خانه / اخبار نهاد / همایش هیئات مذهبی دانشجویی در مشهد مقدس

همایش هیئات مذهبی دانشجویی در مشهد مقدس

به گزارش روابط عمومی دفتر نهاد ، به نقل از خبرنگار «وارث» ؛در طلیعه ماه محرم الحرام، نشست سراسری هیئت های مذهبی دانشجویی نهاد ولی فقیه دانشگاه ها در شهر مقدس مشهد برگزار شد.DSC_3649

بنابراین گزارش، نشست سراسری هیئت های مذهبی دانشجویی نهاد ولی فقیه در شهر مقدس مشهد با حضور بیش از ۵۰۰ تن از فعالان و مدیران هیئآت مذهبی دانشجویی کشور با سخنرانی نماینده نهاد ولی فقیه در دانشگاه ها، حجت الاسلام محمدیان و حجت الاسلام پناهیان و حاج سعید حدادیان در حسینیه مسجد کرامت برگزار گردید.

نمایندگان دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مازندران نیز در این نشست سراسری حضور داشتند.

این مراسم با سه رویکرد پویایی سیاسی فرهنگی هیئات، توسعه مخاطب، احیای فرهنگ نذر برگزار گردید.

در این نشست که با همراهی اساتید علوم قرآن و حدیث و کارشناسان مذهبی و اساتید دانشگاههای کشور انجام گرفت؛ به موضوعات زیر در قالب کارگاههای آموزشی و کمیسیونها پرداخته شد:

– علم ، دانشگاه ؛ هیئآت مذهبی

– رسالت اصلی هیأت ؛ پیام اصلی عاشورا

– نگرشی دیگر به زیارت و عزاداری

– باید ها و نباید های محرم و احیای فرهنگ نذر

– فرصتها و چالشهای هیأت دانشجویی و الگوی هیآت موفق

– تاریخ اهل بیت و مقتل

– آیین هیأت داری – نکات اصلی و اساسی

– باید ها و نباید های ستایشگری اهل بیت (ع) در محیط دانشگاهها

– ادبیات آیینی ؛ آشنایی با حدود کاربردی موسیقی در مجالس اهل بیت(ع)

– بررسی آسیبها در هیآت و چگونگی آشنایی با ظرفیت های یکدیگر

– مسائل صنفی و چگونگی بهره مندی از ظرفیت قرآن در هیأت ها

– پویایی هیأت ها و برنامه های سال ۹۲

– تریبون آزاد

– توصیه های اخلاقی و مباحث مربوط به پویایی سیاسی فرهنگی هیأت ها

در اولین روز این نشست حجه الاسلام رنجبران، معاونت مطالعات راهبردی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به موضوع علم ؛ دانشگاه هیأت مذهبی اشاره کرد و سپس حجت الاسلام و المسلمین واسطی در کارگاهی با موضوع نگرشی دیگر به زیارت و عزاداری برگزار شد، به بررسی عملکرد هیأت های دانشجویی در این زمینه پرداخت.

در روز دوم این نشست، حجه الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان به لزوم تامل در رسالت اصلی هیأت ؛ پیام اصلی عاشورا پرداخت و در ادامه مراسم، دومین کارگاه این روز با حضور حجه الاسلام و المسلمین مستاجران پیرامون فرصت ها و چالشهای هیأت های دانشجویی و الگوی هیآت موفق برگزار شد. سومین کارگاهی که در این روز برگزار گردید، درباره تاریخ اهل بیت(ع) و مقتل شناسی بود که توسط استاد سید مالک علوی برگزار شد.

یکی از پرشور ترین برنامه ها در این نشست کارگاه آیین هیأت داری و بیان نکات اساسی پیرامون موضوع نشست بود که توسط استاد حاج سعید حدادیان برگزار شد که با استقبال گرم دانشجویان شرکت کننده در این نشست همراه شد.

در پایان کلاس ها و پس از نماز و استراحت کمیسیونهای مختلفی با موضوعاتی که قبلا به آن اشاره شد توسط اساتید مجربی چون حجه الاسلام و المسلمین شهاب و استاد علوی و دیگر اساتید برگزار گردید.

در آخرین روز از این نشست دکتر شیراوژن قائم مقام معاونت فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، به موضوع پویایی هیأت ها و برنامه های سال ۹۲ پرداخته شد که دانشجویان شرکت کننده نگاه ویژه ای به این بخش از برنامه ها داشتند.

ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها حجت الاسلام و المسلمین محمدیان نیز در آیین اختتامیه این مراسم به ایراد سخنانی پیرامون توصیه های اخلاقی و مباحث مربوط به پویایی سیاسی فرهنگی هیات ها اشاره داشتند.

در پایان سخنرانی حجه الاسلام محمدیان ؛ دانشجویان با طرح پرسش از ایشان خواسته های خود را ابراز نمودند. و ایشان نیز به این سوالات پاسخ دادند .

در پایان برنامه ها نیز جمع بندی نشست توسط رئیس اداره هیاتهای مذهبی و کانونهای فرهنگی دانشجویی نهاد آقای حاج مهدی مبینی پور صورت پذیرفت. که این سخنان با ابراز تشکر از حضور پر شور شرکت کنندگان در این نشست سه روزه وتوضیحاتی پیرامون مباحث صنفی و تشکیلاتی هیأت های دانشجوئی بویژه برنامه های محرم امسال همراه بود.

شایان ذکر است اسقبال شرکت کنندگان که بالغ بر ۵۰۰ نفررا رقم میزد به قدری بود که شرکت در کلاسها با وجود کمبود وقت به جهت زیارت حضرت ثامن الحجج علیه السلام ، بصورت حداکثری بود.

همچنین مهمترین تقاضای مدعوین و انتقاد مطرح شده از جانب آنان و اساتید گرامی ؛ کم بودن روزهای برگزاری نشست و پیشنهاد عزیزان تعدد نشست ها در تاریخ های دیگر همچون ایام فاطمیه و ماه مبارک رمضان بود.

از حاشیه های این نشست مراسم برگزار شده در موقعیتهای مختلف و مدیحه سرایی و توسل به امام رضا(ع) و ذکر مصیبت و سینه زنی بود که بسیار بر گرمای این مراسم افزود.

بابک نوباوه / کدخبر: ۹۳۳

DSC_3674 ۱۲۰۹۵_۶۷۵ ۱۲۰۹۴_۵۹۰ ۱۲۰۹۳_۴۸۶ ۱۲۰۹۲_۱۱۲ ۱۲۰۹۱_۷۰۷ DSC_3642 DSC_3643 DSC_3644 DSC_3649 DSC_3650 DSC_3664

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *