خانه / اخبار نهاد / نشست سه روزه معرفت افزایی فرهنگی آموزشی در مشهد مقدس (بخش دوم)

نشست سه روزه معرفت افزایی فرهنگی آموزشی در مشهد مقدس (بخش دوم)

نشست سه روزه معرفت افزایی فرهنگی آموزشی ویژه «استادان نخبه» دانشگاه های آزاد اسلامی استان مازندران در مشهد مقدس برگزار شد.Picture5

این ضیافت اندیشه به مدت ۳۲ ساعت در سالن همایش هتل آفاق مشهد مقدس و با شرکت اساتید منتخب دانشگاه آزاد اسلامی مازندران به پایان رسید.

در روز سوم این ضیافت و در تاریخ ۹۴/۶/۱۹ در آغاز، پس از تلاوت قرآن ؛ جناب آقای دکتر رضایی رئیس دفتر فرهنگ دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر، مجری برنامه به بیان اهداف و برنامه ها پرداختند.

سپس کارگاه «تعلیم و تربیت» توسط حجت الاسلام دکتر بهشتی عضو هیات علمی علامه طباطبایی ، در دو نوبت آغاز و ادامه یافت.

وی با اشاره به اینکه در طبیعت و اخلاق انسانی هیچ ضعف وانحرافی نیست که با تعلیم مناسب اصلاح نشود ؛ ادامه داد:

اگر در خانواده ، با محبت محاکمه شویم در جامعه با خفت مجازات نمی شویم و باید موارد مهم حس تعاون و همکاری و احساس مسئولیت را از آغاز و بدو رشد فکری در خانواده تقویت و تحکیم یابد.

دکتر بهشتی در مورد رابطه تعلیم و تربیت از منظر قرآن افزود:

قرآن کریم برای بیان واقعیتی به نام آموزش و نیز واقعیت دیگری به نام تربیت، دو عنوان و واژه مستقل برگزیده و به کار بسته است؛ زیرا از دانش‌طلبی و دانش‌آموزی، همواره با واژه «تعلیم»، «تعلم» و مشتقات آن، و از تربیت کردن، گاه با واژه «رب» و گاه با واژه «تزکیه» و سایر مشتقات آن یاد کرده است. بدین معنا که هر جا مقصود، تربیت تمامی ابعاد و نیروهای انسانی، در دو بعد مادی و معنوی، جسمی و روحی، بوده است، قرآن کریم واژه «رب» را به کار بسته است؛ مانند آن موارد که سخن از تربیت الهی، تربیت پدر و مادر و یا تربیت فرمانروایان امور، و یا مالک و صاحب چیزی در میان است.۲ اما در آن موارد که مراد و مقصود، تربیت و شکوفا ساختن نیروهای معنوی انسان‌هاست، از واژه «تزکیه» سود جسته است؛ مانند تربیت پیامبران الهی، و کارکرد تربیتی معارف قرآن و کتاب‌های آسمانی، و یا موارد خود تربیتی انسان، به معنای تصمیم و اراده وی بر پاک‌سازی جان از رذایل و ناپاکی‌ها.

در پایان حضار مورد پذیرایی قرار گرفتند.

گزارش تصویری را در زیر می توانید مشاهده نمایید.

* عکس: مهدی هدایتی/ مرکز محمودآباد

z3 z2 z1 Picture6 Picture3 Picture2 Picture1 Picture4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *