خانه / اسلایدر بالا / نشست هم اندیشی «حقوق شهروندی» در واحد جویـبار

نشست هم اندیشی «حقوق شهروندی» در واحد جویـبار

نشست هم اندیشی «حقوق شهروندی» از سری سلسله نشست های هم اندیشی استادان و نخبگان “اندیشه و اندیشمند”در دانشگاه آزاد اسلامی واحد جویبار برگزار شد.

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران؛کارگاه آموزشی هم اندیشی اساتید تحت عنوان «حقوق شهروندی» در سالن کنفرانس دانشگاه برگزار گردید.

در این نشست که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد استان مازندران و دفتر هم اندیشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جویبار برگزار شد؛ پس از خیرمقدم و بررسی اهداف جلسه توسط دبیرهم اندیشی واحد جویبار؛ سرکار خانم غلامپور، جلسه با عناوین موضوعی بحث ادامه یافت.

C1012079

مدرس کارگاه جناب آقای دکتر «مقدری» با ارائه تعریفی از حقوق شهروندی و وظایف شهروند افزودند: حقوق شهروندی؛ از جمله مفاهیم نو پدیدی است که به طور ویژه‌ای به برابری و عدالت توجه دارد و در نظریات اجتماعی، سیاسی و حقوقی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. مقوله «شهروندی» وقتی تحقق می‌یابد که همه افراد یک جامعه از کلیه حقوق مدنی و سیاسی برخوردار باشند و همچنین به فرصت‌های مورد نظر زندگی از حیث اقتصادی و اجتماعی دسترسی آسان داشته باشند. ضمن اینکه شهروندان به عنوان اعضای یک جامعه در حوزه‌های مختلف مشارکت دارند و در برابر حقوقی که دارند، مسئولیت‌هایی را نیز در راستای اداره بهتر جامعه و ایجاد نظم بر عهده می‌گیرند، و شناخت این حقوق و تکالیف نقش مؤثری در ارتقاء شهروندی و ایجاد جامعه‌ای بر اساس نظم و عدالت دارد. اسلام به عنوان یک دین فراگیر که به همه ابعاد زندگی بشر توجه نموده است، دستورات صریح و شفافی برای روابط اجتماعی انسان‌ها دارد و نه تنها به کمال معنوی انسان‌ها توجه نموده است بلکه به چگونگی ساختن جامعه‌ای نمونه نیز توجه دارد. از جمله مسائل مهم حقوق شهروندی در اسلام توجه به کرامت انسانها به عنوان اشرف مخلوقات، ارزش حیات و زندگی افراد، برابری بدون توجه به نژاد، رنگ، پوست و …، هدفمند نمودن خلفت انسانها و بیهوده نبودن زندگی انسان می‌باشد.

وی در ادامه با بیان وظایف و مسئولیت شهروندان در قبال یکدیگر، شهرو دولت یا قوای حاکم و مملکت؛ منشور حقوق شهروندی- قوانین حقوقشهروندی در ایران گفت: ویژگی کلیدی کلمه «شهروندی» که آن را از «تابعیت» صرف متمایز می‌کند وجود یک اخلاق مشارکت است. به این لحاظ از آنجا که «شهروندی» در مورد روابط انسانی یک تعریف ساده و ایستا را که برای همه جوامع در همه زمان‌ها به کار رود برنمی‌تابد. امّا، می‌توان گفت که شهروندی «موقعیتی است که فرد با برخورداری از آن می‌تواند در یک جامعه سیاسی، اخلاقی شده و زندگی خود را بر اساس وابستگی‌های متقابل و بر اساس موازین و تعادل حقوق و مسئولیت‌های اجتماعی ساماندهی کند.

انتهای پیام/.ش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *