خانه / ارتباط با ما / دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مازندران

دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مازندران

سابقه نهاد در دانشگاهها به زمان حضرت امام خمینی (ره) بر می‌گردد. پس از انقلاب فرهنگی و بازگشایی دانشگاهها بمنظور جلوگیری از توطئه هایی که در صدد جدا کردن دو قشر روحانی و دانشگاهی از یکدیگر بودند، امام راحل (ره) اندیشه وحدت حوزه و دانشگاه را پایه گذاری کردند. براساس این اندیشه حضور روحانیان آگاه و خوش فکر، در دانشگاهها ضروری بنظر می‌رسید و پس از آن بود که نمایندگان امام در دانشگاههای مهم کشور، فعالیت خود را آغاز کردند.

پس از ارتحال جانگداز حضرت امام (ره) با توجه به توسعه دانشگاه ها بدستور حضرت آیت الله خامنه‌ای، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تأسیس گردید و اولین اساسنامه آن در سال ۱۳۶۹ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. پس از آن اساسنامه دیگری بنابر مقتضیات و نیازهای جدید، تدوین و در سال ۱۳۷۲ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید که اینک مبنای کار نهاد نمایندگی می باشد.
مقام معظم رهبری در جلسه پرسش و پاسخ که در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۷۷ در دانشگاه تهران برگزار گردید، فرمودند: قبل از زمان من هم این نهاد بود، من آمدم و در واقع این نهاد را مقداری ویراستاری کردم.

وظیفه اصلی این نهاد ، تامین حضور عالمانه و هدایتگر روحانیون آگاه و آشنا به مسایل دانشگاهی در دانشگاه های کشور و حرکت پیگیر و صحیح و هوشمندانه آنان برای منوّر  شدن محیط تحصیلات و تحقیقات به فروغ ایمان و عمل صالح و هوشیاری سیاسی و راهبرد انقلابی و اسلامی است.از خداوند متعال فلاح و موفقیت دانشجویان عزیز و همه جوانان کوشا و جدی کشور بزرگمان و نیز خدمت گذاران فعّال امور دانشگاهی را مسئلت میکنم.

معرفی:

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها حسب عنایت و دستور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌ العالی) با هدفی متعالی و در راستای ایجاد دانشگاه مؤمن و متعبد به هدایت الهی و در راستای تبیین ارزشهای اسلامی و تعمیق آگاهیهای دینی و اعتقادی دانشجویان و دانشگاهیان و بر اساس مصوبه نهایی اسفند ماه سال ۱۳۷۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر ایجاد سازمانی جدید برای تحقق منویات معظم‌ له، بر اساس اهداف و وظایف معین تشکیل گردید که در کلیه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی به انجام وظایف مصرح در اساسنامه می‌پردازد.

نهاد نمایندگی در دانشگاهها در جهت نیل به این اهداف و وظایف الهی دو اصل مهم و اساسی را فراروی خود قرار داده است:

  1. تأکید و تلاش جدی بر حرکت‌های زیربنایی و عمیق فرهنگی در راستای رشد و توسعه اندیشه‌ها و آگاهیهای دینی و اسلامی دانشجویان و دانشگاهیان.
  2. ایجاد و تقویت روحیه تحرک و مشارکت فعال دانشجویان و دانشگاهیان در عرصه فعالیتهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در سطح جامعه و دانشگاهها.

بر همین اساس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها با اهتمام و جدیت تمام نسبت به برنامه‌ریزی و ایجاد هماهنگی و ارتباط با نهادها و تشکل‌های دانشجویی اقدام نموده و در جهت ایجاد ارتباط با اساتید و نیروهای فرهنگی و مذهبی گامهای مؤثری برداشته است.

دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مازندران نیز از همان ابتدای شکل گیری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۷۳ آغاز نموده است و تا کنون ادامه دارد.

مسئولین سابق دفتر نهاد از ابتدای تاسیس ۱- آیت الله عباسعلی سلیمانی  ۲- حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حسین ابراهیمیان و در حال حاضر از مهرماه سال ۱۳۹۵ جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حسین حسینی این مسئولیت را بر عهده دارند.

 زندگی نامه حجت الاسلام دکتر سید حسین حسینی کارنامی

این جانب سید حسین حسینی کارنامی متولد سال ۱۳۴۷ شمسی از شهرستان ساری، دارای  مدرک تحصیلی سطح ۴ حوزه علمیه قم (دکترای علوم قرآن و حدیث ) که از سال ۱۳۹۱ عضو هئیت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشم. دروس معارف اسلامی تفسیر ، تاریخ و دانش خانواده در مقطع کارشناسی تا مقطع دکترا را برای دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران تدریس می نمایم. نیز  دروس تخصصی روش های تفسیر قرآن را برای دانشجویان مقطع دکترای دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مازندران تدریس نموده ام. همچنین دروس حوزوی سطح ۱ و ۲ و ۳ را در حوزه علمیه قم و حوزه های استان مازندران برای طلاب و فضلاء تدریس نموده ام.

 رزومه علمی و فرهنگی حجت الاسلام دکتر حسینی

مسئولیت‌های علمی، فرهنگی و اجرایی

۱- رئیس ادراه فرهنگ و ارشاد اسلامی ساری از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۸۷٫

۲- معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی مازندران از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۸٫

۳- مسؤل حوزه علوم اسلامی دانشجویی استان مازندران به مدت ۳ سال.

۴- مسؤل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه مازندران از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۴٫

۵- مسؤل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه پیام نور استان مازندران از آبان ۱۳۹۴ تا آبان۱۳۹۵

۶- مسؤل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه های آزاد اسلامی استان مازندران از سال ۱۳۹۵٫

آثار پژوهشی

 الف- مقالات علمی پژوهشی

۱-اعتبار سنجی سند و دلالت روایات طبی کتاب طب النبی مستغفری، مجله اسلام و سلامت دانشگاه علوم پزشکی بابل، تابستان ۱۳۹۴

۲-نقش توکل در تقویت روحیه روانی، مجله دین و سلامت دانشگاه علوم پزشکی مازندران، تابستان ۱۳۹۴(مشترک)

۳-آزادی عقیده و آزادی بیان با تکیه بر واکاوی تفسیری و کلامی آیه «لا اکراه فی الدین» مجله پژوهش نامه قرآنی دانشگاه علامه طباطبائی، ۱۳۹۵

۴-نقد وبررسی دیدگاه مستشرقان در مورد معجزات پیامبر،

(- Review of the Orientalists’ Views about the Miracles of the Prophet–urnal UMP Social Sciences and Technology Management Vol. 3, Issue. 3, Supp. 1, 2015)

۵-بررسی تأثیر رطب در زایمان «بر اساس تفسیر علمی آیات ۲۳ الی ۲۶ سوره مریم(ع)»، دین و سلامت ، شماره دوم دوره سوم، پاییز ۱۳۹۴(مشترک)

۶-مراقبت از سلامت دهان و دندان مبتنی بر احادیث اسلامی» مجله بین المللی علوم تحقیقات پزشکی و بهداشت، (مالزی) ۲،  ۲۰۱۶ ، (مشترک) International journal of medical research & health sciences, 2016

۷-اعجاز علمی قرآن در شکل گیری استخوان جنین،Dama international, 2016

۸-تحلیل خواص غذایی و درمانی زیتون در سلامت جسم از نگاه قرآن و حدیث،

The Effects of Healing and Nutritious Properties of Olive on Human Physical Health from the Perspective of Quran and Hadith

DOI: 10.3923/sscience.2016.1257.1261

Medwell journals anslnet building 2015

URL: http://medwelljournals.com/abstract/?doi=sscience.2016.1257.1261

۹-واکاوی… خلود قاتل در جهنم، (مشترک)

Durability of a Believer’s Murderer in Hell from the Perspective of the Holy Quran 2016

۱۰-بررسی رساله ای موجز در تشخیص وعلاج طبی اثر صاحب بن عباد  وتطبیق آن با منابع پزشکی سده های میانه هجری، مجله علمی پژهشی تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی، دانشگاه معارف اسلامی(مشترک)

ب- مقالات علمی تخصصی

۱-مخلَصین و رابطه آن با مقام عصمت از دیدگاه علامه طباطبائی در المیزان، فصلنامه علمی تخصصی الهیات قرانی، شماره ۱، زمستان، ۱۳۹۲(مشترک)

۲-مؤلفه‌ها و امتیازهای سبک زندگی اسلامی با رویکرد به قرآن، فصلنامه علمی تخصصی الهیات قرانی، شماره ۲، تابستان، تاریخ۱۳۹۳(مشترک)

۳-تحلیل گستره وحی با تأکید بر آیات ۳ و ۴ سوره نجم، الهیات قرآنی، تابستان ۱۳۹۵(مشترک)

۴-پیامبر مدارا و قاطعیت، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، فصلنامه کتاب نقد، شماره‏۱۵-۱۴٫

۵-موقعیت جغرافیایی و کارگزاران حکومت علوی ، فصلنامه حکومت اسلامی شماره ۱۸

۶-قاطعیت و مدارا در سیره امام علی(ع)، قصلنامه دفتر همکارى حوزه و دانشگاه ، شماره‏ ۲۶٫

۷-نگرشی بر فرهنگنامه علوم قرآنی، مجله آینه پژوهش، شماره ۶۵٫

۸-نقش سیاسی امام سجاد (ع) در حادثه عاشورا ، فصلنامه حکومت اسلامی شماره ۲۶

۹-نامه مهر، فصلنامه سنا، شماره ۴

ج- مقالات همایشی

۱-تحلیل سندی و محتوایی احادیث پزشکی با تکیه بر احادیث طبی کتاب طب النبی (ص) ابو العباس، جعفر بن محمد مستغفری، همایش بین المللی سیره نبوی در طب ، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مجموعه مقالات سیره نبوی در طب  ۱/۱۱/۹۲

۲-روش شناسی فقاهتی و پاراه ای از آراء فقهی فقیه علامه ابن شهر آشوب مازندرانی، مجموعه مقالات کنگره بین المللی علامه ابن شهر اشوب جلد۲تاریخ ۱/۱۱/۹۲(مشترک)

۳-وعظ و تبلیغ در سیره علامه ابن شهرآشوب ساروی مازندرانی، مجموعه مقالات کنگره بین المللی علامه ابن شهر آشوب جلد۱ تاریخ ۱/۱۱/۹۲

۴-تحلیل خواص غذایی و درمانی عسل از نگاه قرآن و حدیث، همایش ملی قرآن و طب علوم پزشکی ایلام ۲۴ فوریه ۲۰۱۴، ۲۰ اسفند ۱۳۹۲

۵-اندیشه فقهی و کلامی امام هادی (ع) با رویکرد به قرآن، همایش ملی سبک زندگی امام هادی (ع) دانشگاه آزاد اسلامی سمنان، ۲۶ فروردین ۱۳۹۳

۶-مخبتین ومقربین از منظر علامه طباطبائی  کنگره بین المللی علامه طباطبایی تاریخ۲۲ آبان سال ۱۳۹۳، قم.

۷-خواب و رویاء از نگاه قرآن، همایش ملی اختلالات خواب دانشگاه علوم پزشکی مازندران و انجمن پزشکی خواب ایران ،۱۳ آذر ۱۳۹۳ ساری.

۸-راهبردهای اسلام در جلوگیری از اسراف………. (مشترک) (همایش علمی پزوهشی ۶-۳-۹۴) (مقاله مشترک- سخنرانی)

۹-معماریِ مسکن در سبک زندگی اسلامی با تاکید بر احادیث اسلامی (همایش علمی پزوهشی ۶-۳-۹۴) پوستر

۱۰-مبادی و مبانی بِه‌ْگزینی در سبک زندگی اسلامی با نگاه ویژه به مفهوم‌شناسی واژۀ «اَحسن» در قرآن(همایش علمی پزوهشی ۶-۳-۹۴) (مشترک)

۱۱-شناسایی عالمان قرآنی ساری و نگرشی بر حیات و نقش آنان در گسترش میراث قرآنی همایش ملی isc  دانشگاه مازندران ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

۱۲-غدیر از منظر متفکران شیعه و عالمان اهل سنت، کنگره بین المللی دکترین غدیر، ۱۳۹۵(مشترک)

۱۳-مقاله «جایگاه و تاریخچه طب» بهمن ۱۳۸۶ دانشگاه علوم پزشکی مازندران، همایش سراسری دین و دانش پزشکی، (ارائه مقاله بصورت پوستر)

۱۴-مقاله «نقش دانشگاه در حفظ و تقویت نظام اسلامی» همایش ملی دین، دانشگاه و علوم اسلامی، اسفند ۱۳۹۰ دانشگاه مازندران (ارائه مقاله بصورت سخنرانی) چاپ خلاصه مقاله در کتاب مجموعه چکیده مقالات همایش

۱۵-مقاله «بعثت، غدیر و مهدویت» همایش ملی امامت، غدیر و مسائل عصر جدید دانشگاه مازندران، ۱۳۹۱ دانشگاه مازندران،ارائه مقاله به صورت سخنرانی و چاپ در کتاب مجموعه مقالات

د- کتاب

۱-اصطلاح نامه علوم قرآنی، انتشارات دفترتبلیغات اسلامی ، چاپ اول ۱۳۷۶٫

۲-کارگزاران حکومت علوی، دبیر خانه مجلس خبرگان رهبری، چاپ اول، قم ۱۳۸۱٫

۳-ره توشه عتبات عالیات، نشر مشعر، مرکز تحقیقات اسلامی حج، چاپ اول ۱۳۸۳٫

۴-خوشبختی و رستگاری از دیدگاه قرآن، انتشارات شوق، چاپ اول ۱۳۸۸٫

۵-فقه القرآن(تفسر و تحلیل  آیات الاحکام ابن شهرآشوب، انتشارات عصر ماندگار، چاپ اول ۱۳۹۲٫

۶-نخستین اثر در تحلیل سند و دلالت روایات تفسیری،انتشارات نوروزی گرگان،  ۱۳۹۴

۷-فرهنگ نامه علوم قرآن ، بوستان کتاب دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ۱۳۹۴

ه- مشاور و داور پایان نامه

۱-پایان نامه سطح ۳ حوزه (کارشناسی ارشد) با موضوع راههای کسب استعفاف در قرآن و رویات ، خانم نجفی

۲-پایان نامه سطح ۳ حوزه (کارشناسی ارشد) با موضوع تسویل شیطان و راههای نجات از آن در قرآن کریم ، خانم سکینه عباسی

۳-پایان نامه سطح ۳ حوزه (کارشناسی ارشد) با موضوع عوامل جلب رحمت الهی، خانم ام البنین محمود زاده

و- داوری مقالات:

۱-داوری ۷ مقاله در مجله دانشگاه علوم پزشکی

۲-داوری ۱ طرح پژوهشی با عنوان بررسی میزان سلامت معنوی … معاونت پژوهشی دانشگاه

۳-داوری ۳ مقاله در مجله الهیات قرآنی

۴-داوری ۵ مقاله همایش ملی سبک زندگی اسلامی، دانشگاه مازندران،

۵-داوری ۶ مقاله همایش ملی میراث قرآنی طبرستان ، دانشگاه مازندران

۶-داوری۲۰ مقاله همایش ملی معلم در تراز جمهوری اسلامی بر اساس آثار شهید مطهری ، دانشگاه فرهنگیان

۷-داوری ۲۰ مقاله همایش ملی علامه حلی

۸-داور پایان نامه مقطعه ارشد ۳ مورد (بلل مشتبه محمد سند گل در فقه اسلامی ؛ مسئله رضاع در فقه مذاهب خمسه خانم حاتمه قاسمی؛ …………………. خانم حبیبی)

ز- عضویت در کمیته علمی:

۱- عضو شورای سیاست گذاری و کمیته علمی ملی امامت غدیر و مسائل عصر-  دانشگاه مازندران، ۱۳۹۳

۲-عضو کمیته کنگره شیخ کبیر –  دانشگاه آزاد اسلامی مازندران، ۱۳۹۳

۳-عضو شورای سیاست گذاری و کمیته علمی همایش ملی (علمی پژوهشی) سبک زندگی اسلامی – دانشگاه مازندران ۱۳۹۴

۴-عضو کمیته همایش میراث قرآنی تبرستان، دانشگاه مازندران، ۱۳۹۴

۵-عضو کمیته کنگره بین المللی دکترین غدیر – دانشگاه مازندران ، ۱۳۹۴

۶-عضو همایش ملی معلم در تراز جمهوری اسلامی بر اساس آثار شهید مطهری ، دانشگاه فرهنگیان

۷-عضو کمسیون تخصص تفسیر و علوم قرآن تدوین پایان نامه های حوزه علمیه خواهران مازندران ، ۱۳۹۴

۸-عضو کمیته کنگره علامه حلی –  حوزه علمیه قم – مدیرت حوزه های علمیه مازندران، ۱۳۹۵

آدرس: ساری – کیلومتر ۷ جاده دریا-دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری – دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مازندران

تلفن: ۰۱۱۳۴۴۴۵۷۰۴

نمابر: ۰۱۱۳۴۴۴۵۷۸۹

رایانامه: Info@nnam.ir

آدرس سایت: www.Nnam.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *