خانه / اخبار نهاد / برگزاری کارگاه مهدویت در دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس

برگزاری کارگاه مهدویت در دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس

به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس با مشارکت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان مازندران “کارگاه مهدویت به همراه پخش ونقد فیلم های مهدویت” با حضور جمع ۸ee107fb8e11fa27c5eb0c84c03d7dff_Lکثیری از دانشجویان و اساتید و کارکنان در سالن مرحوم دکتر مسلمی این واحد دانشگاهی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین خاکزاد معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مازندران سخنران این جلسه بود. وی در ابتدای صحبت های خود در مورد حقوق بشر و کرامت های انسانی در عصر ظهور اشاره داشتند: اهتمام به ارتقای کرامت‌های انسانی و حقوقی بشردوستانه از موضوعات بسیار با اهمیت، به‌ویژه در سدۀ اخیر بوده است. مع‌الأسف، این اهتمام با وجود تلاش‌های فراوان اندیشه‌ورزان و جامعه بشری، نه‌تنها تاکنون به نتایج پذیرفتنی نینجامیده، که این حقوق و کرامت‌ها در بسیاری از انحاب عالم وضعیت اسف‌ناک و بغرنجی دارد.آیین رحمت و رأفت اسلام، از زمان تلألؤ خویش، از منظری الهی به بهسازی وضعیت بشر و حفظ حقوق و کرامت‌ها و ارزش‌های انسانی نگریسته و توجه ویژه‌ای به این امر مبذول داشته است. اسلام همواره کوشیده تا مکارم اخلاقی را به نهایت کمال برساند. به همین دلیل، شواهد بسیار غنی در منابع قرآنی و روایی این موضوع را تأیید می‎کنند.از سویی، تبیین جایگاه کرامت‌های انسانی در دولت و عصر مهدوی از موضوعات مهمی به شمار می‌رود که تاکنون بدان کمتر پرداخته شده است. امروزه برخی با تصورات نادرست و چه بسا مغرضانه، از امام عصر(عج) صرفاً تصویری خشن و غیر رأفت‌آمیز ترسیم می‌نمایند. از همین‌رو، نتایج چنین پژوهش‌هایی، این توهم‌ها را از اساس زایل می‎کند و بر غلبه همه‌سویه جوانب انسانی و کریمانه قیام حضرت و شخصیت مکرم ایشان مهر تأیید می‌زند.

وی افزود: یکی از دلایل و براهین کرامت‌محور بودن عصر ظهور و دولت کریمه مهدوی آن است که امام مهدی(عج) همانند جد خویش اکرم‌الاکرمین و خاستگاه کرامت است. پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله بارها خود را به این صفت متصف می‌نمود و می‌فرمود: «أنا أکرم الأکرمین» یا «أنا أکرم ولد آدم علی ربّی» . هم‌چنین با توجه به روایات فراوانی که سنت و سیره امام عصر را هم‌سان سنت و سیره نبوی و علوی به شمار می‌آورند، بسیار بدیهی است که دولت تحت فرمان مهدوی، بر محور کرامت و لحاظ عالی‌ترین حد کرامت‌های الهی و انسانی حرکت نموده و تبلور یابد. در همین زمینه پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرماید:
«سنّته سنّتی یقیم الناس علی ملّتی و شریعتی و یدعوهم إلی کتاب ربّی عزّوجلّ؛
سیرت و سنت او، سیرت و سنت من است. مردم را بر دین و آیین من به پا خواهد داشت و آنان را به کتاب پروردگارم دعوت می‌کند».
امام مهدی(عج)، سرآمد کریمان عالم، متواضع‌ترین فرد جهان بشری در برابر خداوند بوده و در شتاب به سوی نیکی‌ها و بزرگواری‌ها، مجاهد و مجتهدی سخت‌کوش است. او کمال موسی، شکوه عیسی و شکیبایی ایوب را دارد و می‌توان وی را سرآمد تهجدپیشگان و شب‌زنده‌داران و ساجدان به درگاه الهی به شمار آورد.

ایشان در بخشی از سخنان خود گفت : فیلمسازان هالیوود در فیلمسازی خود در راستای مباحث مهدویت و آخر الزمان می پردازند و ایشان به تقسیم بندی این مباحث در ۵ محور پرداخت:

۱-آخر الزمان طبیعی ۲-آخر الزمان تکنولوژیک ۳-آخرالزمان علمی و تخیلی۴- آخرالزمان اسطوره ای ۵- آخرالزمان دینی. یعنی رقابت میان ادیان و انسانهای متدین و غیردینی در کل خیر وشر،به همراه پخش فیلم ها به ایراد سخنرانی بصورت پرسش و پاسخ پرداخت.

به کلیه شرکت کننده گان گواهی اهدا  شد و همچنین سهمیه سفر زیارتی و سیاحتی مشهد مقدس نیزبرای آنها در نظر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *