خانه / اخبار نهاد / کارگاه فرهنگی با موضوع جنگ سایبری و امنیت موبایل در واحد محمود آباد

کارگاه فرهنگی با موضوع جنگ سایبری و امنیت موبایل در واحد محمود آباد

کارگاه فرهنگی با موضوع جنگ سایبری و امنیت موبایل مورخه پنجم آذر ماه ۹۳ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد محمود آباد برگزار شد.۲۶۹b36e876e375e05083f78293992209_XL
این کارگاه که با تدریس  آقای پویان افضلی به همت دفتر فرهنگ دانشگاه آزاد اسلامی واحد محمود آباد و با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد استان مازندران و درحضور جمعی از اساتید برگزار شد.

در این کارگاه ابتدا استاد با طرح چند سوال از سطح علمی حاظرین در کارگاه آگاهی کسب نمود سپس به بیان رئوس و سرفصل های کارگاه پرداخت. مباحث ارائه شده در این کارگاه عبارت از: ابعاد امنیت در فضای مجازی،معرفی تهدیدهای سایبری،امنیت رمز عبور و راه کارهای مقابله با هک شدن رمز عبور،امنیت vpn و خطرات استفاده از vpn ناشناس و نا امن،حریم شخصی و ابزارهای ارتقای حریم شخصی،امنیت در وبگردی،امنیت اطلاعات و ابزارهای مربوطه مفید، معرفی راه کار های امنیت گوشی های هوشمند، معرفی ابزارهای امنیت برای ایمن تر کردن گوشی و… بود.

پویان افضلی گفت: تروریستها به طور معمول نسبت به میثاق انسانی و شرایط جنگ واقعی نسبتا بی تفاوت میباشند لذا احتمالا دریافته اند حملات سایبری به آن چیزی که آنها به دنبالش هستند بسیار نزدیک است،یعنی این عوامل میتوانند باعث ایجاد رعب و اثرات روانی-اجتماعی در بین مردم گردند؛به زودی دسترسی به تکنولوژی های مخرب سایبری برای افراد و گروه ها عملی است؛نکته قابل توجه این است که این تکنولوژی ها به تروریستها اجازه میدهد که از فاصله های بسیار دور اینگونه عملیات ها را هدایت کنند و در عین حال از عواقب کارهای خو دور بمانند.به عنوان آخرین نکته باید بدانیم این حوزه همواره در جریان است و سیستم های ما همیشه نمیتوانند ایمن باشند؛اما میتوان آنها را به خوبی مدیریت نمود و تحت نظر گرفت.

او در مورد وضعیت ناامن و جاسوسی سایبری گفت: جاسوسی‌های سایبری، در حال تبدیل‌شدن به یکی از قدرتمندترین سلاح‌ها در دست دولت‌ها برای مبارزه با دشمنان در فضای مجازی است. برخی از دولت‌ها از این وسیله برای تضعیف دشمنان و گسترش نظارت بر رقبای خود، استفاده می‌کنند. کارشناسان امنیتی، هشدار داده‌اند که جاسوسی‌های سایبری، با منشأ دولتی، یکی از تهدیدات عمده در فضای مجازی در سال های جاری خواهد بود.

پویان افضلی در ادامه تأکید داشت: سرقت اطلاعات مالی در جهان، اتفاق تازه‌ای نیست و سرقت اطلاعات کارت‌های اعتباری، به یک شغل پرسود برای سارقان اینترنتی تبدیل شده است. با رشد فناوری‌های جدیدی نظیر ابزارهای پرداخت تلفن همراه، فرصت‌های بیشتری در اختیار سارقان برای سرقت‌های اینترنتی قرار گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *