خانه / ارتباط با ما / دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مازندران

دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مازندران

سابقه نهاد در دانشگاهها به زمان حضرت امام خمینی (ره) بر می‌گردد. پس از انقلاب فرهنگی و بازگشایی دانشگاهها بمنظور جلوگیری از توطئه هایی که در صدد جدا کردن دو قشر روحانی و دانشگاهی از یکدیگر بودند، امام راحل (ره) اندیشه وحدت حوزه و دانشگاه را پایه گذاری کردند. براساس این اندیشه حضور روحانیان آگاه و خوش فکر، در دانشگاهها ضروری بنظر می‌رسید و پس از آن بود که نمایندگان امام در دانشگاههای مهم کشور، فعالیت خود را آغاز کردند.

پس از ارتحال جانگداز حضرت امام (ره) با توجه به توسعه دانشگاه ها بدستور حضرت آیت الله خامنه‌ای، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تأسیس گردید و اولین اساسنامه آن در سال ۱۳۶۹ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. پس از آن اساسنامه دیگری بنابر مقتضیات و نیازهای جدید، تدوین و در سال ۱۳۷۲ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید که اینک مبنای کار نهاد نمایندگی می باشد.
مقام معظم رهبری در جلسه پرسش و پاسخ که در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۷۷ در دانشگاه تهران برگزار گردید، فرمودند: قبل از زمان من هم این نهاد بود، من آمدم و در واقع این نهاد را مقداری ویراستاری کردم.

وظیفه اصلی این نهاد ، تامین حضور عالمانه و هدایتگر روحانیون آگاه و آشنا به مسایل دانشگاهی در دانشگاه های کشور و حرکت پیگیر و صحیح و هوشمندانه آنان برای منوّر  شدن محیط تحصیلات و تحقیقات به فروغ ایمان و عمل صالح و هوشیاری سیاسی و راهبرد انقلابی و اسلامی است.از خداوند متعال فلاح و موفقیت دانشجویان عزیز و همه جوانان کوشا و جدی کشور بزرگمان و نیز خدمت گذاران فعّال امور دانشگاهی را مسئلت میکنم.

معرفی:

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها حسب عنایت و دستور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌ العالی) با هدفی متعالی و در راستای ایجاد دانشگاه مؤمن و متعبد به هدایت الهی و در راستای تبیین ارزشهای اسلامی و تعمیق آگاهیهای دینی و اعتقادی دانشجویان و دانشگاهیان و بر اساس مصوبه نهایی اسفند ماه سال ۱۳۷۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر ایجاد سازمانی جدید برای تحقق منویات معظم‌ له، بر اساس اهداف و وظایف معین تشکیل گردید که در کلیه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی به انجام وظایف مصرح در اساسنامه می‌پردازد.

نهاد نمایندگی در دانشگاهها در جهت نیل به این اهداف و وظایف الهی دو اصل مهم و اساسی را فراروی خود قرار داده است:

  1. تأکید و تلاش جدی بر حرکت‌های زیربنایی و عمیق فرهنگی در راستای رشد و توسعه اندیشه‌ها و آگاهیهای دینی و اسلامی دانشجویان و دانشگاهیان.
  2. ایجاد و تقویت روحیه تحرک و مشارکت فعال دانشجویان و دانشگاهیان در عرصه فعالیتهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در سطح جامعه و دانشگاهها.

بر همین اساس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها با اهتمام و جدیت تمام نسبت به برنامه‌ریزی و ایجاد هماهنگی و ارتباط با نهادها و تشکل‌های دانشجویی اقدام نموده و در جهت ایجاد ارتباط با اساتید و نیروهای فرهنگی و مذهبی گامهای مؤثری برداشته است.

دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مازندران نیز از همان ابتدای شکل گیری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۷۳ آغاز نموده است و تا کنون ادامه دارد.

مسئولین سابق دفتر نهاد از ابتدای تاسیس ۱- آیت الله عباسعلی سلیمانی  ۲- حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حسین ابراهیمیان ۳- حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حسین حسینی

در حال حاضر از آبان ماه سال ۱۳۹۸ جناب حجت الاسلام والمسلمین احمد اسلامی این مسئولیت را بر عهده دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *