خانه / کتابخانه / بررسی شیوه های نهادینه کردن ارزشهای دینی در جامعه

بررسی شیوه های نهادینه کردن ارزشهای دینی در جامعه

بررسی شیوه های نهادینه کردن ارزشهای دینی در جامعه
نویسنده: علی محمدی آشنایی
حق تکثیر: تهران، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، ۱۳۹۰
نشر الکترونیک آزاد
منبع: کتابناک
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مازندران
اینفوگرافی#
در روایات بصیربه کسی اطلاق می شود که بعد از شنیدن سخنان به تفکر می پردازد،بعد ازمشاهده اموردرباره آنها به تفکرمی پردازد و ازمایه های عبرتی که درحوادث است عبرت می گیرد و تلاش می کند در راهی که دارای علایم و نشانه های واضح است،سیرکند و دراثردرک و بینش درونی حالتی برای او ایجاد می شود که ازافتادن درمهالک پرهیز می کند.
«فانما البصیر من سمع فتفکر و نظر فأبصر، وانتفع بالعبرثم سلک جدداً واضحاً یتجنب فیه الصرعه فی المهادی». (محمدی ری شهری،میزان الحکمه،ج ۱،ص ۴۲۳)
سوق دادن به سوی نور و روشنگری درون انسان ها که وظیفه پیامبران الهی بوده،برمبنای روش بصیرت صورت می گرفت.زیرا درشناخت برمبنای بصیرت و آگاهی و تعقل، انحراف و کج روی نیست.بنابراین والدین و مربیان می توانند با کودکان و نوجوانان درباره ی ارزش های دینی بحث و گفتگو کنند که:هدف ازخلقت و آفرینش انسان ها چیست؟ دین چه نقشی درزندگی دارد؟چرا ما باید عبادت کنیم؟ رعایت ارزش های دینی چه تأثیری درزندگی انسان دارد؟… و به این وسیله نوعی بصیرت و بینش و دگرگونی درونی در آنان ایجاد کنند و مطمئن باشند که اگر بتواند دگرگونی درونی درکودک ایجاد کنند،تغییررفتار و ترغیب کودکان و نوجوانان به مسائل دینی را مشاهده خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *