خانه / اخبار نهاد / برگزاری کارگاه آموزشی طب اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامسر

برگزاری کارگاه آموزشی طب اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامسر

با همت دفتر فرهنگ اسلامی واحد و با مشارکت دفتر نهاد مقام معظم رهبری استان مازندران کلاس آموزشی تحت عنوان طب اسلامی در سالن کنفرانس واحد رامسر برگزار گردید.elm2_img_5533

این کارگاه که در تاریخ ۹۳/۸/۶ برگزار شد؛ جناب آقای دکتر نیک کار به عنوان مدرس کارگاه به بیان موضوع کلاس و شرح آن پرداخت که با توجه و استقبال گسترده ایی از دانشجویان مواجه شد.

وی در ابتدای کارگاه با عرض مقدمه ایی و جهت آشنایی بیشتر مخاطبین با موضوع طب اسلامی گفت: با توجه به اینکه انسان ساحت ها و ابعاد مختلفی دارد، دانشمندان علوم مختلف هریک بعد خاصی از ابعاد آدمی را تحقیق و مطالعه میکنند. اکنون این سوال پیش می آید که هریک از این ابعاد چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟ آیا میتوان هریک از ساحات وجود انسان را بدون درنظر گرفتن سایر ساحت ها مورد مطالعه قرار داد؟
بنابر تحقیق نهایی در حکمت متعالیه، ساحات و مراتب وجودی انسان با همه کثرات آن به وجود واحد، موجود است و انسان دارای وجود واحد ذومراتب است. ساحات وجودی انسان نه تنها با یکدیگر تقابل ندارند، بلکه همه این مراتب، ظهور حقیقت واحد انسان است. بر اساس دیدگاه فیلسوفان مسلمان، فعالیت های بدن نظیر تغذیه، ترمیم، تولید مثل و واکنش و فعالیت های اعضاء و جوارح به عملکرد روح وابسته است. اکنون بر این اساس میتوان گفت که اگر ساحات وجودی با یکدیگر ارتباط تنگاتنگ دارند، علومی نظیر فلسفه، جامعه شناسی، روانشناسی و طب که هریک به جنبه خاصی از انسان میپردازند نیز ضرورتاً با همدیگر مرتبط هستند، زیرا علوم، حاکی از واقع اند و واقع انسان نیز دارای اثر متقابل و ابعاد مرتبط با یکدیگر است که هریک از این ساحت ها با یکدیگر داد و ستد دارند. در فلسفه از ساحت روح آدمی و در طب از بدن مادی بحث میشود. همانطوری که روح و بدن با یکدیگر ارتباط دارند، فلسفه و طب نیز به عنوان علوم ناظر بر روح و بدن با یکدیگر ضرورتاً ارتباط دارند. این بیان استدلال وجودشناسانه بر ارتباط فلسفه و طب است. سبک زندگی افراد در فصول مختلف متفاوت است و غذاهایی که فرد در فصول مختلف می‌خورد باید متفاوت باشند وگرنه بیمار خواهد شد.حتی حالت خواب و میزان فعالیت‌های بدنی و… نیز باید تفاوت داشته باشد.

در این کلاس آموزشی که با حضور دانشجویان ، اعضای هیأت علمی و کارکنان واحد برگزار گردید جناب آقای دکتر نیک کار (عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن ) درباره چگونگی استفاده از غذاها در مواجهه با بیماری های مختلف طبق طب اسلامی و همچنین مطالبی در خصوص فرق بین طب سنتی و طب اسلامی و تاریخچه پیدایش آن سخنانی را بیان نمودند.

در ادامه از طرف شرکت کنندگان پرسش هایی مطرح گردید که پس از بحث و بررسی و تبادل نظر این کلاس به پایان رسید.

d65085d854a39feae81a41eb458281c5_XL elm2_img_5533 mf8z_img_5529

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *