خانه / اخبار نهاد / نشست هم اندیشی اساتید با موضوع اعجاز علمی قرآن در واحد محمودآباد

نشست هم اندیشی اساتید با موضوع اعجاز علمی قرآن در واحد محمودآباد

نشست هم اندیشی اساتید با موضوع”اعجاز علمی قرآن” و با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای آزاد اسلامی استان مازندران در واحد دانشگاه آزاد اسلامی محمودآباد برگزار شد.۲۵

در این نشست که با سخنرانی حجت الاسلام  «حامد شکری» در ماه مبارک رمضان و در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۴ برگزار گردید؛ به موارد مهمی اشاره و در آغاز گفت: در آیات متعددی از قرآن کریم به مباحث علمی اشاره شده است. از آنجا که برخی از این اشارات علمی در زمان نزول قرآن کشف نشده بود و بشر قرن‌ها بعد به بخشی از آنها پی برد، طرح این مطالب علمی در قرآن، اخبار غیبی و اعجاز علمی این کتاب آسمانی محسوب می‌شود. در تفسیر نمونه ذیل آیات علمی قرآن، اکتشافات و علوم روز مورد توجه بوده و اعجازهای علمی آن‌ها مشخص گردیده است. وی در مورد یکی از مواردی که در تفسیر نمونه اشاره شده است افزود: جایگاه و مسیر مشخص ستارگان یکی از مواردی ست که امروزه برای ما روشن شده است و  ستارگان آسمان هر کدام جایگاه مشخصی دارد و مســیر و مدار آنها که طبق قانون جاذبه و دافعه تعیین می‏شود، بسیار دقیق و حساب شده است. سرعت سیر هر کدام از آنها با برنامه معینی انجام می‏پذیرد. این مسأله گرچه در کرات دور دست دقیقاً قابل محاسبه نیست، اما در منظومه شمسی که خانواده ستارگان نزدیک به ما را تشکیل می‏دهد، دقیقاً مورد بررسی قرار گرفته و نظام مدارات آنها به قدری دقیق و حساب شده است که انسان را به شگفتی وا می‏دارد. در واقع، چنین تصادفی همانند این است که فرض کنیم یک کشتی اقیانوس‏پیما در دریای مدیترانه با کشتی دیگری در اقیانوس کبیر تصادف کند، در حالی که هر دو کشتی به یکسو و با سرعت واحدی در حرکتند. چنین احتمالی اگر محال نباشد، لااقل بعید است. با توجه به این اکتشافات علمی از وضع ستارگان اهمیت سوگند بالا بیشتر روشن می‏گردد؛ از این‌رو، آیه بعد می‌‏افزاید: وَإِنَّهُ لَقَسَمٌ لَوْ تَعْلَمُونَ عَظِیمٌ (واقعه/ ۷۶)؛ «و مسلماً، آن سوگند بزرگى است، اگر (بر فرض) بدانید!».

وی با بیان تفسیر یکی از آیه های قرآن که مربوط به سوره “رعد” می باشد؛ گفت: در زمین قطعات مختلفی وجود دارد که با اینکه این قطعات همه به یکدیگر متصل ومربوطند , هرکدام ساختمان واستعدادی مخصوص به خود دارند. بعضی محکم , بعضی نرم , بعضی شور و بعضی شیرین. وهرکدام استعداد برای پرورش  نوع خاصی از گیاهان ودرختان میوه وزراعت را دارد, چراکه نیازهای انسان وجانداران زمینی بسیار زیاد ومتفاوت است, گویی هر قطعه از زمین مأموریت بر أوردن یکی از این نیازها را دارد و اگرهمه یکنواخت بودند ویا استعداد ها به صورتی صحیح در میان قطعات زمین تقسیم نشده بود. انسان گرفتار چه کمبود هایی از نظر مواد غذایی ودارویی وسایر نیازمندی ها می شد , اما با تقسیم حساب شده ی این مأموریت وبخشیدن استعداد پرورش آن به قطعات مختلف زمین همه ی این نیازمندی به طور کامل بر طرف می گردد. دیگر اینکه گاه می شود که هر یک از این شاخه ها, خاصی از میوه را تحویل می دهد . که ممکن است این جمله اشاره به مسأله ی استعداد درختان برای پیوند باشد؛ که آگاه بریک پایه چند پیوند مختلف می زنند و هر کدام از این پیوند ها رشد کرده و نوع خاصی از میوه ها را به ما تحویل می دهد. خاک یکی و ریشه و ساقه یکی؛ اما محصولش مختلف و متفاوت است.

شاکری در پایان افزود: مفسران و صاحب‌نظران در مورد اعجاز عملی قرآن بیش از ۳۰۰ آیه را مورد استناد قرار داده و آنها را با علوم تجربی منطبق ساخته‌اند. از نمونه‌های مشهور و مهم اعجاز علمی قرآن می‌توان به حرکت خورشید، نیروی جاذبه، لقاح ابرها، زوجیت اشیا، ترتیب مراحل خلقت انسان و ممنوع بودن شرابخواری اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *