خانه / اخبار نهاد / کارگاه آموزشی با موضوع اخلاق و تهذیب نفس در نهج البلاغه در واحد ساری

کارگاه آموزشی با موضوع اخلاق و تهذیب نفس در نهج البلاغه در واحد ساری

در راستای آشنایی هر چه بیشتر اساتید دانشگاهی با مفاهیم بلند و ژرف نهج البلاغه و مضامین عالی این گنجینه بی نظیر معرفت الهی، یک دوره کارگاه آموزشی با موضوع « اخلاق و تهذیب نفس در نهج البلاغه» برگزار گردید. این جلسه که به همت دفترنهاد مقام معظم رهبری در۹۸۳fb56032c1ac1b726360eae9dd3d18_L مازندران ، دبیر هم اندیشی اساتید و حوزه معاونت دانشجویی فرهنگی و با حضور جمعی از اعضای هیأت علمی این واحد دانشگاهی روز سه شنبه مورخه ۹۴/۶/۱۷ ساعت ۹ صبح در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم پزشکی برگزار گردید، پس از تلاوت آیات نورانی کلام وحی، دکتر حلیمی عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران، پیرامون موضوع این دوره آموزشی و نیز دنیا و جایگاه آن در نهج البلاغه سخنان مبسوطی ایراد کردند.

دکتر حلیمی خاطر نشان کرد ؛ نعمت های الهی برای انسان آفریده شده و انسان باید در جایگاه خودش از این نعمت ها استفاده مفید نماید، پیامبر اکرم (ص) فرمود : برای مرد فخر است که همسر خوب ، خانه خوب و مرکب خوب داشته باشد. بنابراین دنیا در نگاه پیشوایان معصوم برخلاف تصور خیلی از افراد نه تنها پست و ناچیز نیست بلکه ارزشمند و در خور شکر و سپاس است. اما از نگاه حضرت علی (ع) دنیایی مذموم است که انسان را از یاد خدا غافل کند . اساساً دنیای مذمت شده دنیایی است که موجب غفلت و فراموشی از یاد خدا باشد و باید جداً از آن پرهیز نمود . در تعریف شخصیت حضرت علی (ع)، حتی رهبران اهل سنت او را جامع اضداد می دانستند یعنی کسی که می تواند دنیا را با همه داشته هایش در خدمت خدا و خلق خدا استفاده نماید. می تواند حاکم جامعه اسلامی باشد و در عین حال متواضع ، می تواند مدیری قوی و جدی باشد و در عین حال خوش خلق و مهربان ، از امکانات دنیایی بهره مند باشد ولی فخرفروشی نکند ، این دیدگاه حضرت علی (ع) نسبت به دنیا ، در یک مصرع از اشعار مولانا اینگونه بیان شد که فرمود : « چیست دنیا از خدا غافل شدن » یعنی دنیا زمانی پست است که بستر غفلت از یاد خدا را مهیا کند . بنابراین دنیا در فرهنگ امام علی (ع) ریاضت نیست ، بلکه شناخت و استفاده درست از آن است . و اینکه به وسیله آن زاد و توشه آخرت فراهم گردد. و از امکانات و داشته های آن در جهت خدمت به خلق خدا و جلب رضایت و خشنودی الهی استفاده گردد ، دنیا سجده گاه الهی برای دوستان و بندگان صالح خداست ، ولی آنچه که مهم است اینکه انسان مهارت و دانش تشخیص حلال از حرام ، خیر و شر ، تلخ و شیرین و بایدها و نیامدها را داشته باشد. چرا که دنیا آمیخته ای از این گوناگونی و تفاوت هاست که انتخاب افراد مسیر ابدیت آنها را تعیین می کند.با این تعریف اسلام هرگز نخواسته ما ریاضت بکشیم و از دنیا و ما فیها دوری بجوئیم ، بلکه از دیدگاه الهی و نگاه معصومین (ع) با توجه به کوتاهی عمر و حیات دنیوی نباید ثانیه ای از دنیا را از دست بدهیم . به همین منظور در نهج البلاغه و روش حاکمیتی و سیره عملی حضرت علی (ع) شیوه های متعدد فقرزدایی در جامعه مورد توجه و تأکید قرار گرفته است.و جالب اینکه این تعریف و نگاه به دنیا مربوط به امام معصومی است که می فرماید : « اگر پرده از دنیا و قیامت بیفتد ذره ای از اعتماد من به دنیا و قیامت تغییر نمی کند.» بنابراین شایسته است ما به عنوان شیعه حضرت امیرالمومنین (ع) دنیا را به عنوان یک نعمت الهی که می تواند در خدمت سعادت ابدی ما باشد بشناسیم و از آن به نحوی مطلوب و شایسته استفاده نموده تا انشاء ا… مسیر ابدیت ما به شایستگی و رستگاری ترسیم گردد.

در پایان دکتر حلیمی مدرس این دوره آموزشی به سوالات برخی از اساتید دانشگاه پاسخ داد و جلسه در ساعت ۱۲ با ذکر صلوات بر محمد آل محمد و پذیرایی از مدعوین برنامه پایان یافت.

در زیر گزارش تصویری که از واحد ساری برایمان ارسال شده را می توانید مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *