خانه / ویژه / متفرقه / نشست علمی فرهنگی نقش پرستاران در مراقبت از مجروحان جنگی در واحد تنکابن

نشست علمی فرهنگی نقش پرستاران در مراقبت از مجروحان جنگی در واحد تنکابن

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران؛ نشست علمی ـ فرهنگی نقش پرستاران در مراقبت از مجروحان جنگی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن برگزار شد.۳۱۲۳۳۱۲

نشست علمی ـ فرهنگی نقش پرستاران در مراقبت از مجروحان جنگی که توسط سرکار خانم دکتر فلورا رحیم آقایی در سالن کنفرانس ریاست واحد برگزار شد، برگرفته از خاطرات دوران جنگ سرکار خانم دکتر رحیم آقایی که طی پژوهشی این خاطرات را به شکل زیبا و آموزنده به تصویر کشید.

ایشان با بیان اینکه در اسلام پرستاری از شروع جنگ های اولیه در صدر اسلام در میادین جنگ ها شروع گردیده و تاریخ هزار ساله دارد افزود: یکی از پرستاران فداکار و نمونه زمان رسول اکرم صلی الله علیه وآله “نسیبه”بود. با این که زخمهای زیادی از جنگ احد در بدن داشت، هنگامی که پیامبرصلی الله علیه وآله فرمان حرکت به سوی دشمن را داد، با بستن زخمهای خود تلاش فراوانی کرد که همراه مسلمین شرکت جوید ولی خونریزی فراوان توان رفتن را از او ربوده بود.

وی در خصوص ویژگی های پرستار گفت:  پرستار باید مهارت ارتباطی خوب، اخلاق مناسب، درک بالا و صبر زیادی داشته باشد. همچنین باید بتواند فشارهای کاری را تحمل کرده و آرامش خود را تحت هر شرایطی حفظ کند. باید دلسوز و مهربان بوده و با بیماران همدردی کند.

رحیم آقایی در ادامه با تأکید بر اینکه پرستاران در طویل جنگ، حتی در حوزه های تخصصی و درمانی بسیاری از وظایف و فعالیتهایی که در شرایط عادی جزو شرح وظایف پرستاران نبود به علت محدودیت نیروی انسانی انجام می دادند؛ نقش های تخصصی و مدیریتی پرستاران را یکی از مهمترین نقطه عطف کمک به مجروحان جنگی دانست چرا که موفقیت در پرستاری نیز به عنوان یک حرفه نه تنها از این حقیقت مستثنی نیست بلکه به دلیل رسالت والای خود و نقش مهمی که در زندگی انسان بازی می کند مسئولیت های مدیریت در آن سنگین تر و موفقیت در آن به مهارت های پیچیده تری نیازمند است.

انتهای پیام/.ن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *