خانه / اخبار نهاد / نشست علمی فرهنگی جایگاه استاد و رسالت استادی ویژه روز معلم در واحد تنکابن

نشست علمی فرهنگی جایگاه استاد و رسالت استادی ویژه روز معلم در واحد تنکابن

از سوی دبیر هم اندیشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن و هچنین به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مازندران و معاونت فرهنگی و اجتماعی واحد تنکابن نشست علمی- فرهنگی جایگاه استاد و رسالت استادی ویژه روز معلم در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن برگزار شد.

نشست علمی – فرهنگی جایگاه استاد و رسالت استادی ویژه روز معلم در روز شهادت استاد مطهری مورخه ۹۴/۲/۱۵ در سالن واحد برپا شد.

سخنرانان نشست حجت الاسلام جناب آقای دکتر غفار شاهدی و خانم دکتر آرزو لاریجانی بودند. در این نشست حجت الاسلام شاهدی گفت: اسلام معلم را به عنوان پدر روحانی معرفی می کند و می گوید: (اب معلمک) یعنی یکی از پدران ثلاثه تو، معلمی است که به تو دانش می آموزد و بنابراین تمام حقوقی که درباره پدر و مادر رعایت می شود باید در حق معلم به صورت کامل تری رعایت گردد. نام معلم چنان با عظمت است که در جای جای متون اسلامی از او تجلیل به عمل آمده تا به آن حد که خداوند علیم خود را معلم خوانده و رسول الله (ص) فرموده اند: (انما بعثت معلما). امام خمینی (ره) فرموده اند: ( معلم اول، خدای تبارک و تعالی است که اخراج می کند مردم را از ظلمات به نور و به وسیله انبیاء و آیات وحیانی مردم را دعوت می کند به نورانیت، دعوت می کند به کمال، دعوت می کند به عشق، دعوت می کند به محبت، دعوت می کند به مراتب کمالی که از برای انسان است. به دنبال او انبیاء هستند که همان مکتب الهی را نشر می دهند و آنها هم شغلشان تعلیم است، معلمند، معلم بشرند، آنها هم شغلشان این است که مردم را تربیت کنند و انسان را تربیت کنند که از مقام حیوانیت بالا برود و به مقام انسانیت برسد.

در ادامه خانم دکتر لاریجانی افزود: در قرآن کریم آمده است (فقولا قولا لینها لعله یتذکر او یخشی) این آیه اشاره لطیفی به این حقیقت است که رسالت انبیاء برای پاکسازی انسان ها و بازگرداندن طهارت فطری نخستین به آنها است. نخستین دستور قرآن برخورد ملایم و توأم با مهر و عطوفت انسانی است. هدف آن است که مردم جذب بشوند، متذکر شوند راه پیدا کنند. توقع اصلاح جامعه بدون اصلاح مربیان و معلمان آن جامعه توقعی بی جا و نارواست. لذا پاکسازی و خودسازی را هر کس باید خودش شروع کند و عقاید و اخلاق و اعمالش را تطبیق با اسلام بدهد آن وقت به اصلاح دیگران بپردازد. تربیت اخلاقی کند و احساس مسئولیت اخلاقی را در همه عرصه ها در متربیان رشد دهد و آنها را متعهد به جامعه اسلامی تحویل دهد. و لذا این مسئله دعوت به پاکسازی و تربیت اخلاقی را در صحبت های خود به اشتراک و همچنین به مسئله جایگاه معلم در مکتب تعلیم و تربیت اسلامی نیز اشاره ایی داشتند.

DSC_0325 51۱۱ff9b4c887cc2e009006cc7fd3aeb4c_XLDSC_0362

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *