خانه / اخبار نهاد / برگزاری نشست جریان شناسی گروههای تکفیری و انحرافی در واحد سوادکوه

برگزاری نشست جریان شناسی گروههای تکفیری و انحرافی در واحد سوادکوه

به همت دفتر فرهنگ اسلامی ، دفتر هم اندیشی اساتید ، بسیج اساتید و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه و با مشارکت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای آزاد اسلامی استان۱ مازندران نشست جریان شناسی گروههای تکفیری و انحرافی در واحد سوادکوه و در تاریخ ۹۳/۸/۱۹ در تالار اجتماعات بوعلی سینا دانشگاه برگزار شد. در این نشست سخنران محترم دکتر موسی اولادزاد و استاد محمود اکبری ( عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه ) سخنان مهمی را ایراد نمودند.

رشد جریانات افراطی اسلامی در دو دهه اخیر امری کاملا محسوس و البته خارج از منطق عرفی روابط بین الملل (مبنی بر موازنه قوا میان دولت- ملت ها) بوده است. این جریانات که موسوم به «سلفی» هستند، گروه ها و دسته بندی های متفاوتی دارند. آنها در دو دهه اخیر از بازیگران غیردولتی موثر در صحنه معادلات منطقه جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا بوده اند. پدیده حضور قدرت های فرامنطقه ای در این منطقه، تحولات مربوط به بیداری اسلامی و بحران سوریه به دیده شدن بیشتر این گروه ها کمک کرده است.اساتید محترم ابتدا  به تقسیم بندی این گروه ها در قالب خاستگاه، شاخه های تشکل، حوزه فعالیت و هدف و سپس به اشتراکات این گروهها اشاره داشتند.

دکتر موسی اولادزاد با اشاره به این که وهابیت یک جریان بسیط نیست و جریان‌های متعارض و متضاد در دل آن وجود دارد افزود: جریان شناسی وهابیت روش تقابل ما با این گروه را مشخص می‌کند و می‌فهمیم این گروه چه دشمنی با شیعه دارد. در میان وهابیت گروه‌هایی هستند که اصلا نیازی به دشمنی با آن‌ها نیست و می‌توانیم از پتانسیل آن‌ها برای رشد خودمان استفاده کنیم. ندانستن و نشناختن این نکته باعث می‌شود ما یک دشمن واحد جلوی خودمان درست کنیم در حالی که راهبردی برای مقابله با آن نداریم.برای شناخت و مقابله با گروههای تکفیری علاوه بر بُعد نظامی باید بُعد اعتقادی آنها را نیز شناخت. زیرا موتور اصلی حرکت این گروه است. گروههای تکفیری فقط گروههایی تروریستی نیستند بلکه جریانی آلوده و خطرناک با لایه های پنهان هستند که جهان اسلام و دنیای امروز را آلوده ساختند. گروههای تکفیری سابقه ای طولانی از صدر اسلام تاکنون دارند و بررسی عقبه تاریخی این گروهها برای مقابله با آنها و پیدا کردن نحوه راهکار بسیار کمک خواهد کرد. در دوران معاصر وقایع خیلی سریع اتفاق می افتد اما باید بدانیم مسایل پیچیده ای مانند سقوط موصل در عراق موضوعی نیستند که یک شبه اتفاق افتاده باشند بلکه سالها روی آن کار شده و سناریوهای مختلف ترسیم شده است. شکل گیری گروههای تکفیری در عصر حاضر با هدف ضربه زدن به مسلمانان صورت گرفته تا چهره خشن از اسلام ناب محمدی(ص) به جهانیان معرفی کنند. تکفیریها ادامه همان جریان خوارج هستند که در زمان امام علی(ع) با افکار انحرافی به مقابله پرداختند. امروز باید روشهای آن حضرت را برای مقابله با این گروهها بکار بست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *