خانه / اخبار نهاد / کارگاه تربیت فرزند ویژه کارکنان و اساتید در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آمل

کارگاه تربیت فرزند ویژه کارکنان و اساتید در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آمل

کارگاه مربوط به موضوع تربیت فرزند ویژه کارکنان و اساتید با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مازندران و نهاد واحد آمل در روز شنبه ۹۴/۵/۲۴ در این واحد برگزار گردید. استاد مربوطه جناب آقای دکتر حلیمی در ساعت ۹/۳۰ در محل برگزاری کلاسIMG_3243 حضور یافت و در موضوع مربوطه از دیدگاه اسلام و معصومین مطالب ارزشمندی را بیان نموده و با استقبال بسیار عالی همکاران و اساتید روبرو شد. این کارگاه با حضور ۴۰ نفر تا ساعت ۱۲ همان روز ادامه داشت و از مطالب بیان شده ، کارکنان و اساتید تشکر و سپاسگزاری ویژه ای اعلام نمودند.

وی در این نشست گفت: تربیت دو قسم است: ۱ـ تربیت با گفتن. ۲ـ تربیت با عمل. اما تربیت با گفتن، اول چیزی که لازم دارد سعه صدر است وتسلط بر اعصاب. شرط دوم آنست که با تلطف و مهربانی باشد. زور و قلدری کسی را به جای نمی‌رساند، نفوذ کلمه هم نمی‌تواند پیدا کند. « القصر لا یدوم » یعنی زور به جایی نمی‌رسد». در قرآن هم در ماجرای موسی و فرعون خدا می‌فرماید: « فَقُولا لَهُ قُولاً لَیِّناً لَعَلَّهُ یَتَذَکَّرُ اَوْ یَختی » یعنی بروید با این فرعون با مهربانی و تلطف حرف بزنید شاید آدم شود. شرط سوم هم در تربیت آنست که مواظب باشد بی تفاوت نباشد. البته سختگیر هم نباشد. چرا که وقتی سختگیر شد، اگر از بی تفاوتی بدتر نباشد، بهتر هم نخواهد بود. اگر کودک نواقص وایرادی دارد، دو تا کار بد می‌کند، همه را که نمی‌شود یکدفعه رفع کرد. امروز ایراد اول را رفع کند و در روزهای بعد،‌دیگری‌ها را.
اما تربیت با عمل، از تربیت با گفتن تأثیرش بیشتر است. بدین معنا که اول پدر خود را بسازد و آدم شود، فرزند ساخته خواهد شد. فلسفه مطلب اینست : قانون محاکات در انسانها مخصوصاً در نوجوانان و در کودک خیلی قوی است. معنای محاکات اینست یعنی متابعت کردن از دیگران بدون دلیل. بدون توجه، به این می‌گویند قانون محاکات. یعنی انسان گاهی چیزی را باید بپذیرد اما از روی دلیل و برهان، همانطور که خدا گفته است.
IMG_3228 IMG_3227 IMG_3226 IMG_3224 ۸۴۶۲۸۵۰dbb62c4bd159ee1ad55df6950_XL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *