خانه / اسلایدر بالا / نشست هم اندیشی راهبردهای اجراییِ امر به معروف و نهی از منکر با رویکرد اجتماعی در واحد ساری

نشست هم اندیشی راهبردهای اجراییِ امر به معروف و نهی از منکر با رویکرد اجتماعی در واحد ساری

نشست هم اندیشی “راهبردهای اجراییِ امر به معروف و نهی از منکر با رویکرد اجتماعی” از سری سلسله نشست های هم اندیشی استادان و نخبگان “اندیشه و اندیشمند” مربوط به ” اسفند ماه ۹۴” در تاریخIMG_2129 ششم اسفند ماه؛ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری برگزار شد.

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران؛ نشست هم اندیشی راهبردهای اجراییِ امر به معروف و نهی از منکر با رویکرد اجتماعی با تدریس حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسینی؛ مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور استان مازندران؛ عضو هیئت علمی و مدرس دانشگاه مازندران ؛برگزار گردید.

در این نشست که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد استان مازندران؛ معاونت فرهنگی و دفتر هم اندیشی اساتید واحد ساری تدارک دیده شد؛ دکتر حسینی با بیان اینکه؛ کسانی که ایمان و عمل و صالح داشته باشند خداوند محبت آنها را در دل مردم قرار می دهد تأکید کرد: پیامبران و ائمه معصومین و مصلحان تاریخ به عنوان بزرگترین آمرینِ به معروف و ناهیان از منکر شناخته شده اند.

ایشان همچنین با طرح این سوال که وظیفه امر به معروف و نهی از منکر در حکومت های اسلامی به عهده ی چه کسانی هست؟ با استناد به آیات و روایات اسلامی، به نقش و مسئولیت پیامبران، ائمه معصومین، متولیان دینی، سیاسی و فرهنگی و در نهایت آحادِ افراد جامعه در پذیرش و انجام این رسالت تأکید نمود.

دکتر حسینی با توضیح مراحل سه گانه امر به معروف و نهی از منکر؛ از جمله قلبی، لسانی و فیزیکی ، خئاستارِ احساس مسئولیت و مشارکت عموم افراد جامعه در اجرای این فریضه ارزشمند و امنیت آفرین اجتماعی در دو مرحله قلبی و لسانی گردید. ضمن اینکه مسئولین دولتی و حکومتی را در اجرای همه مراحل قید شده به لحاظ دارا بودنِ قدرت و حاکمیت بر قانون و جامعه مسئول و موظف داسنت.

وی هم چنین با بیان شیوه های گوناگون اجرای امر به معروف و نهی از منکر، پس از انقلاب و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی و دامنه فعالیت های ستاد احیا “فریضتین” ، به نحوه ی عملکرد حکومت های اسلامی جهان در قبال این مسئولیت مهم و حیاتی اشاره و اظهار داشت در برخی از کشورها این امر توسط وزارتخانه و ادارات و سازمان های دولتی اجرا می شود و مردم به هیچ وجه دخیل در موضوع نمی باشند و دسته دیگر حکومت هایی که این وظیفه توسط گروه های مردمی، هیئت و شورا و سازمان های مردم نهاد اداره می شود و در تعدادی از کشورهای اسلامی، بحث امربه معروف و نهی از منکر نه در ارگانِ دولتی و نه در بین مردم جایگاهی نداشته و در واقع کسی مسئولیت در قبال این موضوع ندارد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور استان مازندران؛ در بخش پایانی این دوره آموزشی، به موضوعاتی نظیر منشاء انحرافات جوامع و تمدن ها، ویژگی های جامعه ساکت و بی مسئولیت و تبعات و پیامدهای حاصل از آن و شیوه های عملی و رفتاری صحیحِ آمرین به معروف و ناهیان از منکر منطبق با آموزه های دینی اشاره نمود و خواستار اهتمام جدی و حس مسئولیت پذیری همه افراد جامعه خاصه آحاد جامعه دانشگاهی و اساتید محترم در احیا و تقویت این فریضه واجب گردید.

انتهای پیام./ن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *