خانه / ویژه / متفرقه / برگزاری مراسم هفته پژوهش در واحد بابل

برگزاری مراسم هفته پژوهش در واحد بابل

مراسم هفته پژوهش و فن‌آوری در دانشگاه ازاد اسلامی واحد بابل برگزار شد.DSCF9570

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران؛ مراسم هفته پژوهش و فن‌آوری، با برنامه های متنوع در سالن آمفی تئاتر دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل برگزار گردید.

مراسم هفته پژوهش، با توجه به اینکه فرصت مناسبی برای توجه و تمرکز روی ابعاد مختلف امر پژوهش وفناوری در کشور فراهم می آورد تا کلیه ذی نفعان ضمن اطلاع از روندها و وضعیت موجود در کشور برای آینده، برنامه ریزی و اقدامات بهتر و مهم تری را در دستور کار خود قرار دهند برگزار شد.

در ابتدای مراسم ریاست محترم دانشگاه؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر قلی پور ضمن خیر مقدم و گرامیداشت هفته پژوهش، با بیان اینکه “پژوهش” از آغاز تا به امروز و برای همیشه در نهاد آدمی وجود خواهد داشت گفت: درست است که از سال ۱۳۷۹ به منظور ترویج فرهنگ پژوهش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری چهارمین هفته آذرماه را با توجه به نامگذاری ۲۵آذرماه به نام روز پژوهش از طرف شورای فرهنگ عمومی، به نام هفته پژوهش نام نهاد و مسئولیت برگزاری این هفته را به معاونت پژوهشی این وزارت سپرد، امّا پژوهش و تحقیق ورای هر انسانی ست که او را به پیدایی و فهمیدن چیزی وا می دارد.

وی در خصوص سطح پژوهش و استفاده از علم و تحقیق در راستای دو بعد «یافت پرسش پژوهش» و دیگر «پاسخ دادن به آن» تأکید کرد: سطح علمی دانشگاه، خصوصاً این واحد، از دانشجویان تا اساتید عضو هیئت علمی باید مهم ترین مسئله این امر را در دستور کار خود قرار دهند که آنها به دنبال کشف چه چیزی هستند؟

ریاست دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: خوشبختانه برای اینکه نماد این موضوع در شریان فکری و عملی سطح دانشگاهی ثبت و ماندگار شود، باید مطالعه و پرس و جو از اهل فن به جهت شناخت منابع و متون اصلی پژوهش را همیشه با حوصله و خواستار مهمی در نظر داشته باشند.

در این مراسم دکتر چگینی ؛ معاونت محترم پژوهش و فناوری به شرح عملکرد و اقدامات صورت گرفته و همچنین بررسی مقدار پیشرفت در حوزه های متعدد پژوهشی و اجزای دانشگاه آزاد واحد بابل را مورد ارزیابی قرار دادند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه گفت: تحولات زندگی بشر در قرن بیستم نشان از گسترش روز افزون اهمیت علم و تحقیق داشت، به ویژه در نیمه  دوم این قرن کشورهای صنعتی و در حال توسعه با آگاهی از نقش پژوهش در خلق فن‌آوری و شتاب‌دهی برای توسعه، عمده توجه خود را مصروف تقویت و ارتقای بخش تحقیق نموده اند. از این روست که می‌توان گفت بین پیشرفت بخش تحقیق و شتاب توسعه فراگیر و پایدار در هر کشور ارتباط مستقیم برقرار است.

سپس حجت الاسلام موسوی قائم مقام معاونت فرهنگی دانشگاه با بیان اینکه پژوهش نشانه ی بزرگی از تفکر و تتبع و فرایندی منطقی و معقول است گفت: در قرآن پژوهشی در می یابیم که قرآن از آغاز “خواندن” و بینش فکری و تجزیه و تحلیل را به ما وا می دارد و در واقع مقابله با جاهلیت و بی فکری ست.

وی با بررسی آسیب شناسی پژوهش و علم در خصوص جامعه امروزی گفت: رعایت اخلاق پژوهش در این مسئله مهم ترین مولفه ی آن است و رعایت آن نشان دهنده این است که حریم دیگران از دخالت هواهای نفسانی حفظ می شود؛ چراکه پاکی درونی پژوهشگر سبب می شود وی به توفیق حقیقت یابی نزدیک تر باشد.

موسوی با بیان اینکه هیچ گاه خودباوری پژوهشگر خودساخته، خودباوری تازه واردها را مچاله نمی کند گفت: پژوهشگر وارسته، هرگز از تنفس علمی تازه دیگران احساس تنگی نفس نمی کند و هیچ گاه حضور دیدگاه جدید را اشغال و اندیشمند تازه نفس را اشغالگر نمی انگارد. تحمل پژوهشگران فرهیخته کهنه کار همواره گذرگاه پیشرفت پژوهندگان جوان بوده است.

قائم مقام معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل خاطر نشان کرد: پژوهشگر مغرور و پر از عجب، تنها به پژوهش های خود می بالد، گرچه پر از عیب و ایراد باشد و به پژوهش های دیگران بی توجه است، گرچه آکنده از مطالب ارزشمند باشد و همین ویژگی برای یک پژوهشگر کافی است، تا وی هرگز به رشد و تکامل دست نیابد.

وی در پایان با تقدیر از ریاست محترم دانشگاه و حضور محترم دکتر اسماعیل واعظ جوادی آملی؛ گفت: همواره باید از پژوهشگران و کسانی که با تمام و کمال، عمر خود را در راه تحقیق و پژوهش و بالا بردن سطح علمی محیط دانشگاهی و جامعه صرف می کنند، تقدیر کرد. موفقیت و توسعه پژوهش در هر جامعه نیازمند گسترش رویکرد پژوهشی در آن جامعه است و ما با تقدیر و گرامیداشت این بسترسازی های مداوم را در آینده ادامه خواهیم داشت.

در پایان مراسم علاوه بر اینکه برنامه های متنوع و متعددی اجرا گردید، از کارمندان برتر در حوزه پژوهش در سال اخیر تقدیر و قدردانی شد. افرادی که در این مراسم از آنها تقدیر به عمل آمد بدین شرح می باشند:

 • دکتر محمدرضا یوسفی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بابل. [وی همچنین عنوان پژوهشگر برتر سال ۱۳۹۱ در گروه دامپزشکی پزشکی منطقه ۳ دانشگاه های آزاد اسلامی را از آن خود کرد.]
 • دکتر نبی الله شوبکلایی؛ گروه ریاضی
 • دکتر عرفان معماریان؛ معاونت آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل
 • خانم دکتر مینا حقدادی؛ گروه شیمی
 • دکتر عیسی غلامپور؛ رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل
 • دکتر امیر حسین اسماعیلی دوکی؛ گروه علوم آزمایشگاهی
 • دکتر صابر وطن دوست ؛ عضو هیئت علمی گروه شیلات
 • پژوهشگران برتر بسیجی:
 • دکتر حامد منوچهری؛ گروه شیلات
 • دکتر مجید علی پور؛ مدیریت گروه علوم آزمایشگاهی
 • دکتر سید محمد حسینی ؛ گروه دامپزشکی
 • سرکار خانم حمیدی؛ کارشناس فنآوری آمار و اطلاعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل

انتهای پیام/۲۱۲ب

 • عکس: روابط عمومی واحد بابل؛ ولی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *