خانه / تیتر یک / کارگاه آسیب شناسی دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی؛ واحد نور

کارگاه آسیب شناسی دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی؛ واحد نور

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد استان مازندران؛ یک دوره کارگاه “آسیب شناسی دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی” توسط معاونت دانشجویی و فرهنگی۴۵۴۵۴۵۴۵ واحد نور؛ ویژه اساتید در سالن کنفراس دانشگاه و با تدریس جناب آقای دکتر احمدی قزوینی در آذر ماه ۹۴ برگزار گردید.

در این کارگاه دکتر متولی؛ ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور حضور داشتند و با استقبال پرشوری از سوی اساتید مواجه شد.

در ابتدای این نشست ؛ دکتر احمدی قزوینی گفت: فضای مجازی نسل جدیدی از فضای روابط اجتماعی هستند که با اینکه عمر خیلی زیادی ندارند، توانسته اند به خوبی در زندگی مردم جا باز کنند. مردم بسیاری در سنین مختلف و از گروه های اجتماعی متفاوت در فضای مجازی کنار هم آمده اند و از فاصله های بسیار دور در دنیای واقعی، از این طریق با هم ارتباط برقرار می کنند. امروزه روش های ارتباطی با دیگران از طریق اینترنت افزایش یافته است. پست الکترونیک، پیام های کوتاه، چت روم ها، وب پایگاه ها و بازی ها، روش هایی برای گسترش و حفظ روابط اجتماعی شده اند. روزانه نزدیک به چهارصد میلیون نفر در سراسر دنیا از اینترنت استفاده می کنند و یکی از کاربردهای اصلی اینترنت، برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران است. شاید عیب اصلی ارتباط های اینترنتی آن است که ارتباط در فضای مجازی، اساساً بر متن استوار است و بنابراین، از نشانه های بصری و شنیداری در تعامل های رو در رو بی بهره است.

وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین مسائل اجتماعی که جوامع امروزی به آن مبتلا می باشند ضعف بنیاد خانواده است، افزود: از آنجایی که مشکلات خانواده ها به صورت ناهنجاری های اجتماعی بروز می کند خانواده و سلامت آن از اهمیت فوق العاده ای برخوردارمی باشد. آماده کردن فرزندان برای پذیرش مسئولیت های اجتماعی یکی از وظایف مهم و اساسی خانواده ها به شمار می رود. جوانان باید بتوانند به خصوص برای زندگی های مشترک آماده شوند و سعی نمایند روابط خود را با پیرامون شان در حد متعارف و قابل قبولی تنظیم نمایند.

صرف نظر از آمار و ارقام بالا و روز افزونی که در مسایلی مانند بالا رفتن سن ازدواج ، طلاق، فرار از منزل، فحشا و سایر مسایل خانوادگی وجود دارد، سرد شدن ارتباطات عاطفی و نارضایتی ها از زندگی خانوادگی است که باعث ناکامی ها و شکست های بزرگی در زندگی جوانان شده است. اینها نشان از مشکلات عمیقی در سطح خانواده دارد که به نوعی باید ریشه یابی و درمان شوند. یکی از زمینه های اصلی در بروز مشکلات خانوادگی و اصولاً نارضایتی از زندگی مشترک، فضای مجازی است که تحت تأثیر تولیدات رسانه ای بوجود آمده و باعث آن گردیده تا سطح توقع و ارضاء از زندگی های مشترک را به خصوص در میان نسل جوان بالا ببرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه در خصوص “تغییرات تکنولوژیکی” و تغییر ارزش ها و هنجارهای اجتماعی افزود: اساساً ورود اینترنت همراه با ارزش های غربی، چالش های جدیدی را در کشورهای دیگر به وجود آورده است. از آنجایی که برخی از عناصر موجود در این پدیده مغایر با فرهنگ خودی (ارزش های اسلامی- ایرانی) است، پس می توان گفت اینترنت می تواند آسیب های زیادی را به همراه داشته باشد. مثلاً ورود اینترنت در حوزه خانواده موجب تغییر نظام ارزشی در خانواده ها می شود. در یک مطالعه تجربی نشان داده شد که استفاده جوانان از اینترنت موجب کاهش ارزش های خانواده شده است.

وی در مورد موضوع همیشه مورد توجه محققان همچون “انزوای اجتماعی” تآکید کرد: شاید هیچگاه کاربران اینترنت از افسردگی و انزوای اجتماعی خود آگاه نباشند و در صورت آگاهی آنرا تأیید نکنند اما ماهیت کار با اینترنت چنان است که فرد را در خود غرق می کند. دنیای اجتماعی در آینده دنیای منزوی باشد چرا که اینترنت با توجه به رشدی که دارد و جذابیت های کاذبی که برای نوجوانان ایجاد می کند آنها را به خود معتاد ساخته و جانشین والدین می شود.

دکتر قزوینی جهت راه حل های مورد نظر و نتیجه گیری موضوع بحث گفت: افراد گاهی اوقات برای رسیدن به آمال و آرزوهای بلند و دست نیافتنی و مدینه فاضله ای که رسانه های ملّی و یا ماهواره ها تبلیغ می کنند، مرتکب جرایم می شوند. گاهی اوقات هم ارتکاب جرایم را فقط یک کار تفنّنی و به عنوان گذران اوقات فراغت می دانند با اینکه ممکن است در خانه و محیط اطراف خود مشکل حادی هم نداشته باشند که آنان را مجبور به ارتکاب رفتار نابهنجار نماید، ولی فقط به خاطر اینکه در چند روز زندگی خوش باشند، دست به ارتکاب اعمال خلاف عرف و اجتماع می زنند. جرایم و آسیب های اجتماعی در همه جوامع و نیز در میان گروه های اجتماعی گوناگون امری طبیعی است. بنابراین به جای رؤیاپردازی برای ساختن جامعه ای بدون جرم باید در پی شناسایی مهم ترین توانمندی های مقابله با آنها بود. روشن است که گسترش فضای مجازی تسهیلات فراوانی را فراروی زندگی ما قرار داده
و احتمال آسیب دیدن ما را از بسیاری جرایم دنیای واقعی کاهش داده است. اما باید به یاد داشت که این محیط زمینه ساز وقوع جرایم مخصوص به خود است و در صورت آگاه نبودن از آنها، زیان های بسیاری بر فرد و جامعه وارد می شود.

وی همچنین تأکید کرد: «با در هم تنیده شدن روزافزون زندگی واقعی ما و حیات مان، دنیای مجازی هم بیشتر و بیشتر به دنیای واقعی ما شبیه می شود. راه حل موفقیت و سلامت در این دنیا نیز درست مانند دنیای حقیقی، تکیه بر اندیشه و تعقل و سعی در کسب دانش بیشتر دارد. پیش از هر اقدامی، اهمیت این دنیای مجازی و تبعات کاری را که می خواهی انجام دهید در نظر بگیرید.»

  • عکس: روابط عمومی واحد نور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *