خانه / اخبار تصویری / نقش زبان در فرهنگ و تمدن اسلامی

نقش زبان در فرهنگ و تمدن اسلامی

نشست هم‌اندیشی اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری با عنوان نقش زبان در فرهنگ و تمدن اسلامی با حضور دکتر حسین منصوریان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مازندران، حجت الاسلام دکتر حسینی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه آزاد اسلامی مازندران، وجمع کثیری از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری در سالن کنفرانس دانشگاه برگزار گردید.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی مازندران در این نشست، اهمیت زبان در قرآن را واقعیت دانست و گفت: هدف زندگی تقرب الهی است. انسان باید در راستای آن راه کمال را بپیماید تا بتواند به هدف نهایی برسد و هدف نهایی هم در حرکت انسان تقرب به اخلاق الهی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین حسینی افزود: مهم‌ترین عاملی که باعث تقویت پرهیز از گناه می شود، زبان است که هم مانع بزرگ در رسیدن به کمال بوده و هم می‌تواند مسیر رسیدن به تقرب الهی را با سخنان عالمانه و حکیمانه هموار و فرهنگ‌ها را آنچه که واقعیت است، بیان کند.

وی بهترین نعمت الهی به بشر را زبان دانست و تصریح کرد: زبان می‌تواند مهم‌ترین وسیله ارتباط انسان‌ها باشد و آنچه امروز در صفحه تمدن اسلامی  نقش می‌بندد، عوامل فکری، عاطفی و احساساتی در لابه‌لای گفته‌ها خودنمایی می‌کند.

دکتر حسینی یکی از دغدغه‌های مطرح‌شده از سوی رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را اینگونه نقل قول کردند که: «زبان فارسى یک روزى از قسطنطنیّه‌ى آن روز، از استانبولِ آن روز، زبان علمى بوده تا شبه قارّه‌ى هند… در آستانه -مرکز حکومت عثمانى- زبان رسمى در یک برهه‌ى طولانى‌اى از زمان، زبان فارسى بوده. در شبه قارّه‌ى هند برجسته‌ترین شخصیت‌ها با زبان فارسى حرف می‌زدند… امّا ما در کانون زبان فارسى، داریم زبان فارسى را فراموش می‌کنیم.»

در ادامه دکتر حسین منصوریان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مازندران و مدرس این نشست گفت: زبان، فن شناخت و تنوع شگرف تصور انسانی بوده و اصالت فرهنگی ایران اسلامی ارزش نهادن به زبان فارسی است.

وی مؤلفه‌های هویت ملی در هر فرهنگ را در چهار بخش خلاصه کرد و ادامه داد: زبان، تاریخ، دین و اساطیر، برجسته‌ترین وجه هویت ایرانی زبان فارسی بوده و مهندسی فرهنگی زبان فارسی در پیشرفت تمدن اسلامی وظیفه همه نخبگان و دانشگاهیان است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری با بیان اینکه تمدن، نهادینه‌شدن امور اجتماعی در جوامع بشری است، تصریح کرد: زبان فارسی از پویاترین زبان‌های دنیا است. متأسفانه در کانون زبان فارسی این زبان در حال فراموشی است و هر زبانی که خاموش می‌شود، تفکر بشری سقوط می‌کند و انحطاط زبان باعث از بین رفتن تمدن‌های زیادی شده است.

منصوریان پرپایی این هم‌اندیشی را که با استقبال استادان واحد ساری همراه بود به فال نیک گرفت و   گفت: ایجاد همدلی و هم‌افزایی میان استادان و نخبگان، رسالت و مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران  است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *