خانه / اخبار نهاد / دیدار اساتید منتخب دانشگاه های استان مازندران با حضرت آیت الله جوادی آملی

دیدار اساتید منتخب دانشگاه های استان مازندران با حضرت آیت الله جوادی آملی

پنجاه استاد منتخب دانشگاه های استان مازندران در ۲۲ مرداد ۹۴ به همت دفتر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی واحد قائم شهر در قالب یک اردوی فرهنگی –آموزشی به شهر دماوند اعزام و با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار کردند. ۰۳

محمد ابراهیم بخشنده ، دبیر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی واحد قائم شهر ، با بیان این خبر افزود: در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حسین ابراهیمیان ( مسئول نهاد نمایندگی آزاد اسلامی مازندران )در سخنان کوتاهی از ۲۰ برنامه دفاتر هم اندیشی آزاد اسلامی مازندران در سال ۹۴ سخن گفت که یکی آز آنها دیدار با مراجع عظام تقلید است. وی وجود حضرت آیت الله جوادی آملی و دیگر مراجع تقلید درجهان تشیع را یک نعمت و برکت دانست و از طلاب و دانشگاهیان خواست محبت علما ومطالعه و بهره مندی از آثار آنها را حتما در برنامه اصلی زندگی خویش قرار دهند. دکتر ابراهیمیان در حضور حضرت آیت الله جوادی آملی به حضار اعلام کرد که نهاد نمایندگی دانشگاه آزاد اسلامی در صدد است با همکاری مراکز ذیربط کنگره نکوداشت مقام دو علامه حکمت و عرفان جهان تشیع معاصر ، یعنی علامه حسن زاده آملی و آیت الله جوادی آملی را در سال آینده برگزار نماید.

دکتر بخشنده گفت: حضرت آیت الله جوادی آملی در ادامه ضمن خیر مقدم به حضار در باره تقسیم بندی حکمت به نظری و عملی سخن گفتند .ایشان افزودند :ادراکات انسان به دو دسته تقسیم می‏شود:اول ادراکاتی که متعلق آن، حقایق و هست و نیست‏ها است؛ نظیر الهیات، ریاضیات، طبیعیات، منطقیات و مانند آن؛ که این‏گونه از علوم را حکمت نظری می‏نامند. دوم ادراکاتی که متعلق آن، باید و نبایدهاست؛ نظیر فقه، حقوق، اخلاق و مانند آن؛ که این‏گونه از علوم را حکمت عملی می‏نامند. عقل عملی، کارش درک نیست، بلکه او قوه محرّکه است که کارش عزم و اراده و تصمیم، محبت، اخلاص، ایمان و مانند آن است. به دیگر سخن، بخش عمل به عقل عملی وابسته است.

مفسر بزرگ جهان تشیع افزودند:حضرت امام صادق علیه السلام برای اینکه به ما بفهماند انسان مرکّب از دو حقیقت نیست‌، چنین فرمود: اَصلُ المَرءِ لُبُّهُ وَ مَا ضَعُفَ بَدَنٌ عَمّا قَوِیَتْ عَلَیهِ النِیَّه. یعنی اگر روح تصمیم گرفت، بدن اظهار ضعف نمی‌کند. ممکن نیست روح دارای اراده نیرومند باشد و بدن در پیکار بماند! اگر بدن اظهار ضعف کرد، محصول ضعف اراده روح است. اینچنین نیست که بدن همتای روح در تصمیم گیری نقش مؤثر داشته باشد! این از غُرر روایات ماست که فرمود: مَا ضَعُفَ بَدَنٌ عَمّا قَوِیَتْ عَلَیهِ النِیَّه. اگر اراده یک ملّتی مستحکم شد، هرگز بدن آن ملّت اظهار وَهن نمی کند. اگر جان یک ملّتی قوی شد، بدن در نمی‌ماند.این بیان امام صادق سلام الله علیه به هر انسانی دستور تقویّت اراده می دهد که چیزی جز خدا نیاندیشد. قدرت اراده در مسائل کمّی او نیست. آنکه در مسائل مادّی نیرومند است، این گرفتار ضعف اراده و قدرت بدن است.انسان یک حقیقت دارد که اصلش را روح و فرعش را بدن می‌سازد. ممکن نیست بدن همتای روح باشد تا در تصمیم گیری های انسان همانند روح نقشی داشته باشد.

عضو هیات علمی واحد قائم شهر تصریح کرد: معاون فرهنگی ، معاون نهاد ،مسئول بسیج اساتید دانشگاه صنعتی نوشیروانی ، معاون دانشجویی ، مدیر آموزش ، رئیس دانشکده تربیت بدنی و مسئول بسیج اساتید دانشگاه مازندران از جمله اساتید منتخبی بودند که نماز جماعت ظهر و عصر را به امامت حضرت آیت الله جوادی آملی قبل از دیدار اقامه نمودند.

۷۰۸۱cca2f9cd0c06f2cce9e93d01dda9_XL ۰۶ ۰۵ ۰۱ ۰۳ ۰۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *