خانه / اخبار نهاد / نشست ویژه آشنایی با شبکه های اجتماعی در واحد قائمشهر

نشست ویژه آشنایی با شبکه های اجتماعی در واحد قائمشهر

نشست ویژه اساتید و دانشجویان آشنایی با شبکه های اجتماعی در واحد قائمشهر با تدریس خانم دکتر اکبری برگزار شد.۱۴۴۸۷۸۸۲۷۵_IMG_1987

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران؛ این نشست در روز یکشنبه ؛ در تاریخ ۸ آذر ۹۴ برگزار گردید.

در ایتدای این نشست ، خانم اکبری با بیان اینکه، در شبکه های اجتماعی، همواره اعضای شبکه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به شرکت در فعالیت های واقعی در زندگی اجتماعی تحریک و تشویق می شوند؛ گفت: تأثیرگذاری قابل توجه شبکه های اجتماعی بر میزان و کیفیت مشارکت های اجتماعی در جوامع مختلف به حدی بوده است که اخیراً تعداد قابل توجهی از شبکه های اجتماعی، دقیقاً با هدف توسعه مشارکت اجتماعی مردم در زمینه های خاص ایجاد شده اند.

درست است که شبکه‌های اجتماعی برای محیط‌های بسته‌تر به‌ویژه در محل کار، دانشگاه‌ها و دبیرستان‌ها نیز کاربرد دارد، ولی بیشتر محبوبیت آن در محیط آنلاین و جهانی به‌دست آمده است. این امر به این دلیل است که در اینترنت، میلیون‌ها نفر وجود دارند که به‌دنبال افراد دیگر می‌گردند و می‌خواهند اطلاعات دست اول جمع کنند یا معلوماتشان را با بقیه به اشتراک بگذارند یا این که روابط دوستی یا روابط حرفه‌ای خود را گسترش دهند.

وی در ادامه گفت: هزینه بسیار اندک فضای سایبری و کم دردسر بودن و راحتی و فراگیر بودن آن باعث شده تا آمریکا بر کلیه فراگردهای ارتباطی انسان ها در هر مکانی که از کره خاکی که باشند شامل تماس تلفنی، پیامک، ایمیل، به اشتراک گذاشتن عکس و فیلم و صدا در شبکه های اجتماعی مجازی نظارت و از تبادل آنها برای رسیدن به مقاصد اطلاعاتی و اهداف خود استفاده کند.

وی استفاده از قابلیت تماس صوتی و تصویری در شبکه های همچون وایبر، واتس آپ، تانگو، فیس بوک و … که عمدتاً در مالکیت یهودیان و اسراییلی ها قرار دارند و علی رغم تحمیل هزینه های گراف برای مالک به صورت رایگان به کاربران عرضه می شوند را نشانه خوبی برای بهره برداری های سیاسی و نظامی از این تبادل اطلاعات و ارتباطات عنوان کرد و خواستار آن شد کاربران با حساسیت خاص به این موضوع بنگرند و از به اشتراک گذاشتن هرگونه موارد حساس و طبقه بندی شده اداری در شبکه های مجازی ولو آنکه ارتباط به صورت پیامک یا ارتباط صوتی باشد خودداری کنند.

خانم اکبری جهت بهره مندی صحیح و بهینه از این شبکه ها گفت: یکی از شاخصه های مهم شبکه های اجتماعی مجازی، پدیدار شدن خرد جمعی است. خرد جمعی به جریان سیال و پویای قوه تفکر و ذهن کاربران حاضر در چنین محیط هایی اطلاق می شود که به مثابه یک پردازشگر عظیم، اطلاعات را پردازش و پایش می کند. همانند دنیای ابر کامپیوترها که قدرت پردازشی آنها، از ترکیب چندین پردازشگر منفرد حاصل می شود، نیروی تفکر و ذهن کاربران شبکه اجتماعی، به مدد تعاملات اجتماعی اینترنتی و بهره گیری از ابزارهای اینترنتی با یکدیگر ترکیب و همراه می شوند و نیرویی عظیم با قدرت پردازشی بالا پدید می آورند. این مطلب به خوبی ضرب المثل بزرگمهر را که گفته است: «همه چیز را همگان دانند» در ذهن تداعی می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: اکثر روابطی از طریق شبکه های اجتماعی ایجاد می شود، پایه و اساسی ندارد زیرا مبنای واقعی ندارد. در این گونه روابط معمولاً افراد ناشناس هنگام توصیف خود در این شبکه ها، تصویر غیر واقعی از خود ارائه می کنند و به‌طور خودآگاه یا ناخودآگاه موجب فریب افکار دیگران می‌شوند. در بسیاری از مراجعین این نکته را دیده ام که مثلا خانم، از این موضوع ناراحت است که همسرش، اصلا به او جملات محبت آمیز نمی گوید و او را عزیزم و جانم خطاب نمی کند؛ اما در فضای اینترنت و در شبکه های اجتماعی به خانم هایی که در اد لیستش دارد ؛ کلمات محبت آمیز بسیاری نثار می کند و با آنها بسیار متشخصانه و محترمانه برخورد می کند.

انتهای پیام/ ۸۳۰۰

  • عکس: خانم آرام؛ روابط عمومی واحد قائمشهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *