خانه / اخبار نهاد / نشست هم اندیشی «انتظارات متقابل استاد و دانشجو» در واحد رامسر

نشست هم اندیشی «انتظارات متقابل استاد و دانشجو» در واحد رامسر

نشست هم اندیشی «انتظارات متقابل استاد و دانشجو» از سری سلسله نشست های هم اندیشی استادان و نخبگان “گفتمان اصحاب علم و فرهنگ” در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامسر برگزار شد.

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران؛ نشست تخصصی هم اندیشی اساتید تحت عنوان «انتظارات متقابل استاد و دانشجو» ویژه استادان هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامسر و با حضور دکتر خلخالی در سالن کنفرانس دانشکده برگزار گردید.

وی در ابتدا با بیان اینکه جمعیت دانشجو و استاد بخش قابل توجهی از جامعه را در بر می گیرد.فارغ التحصیلان دانشگاه ها به عنوان بخش فرهیخته و تصمیم ساز در بخش های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی اجتماع وارد شده و به ارائه خدمت می پردازند در خصوص یکی از موارد مهم متقابل بین استاد و دانشجو گفت: شادابی و نشاط که بر جذابیت و کارآمدی کلاس و درس می افزاید و تدریس را ثمربخش و نتیجه مند می سازد، در چنین نگاه و نگرشی فرو انگاشته می شود. کلاسی که استاد سخن گوی محض و فراگیر شنونده ی منفعل باشد، تهی از نشاط و شادابی خواهد بود و در آن کلاس درس و تحصیل کسل کننده می گردد. از این رو استادان باید در نگرش خویش نسبت به رسالتی که عهده دار آن هستند، تأمل نمایند و چنین تصور نکنند که با ارائه ی درس- به هر گونه ای که صورت پذیرد- تکلیف خویش را به جا آورده و یا پایان پذیرفتن کتاب و برگزاری آزمون پایانی عهده دار چیز دیگری نیستند. این اصلاح نگرش و سهیم کردن فراگیر در جریان تعلیم و آموزش جا را برای گفتگوی متقابل باز می کند و پنجره ای به سوی تعامل می گشاید.

امام سجّاد (علیه‏السلام) فرموند: :«حَقُّ سائسِکَ بِالعِلمِ : التَّعظیمُ لَهُ ، والتَّوقیرُ لَِمجلِسِهِ ، وحُسنُ الاستِماعِ إلَیهِ ، والإقبالُ علَیهِ ، وأن لا تَرفَعَ علَیهِ صَوتَکَ ، وأن لا تُجیبَ أحَدا یَسألُهُ عَن شَیءٍ حَتّى یَکونَ هُوَ الّذی یُجیبُ ، ولا تُحَدِّثَ فی مَجلسِهِ أحَدا ، ولا تَغتابَ عِندَهُ أحَدا ، وأن تَدفَعَ عَنهُ إذا ذُکِرَ عِندَکَ بِسُوءٍ ، وأن تَستُرَ عُیوبَهُ ، وتُظهِرَ مَناقِبَهُ ، ولا تُجالِسَ لَهُ عَدُوّا ، ولا تُعادِیَ لَهُ وَلِیّا ، فإذا فَعَلتَ ذلکَ شَهِدَ لَکَ مَلائکَهُ اللّه بِأنَّکَ قَصَدتَهُ وتَعَلَّمتَ عِلْمَهُ للّه‏ِ جَلَّ اسمُهُ لا لِلنّاسِ ؛ حقّ استاد تو این است که به او احترام گذارى ، محضرش را موقّر دارى ، با دقت به سخنانش گوش بسپارى ، رویت به او باشد و به او توجّه نمایى ، صدایت را بر او بلند نکنى ، هر گاه کسى از او سؤالى کند تو جواب ندهى ، بلکه بگذارى خودش جواب دهد . در محضر او با کسى سخن نگویى ، در حضور او از کسى غیبت نکنى ، اگر پیش تو از او بد گویى شود ، از وى دفاع کنى . عیبهایش را بپوشانى ، خوبیها و صفات نیکش را آشکار سازى ، با دشمن او همنشینى نکنى و با دوستش دشمنى نورزى . هرگاه این کارها را کردى ، فرشتگان خدا درباره‏ات گواهى دهند که تو براى رضاى خداوند جلّ اسمه ، نه براى مردم ، نزد آن استاد رفته‏اى و دانش او را فراگرفته‏اى .» (میزان الحکمه حدیث ۱۳۵۹۱)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *