خانه / ویژه / متفرقه / جلسه شواری فرهنگ عمومی تنکابن در این واحد

جلسه شواری فرهنگ عمومی تنکابن در این واحد

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران؛ جلسه شورای فرهنگ عمومی تنکابن به میزبانی دانشگاه آزاد واحد تنکابن برگزار شد.

به نقل از روابط عمومی واحد تنکابن؛ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن با توجه به خاکسپاری شهدای خوشنام و طرح یادمان این دو شهید در دانشگاه گفت: این طرح که برگرفته از معماری اسلامی ایرانی است و به اظهار مرکز حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به زودی به عنوان یک طرح ملی ثبت خواهد شد.

دکتر محمود صمدی لرگانی در جلسه شورای فرهنگ عمومی تنکابن به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی، هدف از برگزاری این جلسه را ارئه گزارش کار در مورد بخشی از مصوبات این شورا که بر عهده واحد تنکابن نهاده شده دانست و به ارائه عملکرد فرهنگی، اجتماعی و آموزشی این دانشگاه پرداخت.

۶۳۵۸۶۹۱۵۸۵۴۴۷۹۷۵۳۱

صمدی لرگانی افزود: در بعد آموزشی در سال اخیر شاهد گسترش رشته‌ها در ۱۵ رشته مقطع دکتری و ۴۰ رشته در مقطع کار‌شناسی ارشد بودیم که این مهم علاوه بر ارتقاء سطح فکری آموزشی منطقه برای کسانی که مایل به ادامه تحصیل بودند فرصت مناسبی ایجاد کرده و مانع خروج این پتانسیل از منطقه و حتی کشور می‌شود.

وی ادامه داد: ایجاد مرکز رشد واحدهای فناور در واحد تنکابن برای انجام فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان و نیز ایجاد مرکز آموزش‌های کوتاه مدت برای برگزاری کلاس‌های آموزش ضمن خدمت تمام ادارات در داخل دانشگاه برخی از اقددامات واحد تنکابن در حوزه پژوهشی و آموزشی است.

رئیس واحد تنکابن مشارکت فعال در مراسم‌ فرهنگی، سیاسی سطح شهرستان را از اقدامات فرهنگی این واحد دانست و گفت: برگزاری دو نماز جمعه به برکت وجود دو شهید خوشنام در این واحد که بین دانشگاه‌های آزاد اسلامی سطح کشور حرکت بی‌نظیری بود، تاثیر معنوی زیادی در بین دانشجویان دانشگاه داشت. برگزاری مراسم دعای کمیل، توسل و زیارت عاشورا در جوار مرقد مطهر این عزیزان گامی‌ بلند در عرصه فرهنگ محسوب می‌شود.

وی درباره خاکسپاری شهدای خوشنام و طرح یادمان این دو شهید گفت: این طرح که برگرفته از معماری اسلامی ایرانی است به اظهار مرکز حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به زودی به عنوان یک طرح ملی ثبت خواهد شد.

صمدی تالیف کتاب مفاخر شهرستان تنکابن و اتمام پیشنویس این طرح تا پایان امسال را یادآور شد و افزود: سه جلسه در شورای عمومی شهرستان، شروع یک طرح پژوهشی و برگزاری یک همایش منطقه‌ای باعث شده تا تدوین این دانش‌نامه به عنوان اثری ارزشمند معرف فرهنگ و شخصیت‌های بزرگ فرهنگی به جوانان و آیندگان باشد.

وی گفت: باید مفاخر و بزرگان زنده را ارج نهیم و در حیاتشان از آنان تجلیل کنیم.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس هم در این جلسه گفت: مقوله فرهنگی یکی از مهم‌ترین و حساسترین مباحث در کشور است. ابتدا باید وضع فرهنگی موجود را ارزیابی و شاخص‌ها و ملاک‌ها را تعیین، سپس اقدام به برنامه ریزی کنیم.

شریعت‌نژاد افزود: در این زمینه‌ها شهدا الگوهایی بسیار مناسبی هستند.

حجت الاسلام قاسمی معاون مدیر کل و رئیس ارشاد اسلامی تنکابن هم به ارائه گزارش از اقدامات فرهنگی خصوصا در ایام محرم پرداخت و بیان کرد: برای بزرگداشت شاعر بزرگ سلمان هراتی در ایام تولد آن عزیز برنامه ریزی شود.

سپس حجت الاسلام سید داود شاهچراغی امام جمعه تنکابن به ایراد سخنرانی پرداخت و بیان کرد : مسائل فرهنگی یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و مقوله فرهنگ بسیار ظریف است و زیرساخت توسعه را در مقوله فرهنگ می‌بینیم، فرهنگ می‌تواند سبب پیشرفت یا پسرفت یک کشور شود.

وی با توجه به وجود فرهنگ غنی اسلامی و قرآنی در دین ما گفت: باید همه از این فرهنگ بهره‌مند شوند خصوصا در ایام انتخابات همه باید از فرهنگ اسلامی و قرآنی و اخلاقی پیروی کنیم همه باید اخلاق انسانی واسلامی را رعایت کنیم همه پیامبران آمدند تا اخلاق الهی را گسترش دهند.

جاودانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران نیز گفت: شورای فرهنگ عمومی شهرستان درارتباط نزدیک با مباحث فرهنگی آن منطقه و برنامه ریزی برای آن است ما کشور متمدن هستیم و دانشگاه جندی شاپور الگویی برای دانشگاه کمبریج شد و در کشوری با این تمدن و دین اسلام که تا این حد به علم و علم آموزی اهمیت می‌دهد ولی وضع سرانه مطالعه در کشور ما بسیار پایین است.

حسینی جو معاون استاندار و فرماندار ویژه تنکابن هم اظهار کرد: باید از موازی کاری ادارات در مقوله فرهنگی پرهیز نماییم و با محوریت امام جمعه محترم مسائل فرهنگی در یک جا جمع بندی و پیگیری گردد باید برنامه و روز شمار مدون داشته باشیم تا بدانیم از کجا شروع کردیم چه هدفی داریم و چه نتیجه‌ای حاصل شد.

یکی از مصوبات ارزشمند شورای فرهنگ عمومی شهرستان تنکابن تجلیل از دکتر محمدحسین مفتاح موسس و رئیس اسبق واحد تنکابن به عنوان چهره ماندگار شهرستان است که مقرر شد مراسم تجلیل در نیمه دوم اسفند۹۴ برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *