خانه / اخبار نهاد / سیزدهمین همایش سراسری دبیران هم اندیشی دانشگاه های سراسرکشور

سیزدهمین همایش سراسری دبیران هم اندیشی دانشگاه های سراسرکشور

سیزدهمین همایش سراسری دبیران هم اندیشی دانشگاه های سراسرکشور در روزهای ۲۷ و ۲۸ آذرماه ۹۳ همزمان با روز وحدت حوزه و دانشگاه و سالگرد شهادت آیت الله شهید دکترمفتح با حضور حضرت حجت۱۴۱۸۹۸۹۰۲۱۳۶۶_amir harirchi-4 الاسلام والمسلمین حاج آقا محمدیان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ، وزیر بهداشت ، معاون فرهنگی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاداسلامی در مشهد مقدس برگزار شد.

۲۰ دفتر هم اندیشی از میان ۳۱۰ دفتر هم اندیشی دانشگاه ها به عنوان دفتر فعال و برتر انتخاب و معرفی شدند.

شایان ذکر است دفتر هم اندیشی واحد قائم شهر به عنوان یکی از این ۲۰ دفتر برتر می باشد.

همچنین دبیر هم اندیشی واحد قائم شهر در کمیسیون شماره ۴ «بررسی راهکارهای ارتقاء کیفی دوره های دانش افزایی» به عنوان دبیر کمیسیون بوده است.

به علاوه، سخنرانان این همایش به ترتیب عبارت بودند از: حجت الاسلام دکتر ساداتی نژاد رئیس مرکز هم اندیشی ، حجت لاسلام حاج آقا محمدیان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حجت الاسلام جناب آقای سید قریشی معاون سیاسی فرهنگی نهاد، حجت الاسلام دکتر طه هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی ، جناب دکتر هاشمی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی.

حجت الاسلام سیدمهدی ساداتی نژاد رئیس مرکز هم اندیشی استادان دانشگاهی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به برگزاری سیزدهمین همایش سالانه دبیران هم اندیشی دانشگاه‌های کشور گفت: این همایش در روزهای ۲۷ و ۲۸ آذرمصادف با شهادت آیت الله دکتر مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.

رئیس مرکز هم اندیشی استادان دانشگاهی در رابطه با همایش سالانه این مرکز گفت: با توجه به فضای کاری این مرکز هر سال یک همایش سراسری برگزار می کند که از سال گذشته این همایش در سالروز وحدت حوزه دانشگاه برگزار می‌شود.

وی گفت: سال گذشته این اجلاس در تهران بود که امسال نیز این همایش با حضور همه دبیران هم اندیشی دانشگاه‌های سراسر کشور در ۲۷ آذر ماه در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام ساداتی نژاد هدف از برگزاری این اجلاس را ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات از سوی دبیران هم اندیشی دانشگاه‌های سراسر کشور در حوزه‌های مختلف فرهنگی سیاسی و فکری در دانشگاه‌ها دانست و افزود: در همایش امسال رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، وزیر بهداشت و چند تن از مقامات کشوری برای سخنرانی حضور پیدا خواهند کرد. در این همایش نیز کارگروه‌های مختلف هم اندیشی نیز با حضور معاونان فرهنگی وزارتین بهداشت و علوم و همچنین معاون فرهنگی دانشگاه آزاد برگزار خواهد شد.

رئیس مرکز هم اندیشی استادان دانشگاهی گفت: در حال حاضر مرکز هم اندیشی استادان دانشگاهی در سراسر کشور حدود ۲۷۷ دفتر دارد که هر دفتر یک دبیر دارد که طبق اهدافی که در آئین نامه نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها وجود دارد دبیرها انتخاب می‌شوند.

وی در رابطه با شکل گیری مرکز هم اندیشی اساتید دانشگاه‌های سراسر کشور گفت: مرکز هم اندیشی استادان دانشگاهی از ۱۳ سال پیش و با رهنمودهای مقام معظم رهبری که باید اساتید دانشگاه‌های کشور در روند تصمیم سازی دستگاه های اجرایی به عنوان مشاوران نقش ایفا کنند، تأسیس شده و کار خود را آغاز کرد که از آن زمان تا به امروز این مرکز بحمدالله جایگاه خاص خود را در بین  دانشگاه‌ها و جمع اساتید پیدا کرده است.

رئیس مرکز هم اندیشی استادان دانشگاهی در رابطه با حوزه فعالیت دفاتر این مرکز در دانشگاه‌ها گفت: دفاتر هم اندیشی ما در واقع به دو قسمت تقسیم می‌شود. یک قسمت مربوط به مباحث نظری و فکری است که  در واقع سلسله نشست‌های هم اندیشی در حوزه نظری در بخش‌های مختلف معرفتی در حال انجام است که تا کنون طرح ضیافت اندیشه استادان به عنوان یک بحث معرفتی نزدیک به ۴ سال است که در دانشگاه ها اجرا می‌شود.

وی افزود: از مجموعه بیش از ۷۰ هزار هیئت علمی در دانشگاه‌های کشور نزدیک به ۵۰ هزار نفر از اساتید دانشگاه‌های کشور در دوره‌های دانش افزایی ( ضیافت اندیشه استادان) شرکت کردند و برجسته ترین اساتید در حوزه‌های اخلاق ،تعلیم و تربیت  اسلامی، مباحث سیاسی، معرفت شناسی، تاریخ تمدن به تدریس پرداخته اند.

حجت الاسلام ساداتی نژاد ادامه داد: در تابستان امسال در ۱۹۷ مرکز دانشگاهی جمعا ۵۸۳  دوره ی دانش افزایی استادان در کل کشور در ۵ گرایشی که ذکر شده برگزار شده که به تفکیک ۱۴۸ دوره به اخلاق کاربردی، ۱۳۱ دوره به مباحث اندیشه سیاسی، ۱۱۶ دوره در حوزه تاریخ تمدن، ۱۰۵ دوره در حوزه تعلیم و تربیت اسلامی و ۸۳ دوره در بحث های معرفت شناسی را شامل شده است.

وی افزود: در این دوره‌ها جمعا حدود بیش از ۱۵۰ نفر مدرس در حوزه‌های مختلف برای تدریس کارگاه‌ها اعزام شدند.

حجت الاسلام ساداتی نژاد در رابطه با برنامه‌های مرکز هم اندیشی گفت: در این مرکز بحث ارتباط و راه اندازی کرسی‌های هم اندیشی بین اساتید حوزه و دانشگاه از اهمیت خاصی برخوردار است. در سال گذشته برنامه ریزی‌هایی برای فعال کردن کرسی‌های هم اندیشی حوزوی دانشگاهی برنامه ریزی شده است و تقارن برگزاری این اجلاس با ۲۷ آذر ماه سالروز شهادت آیت الله مفتح ( وحدت حوزه و دانشگاه) نشانگر عزم جدی این مرکز در احیای کرسی های هم اندیشی است .

وی افزود: در حال حاضر در  حوزه علمیه قم بیش از ۱۷ انجمن علمی وجود دارد که امکان ارتباط بین اساتید دانشگاه در حوزه‌های مرتبط از طریق مرکز هم اندیشی مقدور است.

رئیس مرکز هم اندیشی استادان دانشگاهی تصریح کرد: نقش مرکز هم اندیشی در  مورد حوزه و دانشگاه نقش حلقه اتصال است که در صورت برقراری این پیوند علمی امکان تحقق نواندیشی دینی و تولید علم دینی بیشتر فراهم می‌شود.

وی وظیفه دیگر مرکز هم اندیشی که از اهمیت زیادی برخوردار است را ایجاد بستر مناسب برای اخذ مشاوره علمی اساتید دانشگاه در کمک به روند تصمیم سازی دستگاه‌های اجرایی دانست و گفت: متأسفانه در این بخش هنوز ساز و کار مناسبی تنظیم نشده است. تلاش ما بر این است که با توجه به بند ۵ راهبرد ۴ سند دانشگاه اسلامی ساز و کار قانونی لازم برای تقویت جایگاه هم اندیشی اساتید و ارتقاء ظرفیت در حل مسائل کلان نظام و طراحی ساز و کار تعامل اساتید با مسئولان دستگاه‌ها و مسئولان ارشد نظام فراهم شود.

حجت الاسلام ساداتی نژاد افزود: تلاش ما بر این است که در سطوح درون دانشگاهی، استانی و ملی دفاتر هم اندیشی به مسئولان دستگاه‌های اجرایی کمک نماییم. که بعد از  عملیاتی شدن راهبردهای سند دانشگاه اسلامی می‌توان در حوزه هم اندیشی این سه بخش را فعال کرد.

عکس: امیر خلوصی / ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *