خانه / اخبار تصویری / سخنرانی حجت الاسلام دکتر حسینی در خصوص انتخابات

سخنرانی حجت الاسلام دکتر حسینی در خصوص انتخابات

با عنایت به هرچه نزدیکتر شدن ایام سرنوشت ساز و پراهمیت انتخابات در روز چهارشنبه، مورخ ۹۶/۲/۲۷ در مسجد دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری نشستی ویژه با محوریت انتخابات برگزار شد. در این مراسم حجت الاسلام دکتر حسینی  مسول نهاد رهبری دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران نخست در زمینه مبانی فقهی انتخابات سخن گفت و با اشاره به این نکته که در دنیای امروز مراجعه به آرای عمومی و ترجیح رأی اکثریت در تصمیم‌گیری‌های جمعی به یک ارزش جهانی تبدیل شده است و  نظام جمهوری اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست و مهم‌ترین تصمیم‌گیری‌های جمعی در آن، مانند انتخاب نوع حکومت، قانون اساسی، ولی فقیه ، رئیس جمهوری، و نمایندگان مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، بر اساس اعتبار رأی اکثریت شکل گرفته است. وی افزود که بر اساس قواعد فقهی، مبانی انتخابات عبارت است از اعتبار رأی اکثریت؛  شورا و مشورت و بیعت.

وی سپس به تبین این سه مبنا پرداخت و گفت: مستند اعتبار رأی اکثریت: عبارت است از “حق تعیین سرنوشت”، “کشف حقیقت”، “مصلحت” و “مقبولیت”. مستند اعتبار رأی اکثریت بر اساس هر یک از این مبانی می‌تواند دلایل عقلی یا نقلی باشد.

ایشان در تبیین مبنای شورا و مشورت نیز گفتند: مشورت به‌عنوان یکی از موضوعاتی که مورد تأکید دین اسلام و از مباحث مسلم و پذیرفته‌شده آن دین است؛ به‌گونه ای که هیچ اختلافی در مشروعیت آن بین مسلمانان دیده نمی‌شود؛ زیرا در آیاتی از قرآن مجید به صراحت از آن یاد شده و پیامبر اکرم(ص) مأمور اجرای آن در جامعه شده است.

وی سپس به توضیح سومین مبنا پرداخت و گفت: بیعت قراردادی لازم‌الوفا بین مردم و حاکم است که مردم بر پیروی و اطاعت و حاکم بر تدبیر امور، بیعت می‌کرده‌اند؛ ثانیاً بیعت همانند دیگر قراردادها باید با رضایت کامل باشد و اکراه و اجبار مخل انعقاد آن است؛ ثالثاً شکستن بیعت و تخلف از آن از دیدگاه رهبران اسلام ممنوع و غیرمجاز است؛ رابعاً بیعت برای همه – حتی کسانی که حضور نداشته اند – تمام شده است؛ خامساً تکرارپذیر و قابل تجدید نظر هم نیست.

بنا بر این رای دادن یا نوعی بیعت است و یا شکلی از مشاوره و یا حق تعیین سرنوشت. از این رو یک وظیفه شرعی قلمداد می شود و شاید فلسفه افتای برخی از فقهاء همانند مقام معظم رهبری مبنی بر وجوب شرکت در انتخابات همین اصول و مبانی باشد. در نتیجه شما اساتید و کارکنان و دانشجویان متشرع و معتقد و ملتزم به مبانی دینی حساسیت و دغدغه بیشتری برای تحریص دیگران در مشارکت حداکثری خواهید داشت.

از سویی دیگر مشارکت حد اکثری پشتوانه عقلی نیز دارد ؛ زیرا انتخابات پرشور و با رای بالا مصونیت و اقتدار برای کشور ایجاد می‌کند زمینه دست‌اندازی را کم می‌کند وسیاست‌های جهانی ر ا تغییر خواهد داد و عاملی در افزایش قدرت چانه‌زنی ایران خواهد شد. انتخابات نمایش اسلامیت و جمهوریت نظام است. بیعت مجدد با جمهوری اسلامی است. پذیرش نتیجه انتخابات نشانه بلوغ دموکراسی دینی است. رای دادن دفاع و حفاظت از خودمان در برابر دشمنان است. چناچه مقام معظم رهبری فرمودند:

بنده اصرارم بر حضور حدّاکثری و عمومی ملت ایران به‌خاطر این است که می‌بینم و میدانم که حضور یکپارچه‌ی مردم، حضور پرشوق و امیدوارانه و قدرتمندانه‌ی مردم موجب میشود که دشمن مأیوس بشود؛ وقتی دشمن مأیوس شد، کارآیی خود را از دست خواهد داد

دکتر حسینی در بخش دیگر سخنان خویش به شاخص‌های نامزد اصلح  از دیدگاه رهبری پرداخت و به مواد زیر اشاره کرد:

کار اجرایی بلد باشد و توانایی کشیدن بار سنگین اداره مملکت را داشته باشد ۹۱/۱۰/۱۹
توانایی مدیریت اجرائی کشور را داشته باشد ۹۲/۰۲/۰۷
معتقد به قانون اساسی و دارای روحیه مقاوم در برابر دشمنان باشد ۹۲/۰۲/۰۷
سیاست‌های اقتصاد مقاومتی داشته باشد ۹۲/۰۲/۰۷
مهذب به اخلاق باشد، به حاشیه‌ها نپردازد و وعده بی‌مبنا ندهد ۹۲/۰۲/۰۷
تدین، تعهد، آمادگی و توانائی انجام کار بزرگ مدیریت عالی اجرائی کشور را داشته باشد ۹۲/۰۲/۱۶
کاری، مردمی، مقاوم، ارزشی، باتدبیر و قانون‌مدار باشد و درد مردم را حس کند ۹۲/۰۲/۱۶
پیش‌برنده کشور در عرصه‌های مادی و معنوی باشد ۹۲/۰۲/۲۵
انسانی شایسته‌، وارسته‌، باعزمِ، مؤمن، انقلابی و با همت جهادی باشد ۹۲/۰۲/۲۵
همتش بر حفظ عزت و حرکت کشور در جهت هدفهای انقلاب باشد ۹۲/۰۲/۲۵
شعارهایی بدهد که منطبق با واقعیات کشور باشد ۹۲/۰۲/۲۵
بتواند با امانتِ کامل بار سنگین ریاست جمهوری را بر دوش بکشد ۹۲/۰۲/۲۵
بتواند برای بازکردن گره مشکلات، ایستادگی، عزت ملی و آینده کشور تلاش کند ۹۲/۰۳/۰۶
ریخت‌و‌پاش و تبلیغات زیاد از اندازه نداشته باشد ۹۲/۰۳/

ایشان در پایان از همه دانشگاهیان ، اعم از دانشجویان ، اساتید و کارمندان جهت حضور پرشور و حداکثری در روز ۲۹ اردیبهشت ، در پای صندوق های رای و انتخاب فرد اصلح دعوت به عمل آوردند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *