خانه / اخبار نهاد / چهارمین جلسه تفسیر قرآن کریم

چهارمین جلسه تفسیر قرآن کریم

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران ؛ روز سه شنبه مورخه ۹۶/۰۳/۰۹ به مناسبت ماه مبارک رمضان ، سلسله جلسات تفسیر قرآن کریم با حضور ریاست دانشگاه آزاد اسلامی مازندران جناب آقای دکتر نیاز آذری و کارکنان و دانشجویان واحد ساری در مسجد این واحد با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام غفاری معاونت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مازندران، به عنوان مفسر مراسم به بیان تفسیری درمورد آیه ۱۵ سوره حاشیه پرداخت که می فرماید: من عمل صالحا فلنفسه و من  اساء فعلیها. یعنی هرکسی عمل صالحی انجام داد ، به خود او برمی گرددو هرکسی عمل بدی انجام داد هم به زیان و ضرر خود اوست.

ایشان در توضیح و تبیین آیه گفتند: تمام اجزای پیکر، عالمی که در آن زندگی می کنیم مانند اجزای پیکر انسان به یکدیگر مرتبط است و این ارتباط میان اجزای عالم ارتباطی هوشمندانه و عالمانه است به تعبیر دیگر مجموعه حیات، مجموعه ای پویا و شعورمند است.

حجت الاسلام غفاری در ادامه افزودند: از منظر علوم تجربی بین عمل و عکس العمل رابطه محکم و ضروری حاکم است به گونه ای که هرگز از این قانون تخطی نمی کنند.در مباحث روانشناسی هم انسان ، هر رفتاری اعم از غم ، شادی و….از خود بروز دهد، همان را دریافت خواهد کرد و در مباحث فلسفی هم قانون علت و معلول حاکم است که هر معلولی از علت خاص خودش صادر می شود و در مباحث عرفانی هم هر عملی تابع اثر وضعی خود است.

در پایان نیز بیان کردند: در قرآن مجید مکرر به این مطلب اشاره شده است که در آیاتی می فرماید: ای پیامبر ، مردم را از مفارقت امر من بترسان که مایه خواری آنها در دنیا و قیامت خواهد بود.

همچنین در آیه ای دیگر می فرمایند: اگر با تقوا شوید راه برون رفت از بیراهه ها را به شما نشان خواهم داد.

در آیه مورد بحث هم آمده هرکس عمل نیک یا بدی مرتکب شود به خود او بر میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *