خانه / اخبار نهاد / کارگاه فرهنگی با موضوع جنگ نرم در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت ا.. آملی

کارگاه فرهنگی با موضوع جنگ نرم در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت ا.. آملی

با همت نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مازندران و همکاری باشگاه پژوهش گران جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد آمل کارگاه فرهنگی با موضوع جنگ نرم در تاریخ ۹۳/۸/۲۰ در واحد آیت ا… آملی و در سالن کنفرانش دانشکده فنی و مهندسی و با حضور جمعی از اساتید و نخبگان جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد برگزار گردید.

جلسه فوق در ساعت ۹ و سی دقیقه آغاز گردید. در ابتدا پس از خیر مقدم گویی خدمت جناب آقای دکتر احمدی و معرفی اهداف برگزاری این کارگاه توسط رئیس باشگاه پژوهشگران جوان، جناب آقای دکتر احمدی مطالب خود را با بیان مطالبی در خصوص جنگ نرم، تعریف و اهداف کلی این کارگاه بیان نمودند. در ادامه ایشان به بیان جوانب مختلف جنگ نرم و مهمترین ابزارهای جنگ نرم و اهداف دشمنان جمهوری اسلامی، مطالب کاملی را ارائه نمودند که مورد توجه همگان قرار گرفت و بحث های مهمی مطرح گردید. در بخش آخر کارگاه، راهکار های مبارزه با جنگ نرم از سوی آقای دکتر احمدی مورد بررسی قرار گرفت که در این حوزه نیز پیشنهادهای بسیار مهم و مفیدی از سوی آقای دکتر و اعضای شرکت کننده در کارگاه مطرح و مرود بحث قرار گرفت.

دکتر احمدی در بررسی نمای کلّی جنگ نرم بیان داشت:

امروزه جنگ ها شکل های مختلفی به خود گرفته اند از جمله جنگ نرم که شامل اقدامات روانی و تبلیغاتی می شود که هدف آن جامعه یا گروه خاصی است و عمده تفاوت آن با جنگ سخت عدم استفاده از سلاح های نظامی می باشد زیرا در جنگ نرم از سلاح های تبلیغاتی استفاده می شود. به تعبیر دیگر جنگ نرم استفاده دقیق و طراحی شده از تبلیغات و ابزارهای مربوط به آن است، به منظور تاثیر گذاری بر عقاید ، فرهنگ ، سیاست ، احساسات ، تمایلات ، رفتار و مختصات فکری دشمن با توسل به شیوه هایی که موجب پیشرفت مقاصد امنیت ملی می شود است. باید بدانیم که قدرت نرم بنیاد و زیرساخت اصلی امنیت همه جانبه ی یک نظام سیاسی است و فرهنگی نمودن امنیت جهانی در این چارچوب به عنوان شکل و ماهیت جدید امنیتی قابل توجیه است. در این نگرش، راهبرد دستیابی به امنیت؛ قدرت نرم و تاثیر هنجاری بر دیگران است و جنگ نرم به عنوان منبع و کانون اصلی تهدید در محیط امنیتی جدید به شمار می آید. با نگاهی به نظریه های مختلف و بررسی چیستی، ویژگی و ابعاد گوناگون جنگ نرم می توان گفت که جنگ نرم پدیده ای است که جنبه های مختلف حیات انسان را در عصر حاضر تحت تاثیر قرار داده است. جهانی شدن فرایندی طبیعی با هدف وحدت بخشیدن به جوامع انسانی است ولی با رویکرد جنگ نرم گروه دیگر این پدیده را فرایندی می دانند که در پی حاکم نمودن الگوهای رفتاری خاص ازسوی بازیگران و قدرت ها با اهداف مشخص مدیریت می شود.

وی در ادامه بحث افزود: هر ملتی و کشوری دارای منابع قدرت نرم است که شناسایی و تقویت و سازماندهی آن ها می تواند براساس یک طرح جامع تبدیل به یک فرصت و هجوم به دشمنان طراح جنگ نرم شود. به عنوان مثال، منابع قدرت نرم در ایران را می توانیم ایدئولوژی اسلامی، قدرت نفوذ رهبری، حماسه‏ آفرینی‏ها و درجه بالای وفاداری ملت به حکومت برشمریم.

 ۲۰۱۴۱۱۱۱_۰۹۵۹۲۸ Copy ۷a6409a35f8223f856dc99651cb33cb1_L

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *