خانه / اسلایدر بالا / برگزاری نمایشگاه سوخت نگاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن

برگزاری نمایشگاه سوخت نگاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن

نمایشگاه “سوخت نگاری” در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن برگزار شد.۴۴۵۴۷۴۰

به گزارش روابط عمومی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران و به نقل از کارشناس دفتر فرهنگ اسلامی این واحد به منظور ارائه این گونه سبک ؛ همینطور مربوط به مضمون عاشورا و محرم که به مناسبت همین ایام می باشد نمایشگاه سوخت نگاری در طبقه همکف ساختمان آموزشی واحد تنکابن برگزار شد.

این نمایشگاه آثار هنری از تاریخ ۸ آبان ۹۴ آغاز لغایت ۱۴ آبان ادامه خواهد داشت. نمایشگاه سوخت نگاری در این واحد با استقبال خوبی از سوی دانشجویان و سایر مسوولین مواجه شد.

سوخت نگاری روی چوب از هنرهایی است که می توان گفت ریشه در ابتدای تاریخ بشریت دارد. در واقع انسان های اولیه هم هنگامی که چوبی را به وسیله حرارت نقاشی می کرده اند یا روی آن داغ می گذاشته اند به نوعی اثری از این هنردبر جای می گذارده اند. به طور مشخص در ایران اولین آثار هنری سوخت نگاری برمی گردد به شانه و درب چوبی یافت شده از بقایای شهر سوخته که مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد است، البته این هنر نه تنها در ایران بلکه در پرو و سپس مصر باستان نیز رواج داشته و در دیگر کشور ها مانند یونان نیز از آن بهره می برده اند. به طور مشخص نمی توان خواستگاهی برایش معرفی نمود. البته قدیمی ترین آثار یافت شده مربوط به ۳۰۰۰ سال قبل بوده و هم اکنون خواستگاه این هنر پرو با ۳۰۰۰ سال قدمت معرفی می شود در صورتی که قطعات یافت شده در شهر سوخته ایرانی بودن این هنر را اثبات می کند که متاسفانه گویی در این زمینه از سوی ایران بی دقتی صورت گرفته و این هنر به نام کشوری دیگر ثبت گردیده است.

به گزارش پرتال “سوخت نگار” ؛ سوخت نگاری مدت ها به صورت داغ گذاری به وسیله فلز داغ بر روی چوب استفاده می شد. بدین صورت که ابزار فلزی را به صورت مهر برجسته (مانند مهرهای برنجی امروزی که بر روی نی نام هنرمند سازنده را می سوزاند) می ساختند، آن را در آتش، حرارت داده و بر روی چوب و یا چرم می گذاشتند تا نقش ببندد. این هنر در عهد صفویه در ایران به اوج خود رسید و بیشتر برای جلد چرمی قرآن از آن استفاده می کردند. البته در دوره قاجار به طور کلی به فراموشی سپرده شد.

محمد مصباح در این رابطه می گوید: از حدود ۸ سال قبل که بدون آموزش و با تجربه شخصی شروع به کار سوخت نگاری روی چوب نموده ام، تلاش کرده ام به هر نحو ممکن در جهت آشنایی هر چه بیشتر مردم و آموزش به علاقه مندان گام برداشته و گامی هر چند کوچک در جهت اعتلای این هنر به دست فراموشی سپرده شده بردارم. امید است مطالب این وب سایت در این جهت موثر باشد.

پوشش خبری و اطلاع رسانی این نمایشگاه از سوی  آقای احمدی و همچنین جناب آقای موسوی ترتیب اثر داده شد.

۷۸۶۶ DSC_0203 ۴۵۵۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *