خانه / اخبار نهاد / اصل مسئولیت یک امر مهم در زندگی است

اصل مسئولیت یک امر مهم در زندگی است

حجت الاسلام دکتر حسینی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران در برنامه یک نکته از هزاران که در روز یکشنبه مورخ ۱۵/۱۲/۹۵ در مسجد دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری برگزار گردید،  با اشاره به اهمیت مسئله رسالت و وظائف پدر و مادر در قبال فرزندان خاطر نشان کردند: اصل مسئولیت یک امر مهم در زندگی است و برای هر کسی با هر آیین و مرامی مورد توجه ویژه است. تا آنجا که پیامبر اکرم (ص) می فرمایند :  کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته . همچنین در حدیث دیگر می فرمایند : انی مسئول و انکم مسئولون. من بازخواست می شوم و شما نیز بازخواست می شوید.

در اسلام هر کسی مسئول است اعم از مسئولیت نسبت به خود ، خدا و جهان آفرینش.

از جمله امور مهم در امر مسئولیت ، مسئولیت در خانواده است . یک مرد در خانواده نسبت به اعضای خانواده و اعضای خانواده نسبت به هم و نسبت به مرد خانواده مسئولیت هایی دارندکه باید متذکر و متوجه آنها باشند.

ایشان همچنین با اشاره به آیات۲۱۴ و ۲۱۵ سوره شعرا ، ۱۵ سوره زمر،۶  سوره تحریم ،۲۶ طور و ۱۳۲ سوره طه افزودند: مردان خدا در مورد خانواده خویش دغدغه دارند، تعهد دارند ، خیر خواه هستند ، بی تفاوت نیستند. یک مرد نسبت به چیزهایی در قبال خانواده مسئول است. مسئولیت نسبت به فرهنگ اعضای خانواده، اخلاق آنها ، نماز آنها ،آرامش خانواده، نشاط ، شادابی و تفریح.

یک مرد ، یک رییس خانواده باید به درستی خانواده را مدیریت کند و اعضای خانواده نیز بایستی پذیرای نقش و جایگاه او باشند. اینکه قرآن میفرماید: شما نسبت به خود و خانواده خود مسئول هستید. به این دلیل است که می خواهد آن امانتی را که بر دوش  و عهده انسان است به او متذکر شود و آن اصل مسئولیت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *