحسین حسینی‌کارنامی در نشست هم اندیشی استادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد محمود آباد با موضوع بازخوانی نظریه ولایت‌فقیه و کارکردهای آن اظهار کرد: ولایت فقیه اصطلاحی است برای نظام حکومت اسلامی پس از ائمه طاهرین(ع). ولایت در این اصطلاح به معنای حکومت و زمامداری امور جامعه است و ولایت فقیه به مفهوم زمامداری جامعه اسلامی از سوی کسی است که به مقام اجتهاد در فقه رسیده و حائز شرایط رهبری جامعه اسلامی می باشد. موضوع اصلی ولایت فقیه این است که در زمان غیبت امام معصوم(ع) چه باید کرد؟ آیا امت اسلامی باید بدون رهبر باشد؟ یا باید به رهبری طاغوت تن دهد یا باید بهترین کسی را که از نظر علم و زهد و تقوا و مدیریت سیاسی، کمترین فاصله را با معصوم دارد به رهبری امت اسلامی بپردازد؟

وی تأکید کرد: خاستگاه اصلی ولایت‌فقیهدر متن اسلام و قرآن بوده و در دین اسلام و مکتب تشیع پیشینه طولانی دارد و نخستین بار نزد پیشوایان معصوم(ع) مطرح و تبلیغ شده است.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی مازندران بیان کرد که در واقع ولایت فقیه به این معناست که با وجود معصوم(ع) باید او رهبری کند و در عصر غیبت به نیابت از امام زمان(عج) ولی فقیه رهبری و زمام امور جامعه را بر عهده دارد تا امت گرفتار هرج و مرج و تعبد به حاکمیت طاغوت نشود و احکام و ارزشهای الهی در جامعه عملی گردد.

حسینی‌کارنامی درباره تفاوت مفهوم ولایت با بیان اینکه ما قائل به ولایت‌فقیه هستیم نه وکالت در نظریه ولایت‌فقیه، درباره گسترده اختیارات، مفهوم‌شناسی، دلایل ثبات ولایت مطلقه فقیه، پیشینه و مراحل هفتگانه نظریه ولایت‌فقیه، شبهات و ولایت‌محوری در جامعه اسلامی مباحثی را مطرح کرد.

وی با بیان اهمیت و زمان آغاز ولایت‌فقیه افزود: بحث ولایت‌فقیه و حکومت و رهبری در تاریخ تشیع ، سابقه اى دیرینه، به درازاى عصر غیبت، بلکه پیش از آن دارد و سیر تکاملی و تدریجی را طی کرد و در دوره معاصر توسط امام خمینی(ره) به شکل حکومت جمهوری اسلامی با محور ولایت مطلقه فقیه تبلور عینی پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *