خانه / اخبار نهاد / کارگاه فرهنگی ولایت فقیه از منظر حضرت امام خمینی(ره) در واحد چالوس

کارگاه فرهنگی ولایت فقیه از منظر حضرت امام خمینی(ره) در واحد چالوس

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران؛ کارگاه فرهنگی ولایت فقیه از منظر حضرت امام خمینی (ره) از سوی معاونت دانشجویی و فرهنگی با مشارکت دفتر همIMG_2610 اندیشی اساتید و بسیج اساتید و دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مازندران در واحد چالوس ویژه استادان و با حضورحاج آقای مشایخ امام جمعه محترم شهرستان نوشهر برگزار شد .

پس از تلاوت آیات کلام ا… مجید و خیر مقدم توسط حاج آقای مطهری ایراد شد، سپس حضرت آیت الله مشایخ امام جمعه محترم شهرستان نوشهر درمورد تاریخچه ولایت فقیه ، فقه شیعه ، وظایف ولایت فقیه و انواع ولایت ، صاحبان ولایت بیانات مبسوطی ایراد فرمودند.

 آیت الله مشایخ در این نشست گفت: ولی فقیه در سخت ترین بحران ها توانست کشور را مدیریت بکند. امام خمینی (ره) شالوده و بنیان جمهوری اسلامیرا ولایت فقیه قرار داده است. در فقه شیعه ولی فقیه جانشین امام معصوم است و اطاعت او بر مردم واجب است. دشمنان انقلاب اسلامی محور اصلی کار خود را از بین بردن ولی فقیه قرار دادند.

وی در این خصوص افزود: امام رحمه الله تمام تلاش خود را به کار برد تا ولایت و حاکمیت را برای فقها اثبات کند و این کار را با زبانی ساده و در عین حال مستند به آیات قرآنی، اخبار و احادیث و با دلایل عقلی انجام داد.امام با اشاره به رویه و سنت پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در تعیین جانشین برای خود، استدلال کرد که این امر برای اجرای احکام خدا بوده و در شرایط غیبت، اجرای احکام به عهده فقها و علماست.به عبارت دیگر، امام رحمه الله سعی داشت با اثبات مجریه در اسلام (علاوه بر تشریع قانون)، اعمال حاکمیت و قبضه قدرت حکومتی توسط فقها را اثبات کند.

انتهای پیام/.ن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *