خانه / اخبار نهاد / نشست علمی «درآمدی بر کارآمدی زنان جمهوری اسلامی ایران در قلمرو زنان» در واحد ساری

نشست علمی «درآمدی بر کارآمدی زنان جمهوری اسلامی ایران در قلمرو زنان» در واحد ساری

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران؛ نشست علمی «درآمدی بر کارآمدی زنان جمهوری اسلامی ایران» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری و با حضور حجتphoto_2016-05-30_15-03-10 الاسلام دکتر سیّد حسین ابراهیمیان؛ ریاست محترم نهاد،  سرکار خانم «نیّره قوی» مؤلف کتاب «درآمدی بر کارآمدی زنان جمهوری اسلامی ایران»برگزار شد.

رفع موانع و مشکلات نظام و دست‌یابی به جایگاهی مطلوب، یکی از اهداف هر نظام سیاسی است، لذا سنجش کارآمدی از مباحث مهم سنجش هر نظام سیاسی محسوب می‌شود. کارآمدی مقوله‌ای است که با احتساب میزان تحقق اهداف و کاهش فاصله میان شرایط موجود و شرایط آرمانی جامعه، مورد سنجش قرار می‌گیرد و در این نشست عنوان شد: نظام اسلامی فارغ از دیدگاه‌های افراطی (تجددطلبانه) و تفریطی (متحجرانه) موظف به اعتدال و توجه به شخصیت و کرامت انسانی زن در جامعه است. از این حیث، زنان نیز همانند مردان، از حقوق سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… برخوردار شده و تفاوت‌های فطری و طبیعی میان زن و مرد -که موجب ایفای نقش‌ها و تکالیف متفاوتی توسط ایشان می‌شود و مطابق فطرت انسانی است- آنان را از حقوق انسانی مشترک با مردان، محروم نخواهد ساخت.

ایشان با بیان اینکه بررسی پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در مسائل زنان در دو بخش «تصویب سیاست‌ها و قوانین» و «اقدامات اجرایی» در ۳۰ سال استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد افزودند: نظام جمهوری اسلامی ایران که با عنایت به آموزه‌های اسلامی و توجه به نقش و جایگاه مردم و بسط عدالت و رفع محرومیت و ظلم در جامعه تاسیس شده است، توجه ویژه‌ای به مسائل زنان داشته و همان‌گونه که در بیانات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مشاهده می‌شود، درک ارزش و جایگاه انسانی زن و کوشش برای ارتقای سطح کیفی زندگی زنان جامعه، از اهم وظایف دولت اسلامی بوده ‌است.

وی همچنین مجموعه تلاش‌های قوه مقننه در مسائل زنان و خانواده، مجموعه تلاش‌های قوه مجریه در مسائل زنان و خانواده را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند.

انتهای پیام/.ش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *