خانه / اخبار نهاد / کارگاه فرهنگی نقد و بررسی جریان های انحرافی و تکفیری در واحد جویبار

کارگاه فرهنگی نقد و بررسی جریان های انحرافی و تکفیری در واحد جویبار

 کارگاه فرهنگی« نقد و بررسی جریان های انحرافی و تکفیری» مورخ ۹۳/۹/۲۳در واحد جویبار برگزار شد.C1018719

ابتدا با تلاوت قرآن کریم ومعرفی مدرس کارگاه و اعضای هیئت علمی شروع گردید. دکتر سید علی سلیلی مدرس حوزه و دانشگاه به بررسی ریشه های جریان های تکفیری و تشکیل فرقه های کاذب در سراسر جهان از جمله اروپا و آمریکا پرداخته است که از آن جمله:

جریان سلفی وهابی شمال آفریقا(اخوان المسلمین)

جریان سلفی وهابیه دئوبندیه(جماعه التبلیغ)

جریان سلفی وهابی افراطی

جریان سلفی وهابی تکفیری(داعش)

از جمله موضوعات مورد بحث وضعیت برادران سنی در ایران و چگونگی تساهل و تعامل با برادران سنی و راهکارهای که بتواند روابط میان برادران سنی و شیعه را به سطح بالایی قرار دهد و همچنین اهمیت موضوع اتحاد میان شیعیان و سنیان برای مقابل با توطئه های صهیونیست و عواملی که مایه تفرقه افکنی می گردد را بررسی نمودند.

دکتر سید علی سلیلی افزود: جنایات گسترده تکفیری‌ها در حق مسلمین بی‌دفاع، ضرورت توجه بیش از گذشته به این پدیده تلخ در جوامع اسلامی را دو چندان می‌کند که یکی از راهکارهای مقابله با این جریان‌های افراطی ورود علمای اسلام به این میدان است.
مهر: امروز جهان بشریت و به خصوص دنیای اسلام با پدیده شومی به نام تکفیری‌ها مواجه است که تفکر و اقدامات جنایتکارانه این گروه‌ها اعتقادات و باورهای مسلمین را هدف گرفته است.
یکی از دردناک‌ترین مسائلی که جهان اسلام با آن رو به رو است، فتنه تکفیر است که این غده بدخیم که به تصویر منفی از اسلام دامن می‌زند، جنایات بسیاری را در کشورهایی همانند سوریه، عراق، پاکستان مرتکب شده که برخی از این جنایات در تاریخ بشریت بی‌سابقه و یا کم سابقه بوده است.

وی با بیان اینکه جریان تکفیر را باید در دو حوزه داخلی جهان اسلام و حوزه فرا دینی جهان بشریت پیگیری کرد افزود: در حوزه داخلی چند خطر اساسی جهان اسلام را تهدید می‌کند که نخست این است که موجب فرقه گرایی می‌شود و اثر آن افزایش دشمنی در بین مسلیمن خواهد شد.

یکی دیگر از خطرات جریانات تکفیری گسترش نوعی اباحی‌گری و سطحی‌نگری در جامعه اسلامی است افزود: گه‌گاهی فتاوایی از این‌ها صادر می‌شود که واقعاً فتاوای سخیفی است به عنوان نمونه بحث جهاد نکاح یکی از مباحثی است که واقعا برای جهان اسلام بسیار زشت است؛ یا فتاوایی مانند اینکه گل بردن برای مریض حرام است، آب یخ خوردن حرام است، زمین گرد نیست و این فتاوا همه‌اش در بستر این فضای تکفیری شکل می‌گیرد و جایگاه اندیشه اسلامی را در جهان اسلام تخریب می‌کند.

C1018717 C1018723

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *