خانه / اخبار نهاد / دکتر ابراهیمیان: برترین واجبات علم و تحقیق و پژوهش است/دین، قدرت تولید انرژی فراوانی دارد

دکتر ابراهیمیان: برترین واجبات علم و تحقیق و پژوهش است/دین، قدرت تولید انرژی فراوانی دارد

مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و سالروز وحدت حوزه دانشگاه در سالن اجتماعات واحد جویبار برگزار شد.C1011355

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیمیان، مسئول نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان مازندران، نماینده مجلس شورای اسلامی، جمعی از روحانیون و مسوولین ادارات شهرستان اساتید، دانشجویان و کارکنان حضور داشتند که مورد استقبال بسیار خوبی از سوی حضار شد.

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران؛ دکتر سیدمهدی کریمی، معاون پژوهش و فناوری واحد جویبار ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین گزارشی از فعالیت های پژوهشی اساتید دانشگاه ارائه داد و همچنین از دو طرح دانش بنیان واحد جویبار که به زودی به مرحله اجرا در می آید خبر داد و از اساتید خواست که با همکاری در طرح‌های دانش بنیان کمک نمایند تا دانشگاه به اهداف خود در این زمینه دست یابد.

به نقل از روابط عمومی واحد جویبار؛ دکتر جانباز قبادی، رئیس واحد جویبار ضمن تبریک هفته پژوهش و سالروز وحدت حوزه و دانشگاه  اظهار کرد آموزش و پژوهش دو موتور محرکه هستند و پیشرفت و توسعه آموزش منوط به تحولات در پژوهش است و پژوهش محوری سبب تقویت روحیه تتبع و ابتکار می شود.

وی افزود با توجه به منویات مقام معظم رهبری در خصوص تولید علم، محصولات پژوهشی باید به تولید علم برسد تا از علوم وارداتی بی‌نیاز شویم در همین راستا دانشگاه آزاد اسلامی نیز کارنامه درخشانی در پژوهش دارد و رتبه‌های بسیار خوبی در سطح آسیا و جهان کسب نموده است و از زمانی که جناب آقای دکتر میرزاده ریاست این دانشگاه را به عهده گرفتند توصیه ایشان و مبنای حرکت واحدهای دانشگاهی به سمت عدم وابستگی به شهریه دانشجویان و حرکت به سوی پژوهش و طرح‌های دانش بنیان است.

رئیس واحد جویبار به نحوه شهادت آیت ا… مفتح و سالروز وحدت حوزه و دانشگاه اشاره کرد و گفت در زمانی که دانشگاه‌ها به سمت عرصه سکولاریسم و غرب‌زدگی حرکت کرده بودند بزرگوارانی مانند شهید آیت‌ا… دکتر مفتح در مقابل تهاجمات غرب‌زدگی ایستادند و به روشنگری نسل جوان در دانشگاه‌ها پرداختند و نگذاشتند بین این دو حوزه بزرگ فاصله ایجاد شود.

سپس سخنران ویژه مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر ابراهیمیان، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان مازندران اظهار کرد: برترین واجبات علم و تحقیق و پژوهش است همانطور که امام علی (ع) فرمودند هیچ عبادتی بالاتر از تحقیق و پژوهش نیست.

وی افزود دانشمندان غربی در کتاب‌های خود اعتراف کردند که آن زمان که در کل اروپا آزمایشگاه، کتابخانه و بیمارستانی وجود نداشت مسلمانان پیشرفته‌ترین بیمارستان، مدرنترین کتابخانه‌ها و معتبرترین دانشگاه‌ها را داشتند و آثار دانشمندان اسلامی گویای این مطلب است .

وی تأکید کرد باید به دانشمندان و مخترعان بها داد و و روحیه علم اندوزی و دانش و پژوهش را باید در استاد و دانشجو زنده نگه داشت. همچنین ایشان نشانه‌های محقق برتر، آداب تحقیق و ثمرات نتایج تحقیق از منظر امام علی (ع) را بیان کردند.

حجت الاسلام دکتر ابراهیمیان در ادامه خاطر نشان کرد: نقش دین و معنویت در راه انداختن انسان ها به سوی هدف، با تلاش بیشتر است. ما نباید این نوع انگیزه ها را فراموش کنیم. دین، قدرت تولید انرژی فراوانی دارد که می تواند یک انسان زیر صفر را به اوج برساند. گاهی هیچ عامل دیگری را نمی توان یافت که این اندازه در تغییر آدم ها مؤثر باشد. البته عوامل دیگری هم هست که می توانند در تغییر آدم ها مؤثر باشند؛ اما من هیچ عاملی را نمی شناسم که این اندازه بتواند یکی را از حضیض به اوج بکشاند. دین همان قدر که می تواند انگیزه انسان برای رشد معنوی باشد، می تواند عامل رشد علمی هم باشد. گواه روشن آن، زحمت و رنجی است که عالمان پیشین ما کشیدند تا به درجات علمی برسند. آنان برای کسب علم و طلب معرفت، سر از پا و روز از شب نمی شناختند. برای همین بود که یک عالم، کار یک پژوهشکده را می کرد. نتیجه علمی، مطالعات و زحمات آنان، گاهی بیشتر و عمیق تر از محصول پژوهشکده های امروزی است. چرا؟ چون آنان انگیزه داشتند و آن را از دین گرفته بودند. طلب علم را تکلیف الهی خود می دانستند. وقتی علم آموزی، به انگیزه و سائقه الهی صورت گیرد، نتایج عمیق و گسترده ای دارد. بنابراین نقش نخست دین در تولید علم، ایجاد انگیزه و پرورش ذوق و شوق عالمان است.

در ادامه مهندس علی پور، نماینده مردم قائمشهر، جویبار ، سوادکوه و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص ایجاد الگوی ایرانی اسلامی گفت برای تحقق این مدل باید شعار جدایی دین از سیاست کم رنگ شود همانطور که شهید مفتح ، شهید مطهری و دیگر علما به دنبال این بودند که فاصله ای که به واسطه روح استعمارگری در زمان قاجار و پهلوی افتاده بود را از بین ببرند.

وی افزود وقتی هدف داشتن کشور مقتدر و بدون وابستگی است حوزه و دانشگاه می‌توانند در دو خط موازی برای رسیدن به این هدف تلاش کنند و نه روح علمی از حوزه فاصله بگیرد و نه روح معنویات و دینی از دانشگاه دور شود و یکی از مولفه‌های پیروزی انقلاب اسلامی همین موضوع وحدت بین حوزه و دانشگاه بود.

مراسم با اهداء جوائز به پژوهشگران فعال واحد جویبار به اتمام رسید.

انتهای پیام/. ب ۹۲۲۶

  • عکس: [ویژه] ارسالی از سرکار خانم “طاهری” ؛ روابط عمومی واحد جویبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *