خانه / اخبار تصویری / کارگاه آموزشی بازخوانی نظریه ولایت‌فقیه و کارکردها

کارگاه آموزشی بازخوانی نظریه ولایت‌فقیه و کارکردها

ه گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بابل، حجت‌الاسلام سیدحسین حسینی‌کارنامی صبح امروز در کارگاه آموزشی ویژه استادان دانشگاه با موضوع بازخوانی نظریه ولایت‌فقیه و کارکردها (با عنایت به بیانیه گام دوم) که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل برگزار شد با بیان اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب اظهار کرد: زیرساخت و سنگ بنای نظام جمهوری بر پایه ولایت‌فقیه بوده و در اعتقاد دینی ما و هر فرد مسلمان و انقلابی لازم است اصول اساسی دین را خوب بشناسد و بر مدار آن حرکت کند.

وی تأکید کرد: خاستگاه اصلی ولایت‌فقیه در متن اسلام و قرآن بوده و در دین اسلام و مکتب تشیع پیشینه طولانی دارد و نخستین بار نزد پیشوایان معصوم(ع) مطرح و تبلیغ شده است.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی مازندران با بیان اجتهاد مطلق، شجاعت، تقوا، مدیریت و عدالت حضرت امام(ره) گفت: امروز هم مقام معظم رهبری با اجتهاد مطلق، شجاعت، مدیریت، عدالت و تقوای الهی مسئولیت ولایت‌ فقیه را بر عهده دارد.

حسینی‌کارنامی درباره تفاوت مفهوم ولایت با بیان اینکه ما قائل به ولایت‌فقیه هستیم نه وکالت در نظریه ولایت‌فقیه، درباره گسترده اختیارات، مفهوم‌شناسی، دلایل ثبات ولایت مطلقه فقیه، پیشینه و مراحل هفتگانه نظریه ولایت‌فقیه، شبهات و ولایت‌محوری در جامعه اسلامی مباحثی را مطرح کرد.

وی با بیان اهمیت و زمان آغاز ولایت‌فقیه افزود: بحث ولایت‌فقیه و حکومت و رهبری در تاریخ تشیع از زمان غیبت کبری آغاز شد و سیر تکاملی و تدریجی را طی کرد و در دوره معاصر توسط امام خمینی(ره) به شکل حکومت جمهوری اسلامی با محور ولایت مطلقه فقیه تبلور عینی پیدا کرد.

رئیس نهاد نمایندگی رهبری دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی و ولایت‌فقیه نقطه اتصال دین و سیاست است، تصریح کرد: مفهوم مطلقه در ولایت مطلقه فقیه و اطلاق ولایت‌فقیه در چند ناحیه مطرح شده که مهم‌ترین آن اطلاق قدرتی، اشخاصی، موضوعی و مکانی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *