خانه / اخبار نهاد / نشست هم اندیشی انقلاب اسلامی استکبار ستیزی-اسلام خواهی در واحد آمل

نشست هم اندیشی انقلاب اسلامی استکبار ستیزی-اسلام خواهی در واحد آمل

نشست هم اندیشی استادان واحد آیت ا… آملی در تاریخ ۲۰بهمن ۹۳ با موضوع انقلاب اسلامی استکبار ستیزی-اسلام خواهی با سخنرانی دکتر مرتضی علویان عضو هیات علمی دانشگاه مازندران برگزار شد.۷۱ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb_XL

در این نشست دکتر علویان ضرورت توجه به پدیده انقلاب اسلامی را تشریح و از پاراداریم انقلاب اسلامی،عوامل انقلاب اسلامی و عوامل نارضایتی،تعیین کننده،زمینه ساز آن خبر دادند.وی از  شهادت سید مصطفی خمینی ، انتشار مقاله توهین آمیز به امام خمینی (ره) ، دکترین حقوق کارتر ، بعنوان عوامل شتابزده ایی که باعث بروز انقلاب اسلامی شد نام برد. بخشی از صحبت های خود  به مقدمه و تاریخ تحولات کشورهای پیشرفته و اعصار مختلفی چون قرون اولیه،قرون وسطی و عصر روشنگری اشاره و از رنسانس و ظهور مکاتب مختلفی چون مارکسیسم،اومانیسم،لیبرالیسم،سکولاریسم در سه قسمت سخن گفت.

وی به تفصیل در موارد مربوطه به صبحت پرداخت و با بیان موارد کلی و جزئی افزود:

انقلاب اسلامی ایران که در نتیجه وحدت مردم ، روحانیون ، دانشگاهیان و بازاریان با هدف نفی سلطه و دستیابی به استقلال ، به رهبری حضرت امام خمینی(ره) ، بنیانگذار جمهوری اسلامی به پیروزی رسید ، امروز خاستگاه بیداری اسلامی و استکبار ستیزی ملت ها است.
انقلاب اسلامی ایران با وحدت ملت ایران به پیروزی رسید و به عمر رژیم وابسته سلطنتی پایان داد و به این ترتیب ، زمینه تولد نظام جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر سربلندی و استقلال خواهی فراهم شد .
با گذشت ۳۴ از عمر انقلاب اسلامی ، سلطه ، استقلال خواهی و سربلندی ، سرلوحه حرکت جمهوری اسلامی ایران است . این روحیه خودباوری و آزادگی ، امروز ایران را در همه عرصه ها با وجود تحریم ها در آستانه خودکفایی قرار داده است. دشمنان ملت ایران که نتوانستند مانع پیروزی انقلاب اسلامی شوند ، با پیروزی حق بر باطل و شکل گیری نظام جمهوری اسلامی ایران نیز همه ابزار خود را برای متوقف کردن حرکت انقلاب به کار کرفتند ، که یکی از این ابزار تحریم است.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، ملت ایران همواره تحت تحریم بوده اما سیاست تحریم هم نتوانسه است ملتی که ذلت سلطه را برنمی تبابد ، از پای درآورد و به همین دلیل ، ایستادگی ملت ایران در برابر نظام سلطه ، به الگویی برای دیگر ملت ها تبدیل شده است.
با مروی بر تاریخ ۳۴ ساله انقلاب اسلامی و حضور ملت ایران در عرصه های مختلف و صحنه های حساس ، می توان زنده بودن نفی سلطه را در اذهان و روحیه ملت ایران مشاهده کرد . حضور پرشور در صحنه های تاریخی ماندگار انقلاب اسلامی از جمله راهپیمایی روز ۲۲ بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و شرکت در انتخابات مختلف با وجود تبلیغات منفی رسانه های نظام سلطه ، فقط بخشی از روحیه استکبار ستیزی و استقلال خواهی ملت ایران است.
همچنین روحیه استکبار ستیزی و استقلال خواهی ملت ایران که به پیروزی انقلاب اسلامی منجر شد ، امروز به خاستگاه بیداری اسلامی ملت های منطقه تبدیل شده است. ملت هایی که دهها سال محکوم به تبعیت از حاکمان مستبد و وابسته بودند و از خود استقلالی نداشتند ، بیدار شده اند و به دنبال استقلال و آزادی هستند.
تحقق عزت، سربلندی ، استقلال و اسلام خواهی ، عامل شکل گیری بیداری اسلامی در منطقه است ، که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی ، بیداری اسلامی از انقلاب اسلامی ایران آغاز شد و اکنون در جهان اسلام در حال گسترش است. بیش از دوسال است ملت های منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا با الگوگیری از انقلاب اسلامی ایران ، حرکت های استقلال طلبی و اسلامخواهی را شروع کرده اند تا به سرسپردگی ها پایان دهند.
تونس ، نخستین کشوری بود که بیداری اسلامی را تجربه کرد و مردم این کشور با وحدت و نفی سلطه ، برای داشتن حکومتی مستقل بر اساس آموزه های اسلامی قیام کردند و در نهایت زین العابدین بن علی ، دیکتاتور این کشور را وادار به فرار از تونس کردند. پس از تونس ، بیداری اسلامی به مصر رسید ، کشوری که بیش از ۳ دهه ، به طور کامل ، وابسته به آمریکا و رژیم صهیونیستی بود . ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۱ ، روزی به یادماندنی درمصر است . در این روز انقلاب مردم مصر به پیروزی رسید و حسنی مبارک ، دیکتاتور وابسته مصر ، به کناره گیری از قدرت مجبور شد.
با شکل گیری بیداری اسلامی و سقوط دیکتاتورهای وابسته در تونس و مصر ، روحیه ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی ، در کشورهایی که انقلاب را تجربه کرده اند، بیش از پیش تقویت شد . برای مثال ملت مصر اکنون خواهان قطع روابط با دشمن مشترک مسلمانان ، یعنی رژیم صعیونیسی است . درحالی که در زمان رژیم دیکتاتوری حسنی مبارک ، مصر کاملا در اختیار صهیونیست ها بود.
امروز در مصر ، رئیس جمهوری در راس هرم قدرت دارد که اسلامگرا است و با برگزاری انتخابات قانونی و آزاد به قدرت رسیده است. مردم مصر پس از سال ها ، توانسته اند با سرنگونی رژیم حسنی نامبارک ، در حکومت ایفای نقش داشته کنند . مردم مصر برای داشتن کشوری مستقل و دموکراتیک براساس آموزه های اسلامی ، در همه عرصه ها نقش آفرین شده اند و سیاست نظام سلطه را برنمی تابند.
در نتیجه بیداری اسلامی ، هر حرکتی که در ضدیت با دین اسلام و مسلمانان انجام می شود ، سریعا از سوی ملت های مسلمان ، محکوم می شود. به طور قاطع می توان گفت ، ملت هایی که بیداری اسلامی را تجربه کرده اند ، امروز با کوچیکترین توهین و زورگویی که به ملت ها می شود ؛ به خیابان ها می آیند و ضد نظام سلطه ، شعار می دهند.
پس از تونس و مصر ، کشورهای لیبی ، یمن و بحرین نیز بیداری اسلامی را تجربه کردند. مردم لیبی و یمن هم مانند مردم تونس و مصر ، به عمر رژیم های دیکتاتوری و وابسته پایان دادند و برای تحقق کامل انقلاب خود تلاش می کنند.
بیداری اسلامی در بحرین نیز هروز گسترده تر می شود. مردم بحرین هر روز به خیابان ها می آیند و بر سرنگونی رژیم دیکتاتور آل خلیفه تاکید می کنند. مردم بحرین هم برای استقلال خواهی همچنان در خیابان ها حضور دارند تا هم رژیم دیکتاتوری را خلع ید کنند و هم روحیه استکبار ستیزی خود را به نمایش بگذارند.
بدون تردید خاستگاه بیداری اسلامی و روحیه ظلم ستیزی ملت ها در منطقه ، انقلاب اسلامی ایران است که این روزها ، سی و چهارمین سالگرد خود را در اوج قدرت جشن می گیرد و علیرغم توطئه های مختلف دشمنان ، همچنان به مسیر روبه پیشرفت خود نیز ادامه می دهد.
ملت های منطقه نیز باید درقبال توطئه های دشمنان ، هوشیار باشند و حرکت بیداری اسلامی خود را به منزل مقصود برسانند .

اصول و ارزشهای اساسی انقلاب اسلامی از دیدگاه امام (ره) دیگر قسمت بحث این جلسه بود و در آخر با بیان تأثیر و اثرات  انقلاب اسلامی بر سایر کشورهای مسلمان و دستاوردهای آن ، این نشست به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *