خانه / ویژه / متفرقه / برگزاری نشست بصیرتی اسلام، شیعه و عاشورا در غرب در واحد ساری

برگزاری نشست بصیرتی اسلام، شیعه و عاشورا در غرب در واحد ساری

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدحسین مختاری در نشست بصیرتی اسلام، شیعه و عاشورا در غرب با بیان اینکه از بدو خلقت بشر تا به ختم همواره دو جریان فکری روبروی هم بوده اند، گفت: یک جریان منبعث۰۴ از ایده های افراطی و نشعت گرفته از افکار انحرافی و باطل، و نقطه مقابل جریانی بر اساس اعتدال و نگاه منطقی ، عقلانی و برهانی به مباحث دین شناسی است.

به گزارش دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد استان مازندران و به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری، رئیس بنیاد بین المللی عروهالوثقی با بیان اینکه از همان ابتدا حق و باطل در مقابل یکدیگر بوده اند گفت: حق پیوسته در حال حرکت و رو به تکامل و باطل هم پیوسته در حال حرکت ولی روبه انحطاط است. مختاری هردو جریان حق و باطل را پویا و بالنده عنوان کرد و در بیان تفاوت آن گفت: پویایی و بالندگی حق در ذات و سرشت آن است اما باطل عناصر پویایی و بالندگی خود را از قدرت کاذب زمان می گیرد و به همین دلیل حق ابدی و جاودان است و باطل محکوم به انحطاط ، فنا و نیستی است.

وی ادامه داد: همه جنبشها و نهضت ها در طول تاریخ مانند نهضت کربلا که رویارویی حق و باطل بود از این امر مستثنی نبوده اند.

وی به برخی اندیشه های افراطی که در درون مذهب شیعه بوجود آمده است اشاره کرد و گفت: امروزه برخی از کشورهای اروپایی و غربی بدنبال تقارب بین علم و دین هستند و در مراکز آموزشی و دانشگاهی خود بخصوص در رشته های علوم انسانی برای  تقارب بین علم و دین در حال تحقیق هستند و مباحثی را در جامعه مطرح می کنند که در دهه های قبل مطرح نبوده است.

 رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریب مذاهب با بیان اینکه امروز می شنویم در غرب گرایش به سمت اسلام بیشتر است یک ایده نیست بلکه یک واقعیت است ادامه داد: بسیاری از دانشجویان با اسلام و قرآن آشنا شدند که این نشان دهنده شناخت عمومی نسبت به دین اسلام است.

وی با بیان تقابل برخی کشورهای اروپایی با گرایش به اسلام و شیعه گفت: در بسیاری از شهرهای اروپایی و برخی از شهرهای کشور انگلیس نماز جمعه برگزار می شود اما خطبایی که دعوت می شوند و سخنرانی می کنند دارای دیدگاههای افراطی هستند.

دکتر مختاری با اشاره به تاسیس دانشگاه اسلام شناسی در لندن گفت:  افرادی از فارق التحصیلان این دانشگاه تفکر افراطی و سلفی دارند و کتبی از اسلام نوشته اند که نشعت گرفته از دیدگاه خرافی و افراطی است که با واقعیت های دینی مغایر است. وی به راه اندازی شبکه های ماهواره ای و تلویزیونی مختلف اشاره کرد و افزود: این شبکه ها با هزینه ای هنگفت که دشمنان اسلام از آن  حمایت می کنند راه اندازی شده و هدفشان ایجاد رخنه و شکاف بین مذاهب اسلامی و ایجاد درگیری ، تفرقه و خونریزی است تا بدین روش اسلام را بعنوان دین خشم و خشونت معرفی کنند.

این استاد دانشگاه و حوزه پیدایش گروههای سلفی مانند داعش را محصول وجود اندیشه های خرافی در مذهب  دانست و گفت: در بسیاری از شبکه های مختلف و برنامه های تلویزیونی در مورد شخصیتهای بزرگ دین اسلام و ائمه معصوم حرفهایی رکیک و زشت گفته می شود تا افکار عمومی را نسبت به دین اسلام منحرف و با نمایش اختلاف بین مسلمانان چهره دین را تخریب کنند.

وی گفت: این تفکر دارای یک طرح و نقشه مشخص از استکبار جهانی است که بدنبال بهره برداری به نفع خود است و از خطبای و علمایی به ظاهر دینی که دست نشانده آنهاست حمایت کرده و به راحتی برای مهاجرت و مسافرت این افراد به کشورهای مختلف روادید صادر می شود تا به هدف خود که نمایش غلط از شیعه و ایجاد شکاف بین مذاهب است دست یابند.

مختاری به مراسمات عزاداری با اعمالی مانند قمه زنی اشاره کرد و گفت: بعضا در حاشیه مراسمات عزاداری گروههایی اقدام به قمه زنی و خون آلود کردن خود و رسانه ای کردن این موضوع سعی می کنند که شیعه را بگونه ای نشان دهند که بدنبال خونریزی هستند اما در مقابل این تفکر افراطی هم شیعیانی بوده اند که بصورت منسجم و منظم همراه با اعمال پسندیده به عزاداری پرداختند ولی مورد توجه رسانه های غربی قرار نگرفتند.

وی با اشاره به گزارشاتی از شبکه خبری مانند بی بی سی و روزنامه گواردین، یاهو و… اشاره کرد و گفت: این رسانه ها عاشورا را روز خونریزی و قمه زنی معرفی کرده و می گویند که عاشورا برای خونریزی نمادین است و شیعیان با خونریزی در این روز عزاداری می کنند.

مختاری در ادامه با اشاره به بخش گزارش این رسانه ها که آمده است ” شیعیان با بازسازی صحنه نبرد عاشورا و خونریزی عزاداری خود را نشان می دهند و این خونریزی در جوامع شیعه مرسوم است” گفت: هدف آنها نمایش تصویر خشنی از شیعه در افکار عمومی جهان است.

وی در پاسخ به سوال یکی از حاضران در جلسه در مورد اتحاد بین اهل تسنن وتشییع گفت: وحدت یک گفتمان با تکیه بر وجوه مشترک است که با بررسی های بعمل آمده بیش از ۹۰ درصد وجه مشترک بین اهل تسنن و تشییع وجود دارد که با احترام متقابل به یکدیگر و احترام به اعتقادات در موارد اختلاف این اتحاد بوجود خواهد آمد.

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریب مذاهب افزود:۶۲ جلد کتاب در  ۵۰ عنوان در حال چاپ است که نشاندهنده وجوه مشترک زیادی بین مسلمانان است.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر تحکیم وحدت بین جوامع اسلامی افزود: مکاتبات، جلسات و نشستهایی با مذاهب و کشورهای مختلف غیرافراطی و غیروهابیت داشته ایم که اشتیاق و زمینه بسیار خوبی برای گفتمان وحدت ، وفاق و همدلی وجود دارد.

گفتنی است در پایان این نشست به قید قرعه به پنج نفر کمک هزینه سفر به کربلای معلی اهدا شد.

  • عکس: روابط عمومی واحد ساری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *