خانه / اخبار نهاد / کارگاه علم دینی از منظر حضرت آیت الله جوادی آملی

کارگاه علم دینی از منظر حضرت آیت الله جوادی آملی

از نظر حضرت آیت الله جوادی آملی علم عبارت از کشف است و عقل نیز کاشف است و در درون هندسه دینی قرار دارد. معلوم چیزی نیست مگر آفریده خداوند متعال. عالم برای شناخت هستی از حس و عقل و نقل و شهود کمک می گیرد.

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران؛ کارگاه علم دینی از منظر حضرت آیت الله جوادی آملی به مدت ۱۶ ساعت با پیشنهاد و همت دفتر هم اندیشی استادان و DSC_0106نخبگان دانشگاهی واحد قائم شهر با همکاری بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء و هماهنگی نهاد نمایندگی آزاد اسلامی مازندران در موسسه حوزوی امام حسن عسکری علیه السلام آمل با شرکت دو گروه ۲۵ نفره از استادان منتخب واحدهای دانشگاهی آزاد اسلامی مازندران در تاریخ ۱۳ و ۱۴ بهمن ۹۴ برگزار شد.

دکتر محمد ابراهیم بخشنده ، دبیر هم اندیشی استادان و نخبگان واحد قائم شهر،با اعلام این خبر افزود: حجت الاسلام والمسلمین دکتر جعفرزاده و حجت الاسلام والمسلمین دکتر ملایی از سوی بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء به عنوان مدرسان این کارگاه از شهر مقدس قم به مدت دو روز از ساعت ۸ تا ۱۶ در موسسه حوزوی امام حسن عسکری علیه السلام آمل حضور یافته و با هم اندیشی شرکت کنندگان به گفتگو و پرسش و پاسخ و تدریس نظریه علم دینی حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی پرداختند.

عضو هیات علمی گروه الهیات و معارف اسلامی واحد قائم شهر تصریح کرد: حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیمیان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی مازندران ، حجت الاسلام والمسلمین استاد غفاری معاون نهاد ، حجت الاسلام والمسلمین دکتر نورایی رئیس موسسه و معاونین ایشان ، دکتر واعظ جوادی آملی _ برادر حضرت آیت الله جوادی _ معاون آموزشی واحد قائم شهر و استادانی از واحدهای قائم شهر ، آمل ، نور و چالوس از جمله شرکت کنندگان بودند. هماهنگی این کارگاه با دکتر مرتضی خرمی حافظ قرآن کریم و عضو هیات علمی واحد قائم شهر بوده است.

پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط جناب مومنی _ حافظ و قاری بین المللی _ و پخش سرود جمهوری اسلامی ، حجت الاسلام دکتر نورایی به شرکت کنندگان خیر مقدم گفت و این کارگاه را اولین حضور رسمی اساتید دانشگاه جهت برگزاری کارگاه فرهنگی عنوان کرد . سپس حجت الاسلام دکتر ابراهیمیان سی و هفتمین سالگرد انقلاب اسلامی را تبریک گفت و یاد امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی را گرامی داشت و اظهار امیدواری نمود که این تعامل و همکاری استمرار یابد و به وحدت فکری و همدلی بین دانشگاه و حوزه کمک کند.
بخشنده این کارگاه را یکی از مصادیق عینی وحدت حوزه و دانشگاه دانست که در دهه مبارکه فجر انقلاب اسلامی و در سال همدلی و همزبانی برگزار شد . وی گفت : شرکت کنندگان در فواصل برنامه از کتابخانه و مدرس های حوزه علمیه بازدید کردند،نماز ظهرو عصر دو روز را به امامت حجت الاسلام والمسلمین تقی پور مدیر حوزه علمیه امام حسن عسکری علیه السلام و حجت الاسلام والمسلمین احمدی معاون حوزه اقامه نموده و از سخنان بین دو نماز آنها بهره بردند،با طلاب و جمعی از اساتید حوزه تبادل نظر داشتند، با قرائت فاتحه بر مزار علامه سید حیدر آملی و مقبره ناصرالحق ( اطرش) و مقام شامخ شهدای یمن که به تازگی در نزدیکی مقبره دفن شده اند ادای احترام نمودند.
وی گفت: یکی از مزایای این کارگاه را حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در مراسم اختتامیه دانست که به مدت نیم ساعت در باره مدرسه فکری حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به ایراد سخن پرداخت.
محمد ابراهیم بخشنده مطالب بیان شده در این کارگاه را بدین شرح خلاصه نمود: از نظر حضرت آیت الله جوادی آملی علم عبارت از کشف است و عقل نیز کاشف است و در درون هندسه دینی قرار دارد. معلوم چیزی نیست مگر آفریده خداوند متعال. عالم برای شناخت هستی از حس و عقل و نقل و شهود کمک می گیرد. نظام عالم متقن و نظامی احسن است. علم گرچه از حس و وهم و خیال و عقل و قلب و وحی تشکیل شده اما یک طیف واحد طولی است و نقش کاشفیت دارد. عقل سلیم حجت الهی است و جایگاه آن درون دین است. علم نور است و هویت انسان را می سازد و آثاری وجودی دارد. حوزه و دانشگاه یک حقیقت است با یک شیوه مشترک. عقل و نقل دو بازوی هماهنگ اند . همان گونه که در حوزه علمیه و دانشکده الهیات از قول خداوند با استفاده از قرآن کریم و سنت کشفیت به عمل می آید ، به همین ترتیب در در دانشکده های دیگر نیز فعل خداوند کشف می گردد. لذا هر دو الهی است و تعارض توهمی میان علم و دین رفع می گردد. در این مدرسه فکری عقل به جایگاه حقیقی خود برمی گرددو مراتب صعودی و معنوی می یابد.
بخشنده در خاتمه از همه دست اندر کاران برگزاری کارگاه اعم از موسسه حوزوی امام حسن عسکری (ع) آمل ، بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء ، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی مازندران ، دوایر مختلف واحد قائم شهر بویژه از دکتر باقرزاده رئیس واحد قائم شهر و دبیر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی آزاد اسلامی مازندران تشکر کرد.

|برای دیدن تصاویر کلیک کنید|

انتهای پیام/.ن۴۰۱۲۳۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *