خانه / اخبار نهاد / حضور مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران در جمع هیئت دانشجویی خاتم الانبیاء

حضور مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران در جمع هیئت دانشجویی خاتم الانبیاء

حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حسین ابراهیمیان  شب یکشنبه ۱۰ اسفند ماه  ۹۳  در جمع هیئت دانشجویی خاتم الانبیاء ،واقع در مسجد محدثین  ِ بابل  با سخنرانی در رابطه با جایگاه شادی از نگاه اسلام ۱۰ عامل برای شاد زیستن را  بیان کردند و در پایان جلسه پرسش و پاسخ نیز انجام شد.

IMG_7158۹۹۱۱ecbea07a30e7c89fdadbe8a058e8_XL

دکتر ابراهیمیان در ابیتدای صحبت های خود گفت: اسلام تنها مکتبی است که منحصر به زمان، مکان خاصی نیست و قوانین و مقررات آن برای یک دوره‌ی خاص نیامده، بلکه دین جاودانه‌ای است که برای همه‌ی نسل‌ها در سراسر جهان، برنامه‌ی زندگی سعادتمندانه ارائه می‌دهد و از چنان جامعیت و غنایی برخوردار است که به همه‌ی نیازهای روحی و جسمی و همه‌ی دغدغه‌های انسان توجه کرده است. پیشوایان دینی با داشتن پشتوانه‌ی عظیم وحی، قرآن کریم در طول حیات پربرکت خود گنجینه‌ی گران‌بهایی از معارف بر جای گذاشته‌اند که پاسخگوی تمام موضوعاتی که در زندگی انسان رخ می‌نماید، می‌باشد.

وی گفت: دین اسلام که به همه‌ی شئون حیاتی انسان ژرف نگریسته و متناسب با نیازهای واقعی او و برای تعالی هرچه بیشتر او برنامه‌هایی ارائه کرده است، شادی و نشاط و عوامل نشاط‌انگیز را که لازمه‌ی یک زندگی موفق است به انسان معرفی و توصیه می‌کند. در دستورهای آسمانی اسلام، نکته‌های ارزشمندی در خصوص ایجاد شادی و نشاط آمده است. این شادی‌ها گاهی برای خود آدمی است و زمانی برای دیگران. آن همه ثواب که برای تبسم به روی دیگران ذکر شده و سفارش‌هایی که برای پوشیدن لباس‌های شاد و روشن، بوی خوش، نظافت و نظم و پاکیزگی، مسافرت و تفریح، حضور در طبیعت و نگریستن به سبزه و آب، مهربانی و محبت، زدودن کینه و حسد، شوخی و مزاح و خلاصه ادخال سرور در قلب مردم شده است، همه برای ایجاد فضای شادی و راندن غم و اندوه و در نتیجه تجدید قوا برای ادامه‌ی حرکت تکاملی است.
امام علی(ع) می‌فرماید: «السرور یبسط‌النفس ویثیرالنشاط» شادی باعث انبساط روح و ایجاد وجد و نشاط می‌شود.
به طور کلی درباره‌ی اهمیت شور و نشاط و سرور و جایگاه آن در تعالیم دینی همین بس که یکی از فصول کتاب‌های روایی به باب «ادخال‌السرور»اختصاص داده شده است و از کسانی که موجبات دل‌خوشی و شادکامی بندگان خدا را فراهم می‌آورند، ستایش شده است. از جمله حدیث زیبایی که از رسول اکرم(ص) نقل است که فرمود: «ان فی‌الجنه‌ داراً بقال له‌ دارالفرح، لایدخلها الا من فرح‌الصبیان» در بهشت جایی است که به آن خانه‌ی شادی گفته می‌شود، هیچ‌کس به آن خانه وارد نمی‌شود مگر آن‌که موجب شادی کودکان شده باشد.
در جایی دیگر باز از رسول اکرم(ص) نقل شده است که: «ان فی‌الجنه داراً یقال له دارالفرح، لایدخلها الا من فرح یتامی‌المؤمنین» آن‌چه از این احادیث برداشت می‌شود این است که بین شاد کردن مؤمن و پاداش بهشت رابطه‌ی معنی‌داری وجود دارد و خداوند برای کسانی که موجبات فرح و شادی بندگانش را فراهم می‌آورند امتیاز ویژه‌ای قائل است.

لازم به ذکر است اعضای این هیئت از دانشجویان شیعه و سنی تشکیل شده است و هماهنگی و وحدت بسیار خوبی در انجام برنامه های مذهبی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *