خانه / اخبار نهاد / برگزاری نشست هم اندیشی «جنین شناسی در قرآن» در واحد محمودآباد

برگزاری نشست هم اندیشی «جنین شناسی در قرآن» در واحد محمودآباد

جلسه در تاریخ ۹۴/۷/۲۹ رآس ساعت ۱۴ با تلاوت کلام الله مجید توسط قاری و دبیر هم اندیشی آقای سجاد صالحی آغاز گردید. پس از آن جلسه با سخنرانی دبیر هم اندیشی دانشگاه آزاد اسلامی مرکز محمودآباد ادامه یافت. ایشان طی اینDSC_0684 سخنرانی ضمن عرض خیر مقدم و تسلیت به مناسبت شهادت سرور و سالار شهیدان به معرفی ستاد هم اندیشی پرداخته و همچنین سخنانی در باب اهداف تشکیلات هم اندیشی در ساسر کشور ایراد نمودند. سپس ادامه جلسه با تدریس استاد بزرگوار دکتر محمد احمدی ادامه یافت و ایشان با تدریس شیوا به بیان موضوع جنین شناسی در قرآن پرداختند که با استقبال همگانی اساتید نیز مواجه گردید.
رکتر احمدی در این نشست گفت:
سیستم بینایی و شنوایی یکی از پیچیده ترین سیستم های حسی بدن انسان هستند و مطالعات نشان داده که این دو سیستم در ارتباط تنگاتنگ با هم دیگر هستند.ولی آزمایش ها نشان داده که فرکانس های صوتی در بزرگسالان با سیستم بینایی در ارتباط است و بین آستانه شنوایی و بینایی ارتباط وجود دارد.همچنین مطالعات نشان داده است که امواج صوتی در مغز به شکل تصویر در می آیند.برسی ها نشان داده که سیستم شنوایی افراد نابینا با افراد عادی تفاوت دارد و قوی تر است.اطلاعات بینایی و شنوایی مکمل هم هستند و اطلاعات آن در مغ ادغام می شوند.در طول حرکت سیستم شنوایی فعال شده و بعنوان یک سیست تجزیه و تحلیل می کند.همچین ثابت شده که مغز محرک های صوتی را بیشتر دریافت می کند و بهتر به آنها جواب می دهد.همچنین حس بینایی و شنوایی در یک نقطه از مغز بنام مخچه پردازش می شوند. گوش انسان قادر است امواج صوتی ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز را دریافت کند ولی چشمها قادر هستند تنها امواج تصویری بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ هرتز ها دریافت کنند یعنی به نوعی گوش ها محدوده گسترده تری از امواج را دریافت می کنند و توانایی بیشتری در دریافت امواج دارند.
در همه آیات قرآن شنوایی به بینایی دای تقدم است.و در آیات مربوط به جنین نیز در ابتدا از شنوایی و سپس از بینایی یاد شده است و دلیل این نیز مربوط به دو مورد بالا یعنی محدوده دریافت امواج صوتی و تقدم به وجود آمدن شنوایی نسبت به بینایی در جنین است:
سوره النحل آیه ۷۸
النحل وَاللّهُ أَخْرَجَکُم مِّن بُطُونِ أُمَّهَاتِکُمْ لاَ تَعْلَمُونَ شَیْئًا وَجَعَلَ لَکُمُ الْسَّمْعَ وَالأَبْصَارَ وَالأَفْئِدَهَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ ﴿۷۸﴾
و خدا شما را از شکم مادرانتان در حالى که چیزى نمى‏دانستید بیرون آورد و براى شما گوش و چشمها و دلها قرار داد باشد که سپاسگزارى کنید.
سوره سجده آیه ۳۲
ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِیهِ مِن رُّوحِهِ وَجَعَلَ لَکُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَهَ قَلِیلًا مَّا تَشْکُرُونَ : آنگاه او را درست‏اندام کرد و از روح خویش در او دمید و براى شما گوش و دیدگان و دلها قرار داد چه اندک سپاس مى‏گزارید.

وی در مورد شکل گیری جنین و تبلورِ انسانی آن گفت: شکل گیری استخوانها و قلب جنین در هفته پنجم بارداری و شکل گیری بقیه اندامها و بافت های بدن جنین از هفته ششم بارداری آغاز می شود. یعنی در هفته پنجم که استخوانها شکل می گیرد هنوز بدن دارای اندام و سایر بافتها نیست.و از هفته ششم بارداری اندامها و بافتها تشکیل می شوند.

مراحل تشکیل جنین در آیات ۱۲-۱۴ سوره مومنون چنین است:

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن سُلَالَهٍ مِّن طِینٍ ﴿۱۲﴾ثُمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَهً فِی قَرَارٍ مَّکِینٍ ﴿۱۳﴾ ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَهَ عَلَقَهً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَهَ مُضْغَهً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَهَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِین ﴿۱۴﴾

و به راستى که انسان را از چکیده گل آفریدیم‏﴿۱۲﴾آنگاه او را به صورت نطفه‏اى در جایگاهى استوار قرار دادیم‏ ﴿۱۳)آنگاه نطفه را به صورت خون بسته و سپس خون بسته را به صورت گوشت پاره درآوردیم، و سپس گوشت پاره را استخواندار کردیم و آنگاه بر استخوانها پرده‏اى گوشت پوشاندیم، آنگاه آن را به صورت آفرینشى دیگر پدید آوردیم، بزرگا خداوندا که بهترین آفرینندگان است‏ ﴿۱۴﴾

در پایان پس از پرسش و پاسخ، مداحی و پذیرایی اساتید ختم جلسه با ذکر صلوات اعلام گردید.

DSC_0689 DSC_0668 DSC_0682

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *