خانه / اخبار نهاد / کارگاه “فن بیان و سخنوری” در واحد چالوس

کارگاه “فن بیان و سخنوری” در واحد چالوس

از آنجا که تمامی تلاش های سخنور در جهت راهبری مخاطب خویش است بنابراین سخنور باید مخاطب شناس بسیار دقیقی باشد و مطالب خود را بر اساس نوع مخاطب خود تنظیم کند. با در نظر گرفتن این نکته که DSC_0137جنس کلام وی نسبت به مخاطب تغییر نمی یابد. اینکه مخاطب در چه سطحی از آگاهی از لحاظ علمی و فنی قرار گرفته باشد و تا چه میزان نسبت به موضوع آگاهی داشته باشد نحوه انتقال مطلب توسط سخنور را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. گاهاً نیاز یک مخاطب با دیگری متفاوت است بنابراین باید نیاز مخاطب و ماهیت ذهنی او و اینکه نسبت به دنیا چه بینشی دارد و چه چیزی برای او از اولویت بیشتری برخوردار است را بشناسیم.

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران؛ کارگاه فن بیان و سخنوری و اصول مذاکره با مشارکت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مازندران در دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس برگزار شد.

مدرس این کارگاه جناب آقای “حسین طالب نژاد” در خصوص تعریف سخنرانی، علائم و نشانه های حین سخنرانی، احساسات قبل از سخنرانی، روش های کنترل ترس از یک سخنرانی اصول چهارگانه سخنوری و کسب مهارت در بیان، سخنان مبسوطی ایراد نمودند این جلسه با استقبال دانشجویان و استادان واحد قرار گرفت.

وی در این نشست با بیان اینکه یک سخنران برای آنکه بتواند مفاهیم مورد نظر خود را عینی تر جلوه دهد می تواند از استدلال مثال، حکایت، ضرب المثل، یا تشبیه سود جوید؛ گفت: سخنرانی موفق وابسته به تکنیک ها و روش های سخنرانی است و بعد از تکینک به فرمول‌های ثابت وابسته است (فرمول و روش باهم دارای تفاوت هایی هستند). فرمول ، خود اصلی ثابت است که در هر شرایطی، حتی شرایط خاص نیز برقرار و قابل انجام است.

انتهای پیام/.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *