نشست هم اندیشی اساتید و نخبگان با موضوع:«اسرار معنوی و آثار اجتماعی نماز»در واحد ساری

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران؛ جلسه هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری برگزار شد. این جلسه باعنوان اسرار معنوی و آثار اجتماعی نماز در دانشکده علوم پزشکی این واحد برگزار شد.
در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران به عنوان سخنران به اهمیت اسرار معنوی و آثار اجتماعی نماز پرداختند.
دکتر حسینی در بخشی از سخنان خود با توجه دادن به این مطلب که:در قرآن کریم حدود ۹۰ بار مستقیماً واژه «صلاه» و مشتقاتش را به کار رفته است، همچنین حدود ۹۰۰ بار کلمات و واژه‌هایی که مرتبط با نماز هستند، مانند: رکوع، سجده، وضو، مسجد، ذکر، عبادت و … در آن ذکر شده است. گفتند:نماز یکی از اصول مشترک معرفی همه انبیای الهی بوده است. وبه آیات مربوط حضرت عیسی و حضرت موسی ع در این باب اشاره کردند. همچنین با این نکته که در ۲ کتاب وسائل الشیعه و مستدرک الوسائل حدود ۵۹ هزار روایت از معصومین(ع) نقل شده است که مربوط به تمام ابواب(۵۲ باب) فقهی استخاطر نشان شدند از این تعداد روایات ۱۹ هزار آن مربوط به نماز است. ایشان با اشاره به دیدگاه و روش حضرت امام خمینی ـ رحمه الله علیه ـ با نگاهی به آثار مکتوب امام ـ رحمه الله علیه ـ و مشاهده‌ عینی شاهدان احوال ایشان اذعان داشتند: سخن گفتن درباره‌ نماز که دریچه‌ عروج به عالم قدس و معنویت است در توان هر کسی نیست. شایسته‌تر آن است که بیان حقیقت این نشانه‌ بزرگ الهی و ستون دین مبین اسلام را به زبان و بیان واصلان این طریق، واگذاریم. با نگاهی به آثار مکتوب امام ـ رحمه الله علیه ـ و مشاهده‌ عینی شاهدان احوال ایشان، می‌توان گفت که در دیدگاه ایشان، نماز در میان عبادات به مثابه اسم اعظم و بلکه خود اسم اعظم در میان دیگر اسماء الهی است. افزون بر آن، دیدگاه حضرت امام ـ رحمه الله علیه ـ نسبت به نماز در حقیقت حکایت مسافر و طریق سفر است. در این میان، مهم‌ترین مسأله بیان نماز و تفسیر آن بر اساس سفر معراج پیامبر اسلام ـ صلّی الله علیه و آله ـ (تطبیق دادن جریان سفر نماز با سفر معراج) است. خلاصه آنکه نماز مؤمن خود معراج و سفری واقعی است که حالت‌ها و مراتب و مقامات خاص خود را دارد. سالکان این طریق نیز به تناسب حال و مقام خویش، از حقیقت این سفر آگاه می‌شوند. از نظر امام ـ رحمه الله علیه ـ توحید به معنای واقعی آن ـ که مقصد اصلی دعوت پیامبران است ـ در نماز محقّق می‌شود. مسأله‌ی دیگر دربار‌ه‌ی حقیقت نماز این است که «اصل نماز، یک رکعت است» ‌و این سفر معنوی در طی این رکعت محقّق می‌گردد. امام ـ رحمه الله علیه ـ می‌فرمایند: باید دانست که اصل صلاه، یک رکعت و بقیه‌ی رکعات آن از فرایض و نوافل برای اتمام همان یک رکعت است.
دکتر حسینی در ادامه سخنانشان به این حدیث از امام صادق (ع)استناد کردندو به توضیح و تبیین آن پرداختند. امام صادق علیه‌السلام فرمود: «قَالَ لِلصَّلَاهِ أَرْبَعَهُ آلَافِ حَدٍّ»؛ نماز ۴ هزار حد دارد .
شهید ثانی در تبیین حدیث فرموده است: مراد از ۴ هزار حد، واجبات و مستحبات نماز است که واجبات آن هزار عدد است که شهید کتاب «اَلفِیه» را برای آن نوشته و مستحبات آن ۳ هزار است که کتاب «نَفلیه» را برای آن تألیف کرده است.
وی با اشاره به آیات نماز در قرآن گفت: چهار نوع نماز در قرآن داریم.
۱- نماز شکر؛ خداوند در سوره بقره می‌فرماید: «یا أَیُّهَا النَّاسُ اعْبُدُوا رَبَّکُمُ الَّذی خَلَقَکُمْ وَالَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ» «فَلْیَعْبُدُوا رَبَّ هذَا الْبَیْتِ»، «الَّذِی أَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَآمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ» ،
۲- نماز رشد؛ این نماز بالاتر از نماز شکر است: «وَأَقِمِ الصَّلاهَ إِنَّ الصَّلاهَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ»
۳- نماز انس: «وَأَقِمِ الصَّلاهَ لِذِکْرِی» «أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ»
۴- نماز تقرب که در سوره علق آیه که سجده واجب دارد، ذکر شده: …
خداوند به پیامبر می فرماید اگر می‌خواهی به من نزدیک شوی، راهش سجده کردن است .پایان بخش سخنان ایشان بیان چند نکته از آثار معنوی و اجتماعی نماز بود که به طور خلاصه به شرح زیر است :
۱-باعث ذکر و یاد خداست. وَأَقِمِ الصَّلاهَ لِذِکْرِی
۲-طهارت و پاکی نفس به همراه دارد.
۳- پرورش روح نظم و انظباط اجتماعی.
۴- استمداد از نماز در رفع و حل مشکلات
۵- سدی در مقابل گناهان است
۶- افزایش رزق مادی و معنوی
۷- غفلت زدایی
۸- آرامش روانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *