خانه / ویژه / متفرقه / جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران

جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران؛ دوازدهمین جلسه هیات امنای استان مازندران با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و حجت الاسلام دکتر ابراهیمیان؛با هدف تصویب بودجه و برنامه ششم استان برگزار شد.
به نقل از خبرگزاری آنا؛دکتر حمید میرزاده در جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی را پاسخ به یک نیاز و مطالبه اجتماعی دانست.

۶۳۵۸۹۲۴۸۲۴۷۴۶۵۲۳۴۶ (۱)
او گفت: «متاسفانه سالانه ده‌ها هزار نفر از دانشجویان دارای مدرک تحصیلی لیسانس یا فوق‌لیسانس برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می‌روند و ارز زیادی هم به همین دلیل از کشور خارج می‌شود. علاوه بر این خروج دانشجویان از کشور تبعات فرهنگی را به همراه دارد. بنابر این وظیفه اسلامی و ملی ما ایجاب می‌کند که برای توسعه علمی کشور و پاسخ به تقاضای بالای اجتماعی ظرفیت‌های لازم از جمله استاد، فضای آموزشی و تجهیزات لازم را برای امر تحصیلات تکمیلی فراهم کنیم.»
در این جلسه دکتر نیاز آذری، رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران به ارائه گزارشی درباره وضعیت این واحد پرداخت و گفت: «از ۱۳۵ مرکز علمی در استان مازندران، ۱۴ مرکز آن متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است. همچنین از ۲۲۰ هزار دانشجوی این استان، ۶۵ هزار و ۸۴۰ نفر آن‌ها یعنی حدود ۳۰ درصد از دانشجویان کل استان، در دانشگاه آزاد اسلامی به تحصیل مشغول‌اند.»
نیازآذری درباره تعداد اعضای هیات علمی این استان گفت: «از ۲هزار و ۱۲۵ عضو هیات علمی این استان حدود ۵۵درصد آن متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است.»
او درباره شاخص اعضای هیات علمی به دانشجو افزود: «از سال ۹۲ تا ۹۴، حدود ۴۳ نفر در این استان جذب شده‌اند. در حال حاضر نسبت اعضای هیات علمی یک به ۴۱ است که با در نظر گرفتن اعضای هیات علمی تمام وقت و نیمه وقت(همگن) این نسبت یک به ۳۱ است.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران ایجاد کیفیت در سطوح مختلف تحصیلات تکمیلی، در توسعه فعالیت‌های پژوهشی و فناوری و تنوع بخشی به درآمدها از طریق طرح‌های اقتصادی دانش‌بنیان و سرمایه گذاری و ایجاد انضباط مالی را از اهداف برنامه ششم این استان برشمرد.

دکتر دانشیان رییس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی نیز درباره تعداد رشته‌محل‌های این استان گفت: «از سال ۹۲ تا کنون تعداد رشته محل‌های کارشناسی‌ارشد به ۵۶۷ رشته‌محل و تعداد رشته‌محل‌های دکتری به ۱۶۷ رشته‌محل افزایش یافته است.»

او افزود: «در این استان تعداد رشته‌محل‌ها اعم از کاردانی و کارشناسی در سال ۹۲ از هزار و ۲۷۱ رشته‌محل به هزار و ۹۱۶ رشته‌محل افزایش یافته است.»

۶۳۵۸۹۱۶۹۲۳۶۰۰۹۶۵۸۳_b

هزینه شهرک‌های فناوری از بخش‌های صنفی و خدماتی تامین می‌شود

مهندس محسن هاشمی، معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی درباره وضعیت پروژه‌های عمرانی واحدهای استان مازندران گفت: «این استان در حال حاضر دارای ۱۱ هزار مترمربع پروژه عمرانی با پیشرفت ۶۰درصد است که برای اتمام آن نیازمند ۹ میلیارد تومان نقدینگی است.»

او در این جلسه بر ضرورت ایجاد شهرک‌های شفا در مراکز استان تاکید کرد و افزود: «طرح ایجاد شهرک‌های فناوری از سال ۷۴ به تصویب رسید و در دولت اصلاحات اولین کلنگ احداث آن در مجاورت شهرک پردیس زده شد که با وجود گذشت ۲۰ سال از آن به طرح موفقی تبدیل شده است.»

هاشمی گفت: «دکتر میرزاده با ورود به دانشگاه آزاد اسلامی، طرح ایجاد شهرک‌های فناوری آزاد را نیز در دستور کار خود قرار داد. بنابر این مقرر شد هر استان یک شهرک فناوری ایجاد کند. این شهرک‌ها طوری طراحی شده اند که هزینه‌های آن از محل بخش‌های صنفی و خدماتی پیش‌بینی شده در آن تامین شود.»

در ادامه این جلسه، بودجه این استان در زمینه درآمد و هزینه ۳۳۹ میلیارد تومان و از حیث منابع و مصارف ۴۳۲ میلیارد تومان به تصویب اعضا رسید.

سند توسعه واحدهای دانشگاهی استان مبتنی بر آمایش سرزمینی و برنامه ششم دانشگاه آزاد اسلامی، با اعمال اصلاحاتی تصویب و مقرر شد اصلاحاتی که مدنظر جلسه بوده، در کمیسیون دائمی هیات امنای استان مطرح شود و تایید کمیسیون دائمی هیات امنا به منزله مصوبه هیات امنا باشد و درنهایت به اطلاع اعضای هیات امنا برسد.

هم‌چنین اختیار میزان افزایش شهریه در مورد رشته‌های غیرپزشکی استان، به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران تفویض شد تا واحدها بتوانند با هدف رقابت با دیگر دانشگاه‌های استان و جذب دانشجو؛ شهریه را با افزایش زیر ۱۵ درصد و یا حتی بدون افزایش، در نظر گیرند.درباره این موضوع، تأکید شد شهریه پایه برای دانشجویان فعلی دانشگاه آزاد اسلامی، همچنان بدون تغییر باقی بماند.

در ادامه، واگذاری اختیار تصویب طرح‌های دانش‌بنیان در شورای اقتصاد دانش‌بنیان استان و همچنین اختصاص قسمتی از شهرک شفا به احداث واحدهای مسکونی برای کارکنان و اعضای هیات علمی شاغل در دانشگاه آزاد اسلامی استان، از دیگر مصوبات این جلسه بود که به اتفاق آرا به تصویب رسید.

انتهای پیام/ب ۷۲۶۴۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *